مدیران خودروعصر اعتبار

فرم «ج» متقاضیان کمک ودیعه مسکن باید سبز باشد

عصر ساختمان- عدم استفاده از تسهیلات یارانه های دولتی در بخش مسکن یا به عبارتی سبز بودن فرم «ج»، عدم مالکیت از سال ۱۳۸۴ به بعد، متاهل یا سرپرست خانوار بودن از شروط دریافت وام کمک ودیعه اجاره مسکن است.

فرم «ج» متقاضیان کمک ودیعه مسکن باید سبز باشد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، کسانی که متقاضی دریافت وام ودیعه اجاره مسکن هستند نباید قبلاً از تسهیلات یارانه ای دولت استفاده کرده باشند و فرم «ج» آنها نباید قرمز باشد.

  بر این اساس، افرادی که مسکن مهر دریافت کرده یا متقاضی طرح اقدام ملی مسکن هستند از شمول دریافت وام ودیعه خارج می‌شوند.

  بر اساس اعلام مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، در مجموع شش میلیون و 600 هزار نفر خانوار اجاره نشین در کشور داریم که همه آنها دارای مشکل نیستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که دو میلیون و 200 هزار خانوار نیازمند کمک های دولت برای وام اجاره مسکن هستند. به نظر می‌رسد در این مرحله از پرداخت وام اجاره مسکن بتوانیم در حدود 900 هزار نفر را پوشش بدهیم.

  پروانه اصلانی ادامه داد: در تهران با دریافت 50 میلیون تومان وام اجاره مسکن، مستاجران 540 هزار تومان سود این وام را ماهانه به بانک می پردازند و بعد از یکسال 50 میلیون تومان اصل پول را برگردانند.

  وی تصریح کرد: از شنبه (4 مردادماه) ثبت‌نام دریافت تسهیلات وام ودیعه مسکن آغاز شده است و تا ساعت 24 روز پنجشنبه (9 مرداد) ادامه خواهد یافت. از طریق پیامک افرادی که می‌خواهند از این تسهیلات استفاده کنند کد ملی سرپرست خانوار را به سرشماره 300073640 پیامک می‌کنند. همزمان فرآیند پالایش آغاز می‌شود و از بین افرادی که پیامک ارسال کرده‌اند دعوت می‌شود به سایت اقدام ملی مسکن به نشانی TEM.MRUD.IR مراجعه کرده و اطلاعات خود را تدقیق و تکمیل کنند. سپس  از طریق ارتباط با سامانه هایی که امکان پالایش را می دهند این افراد پالایش می شوند و در نهایت افراد واجدان شرایط به بانک‌های عامل معرفی می شوند.

  اصلانی خاطرنشان کرد: آنچه در ستاد ملی کرونا تصویب شده، یکساله است و اصل وام باید به بانک بازگردانده شود.

  مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در خصوص مدارک لازم برای دریافت وام  از بانک های عامل تعیین شده از سوی بانک مرکزی، گفت: تلاش بر این است که حداقل وثیقه از افراد واجد شرایط هستند دریافت شود. این ها موضوعی است که از سوی بانک مرکزی نهایی و  اعلام می شود.

  اصلانی ادامه داد: از تاریخ مصوبه ستاد ملی کرونا که چهارم مرداد است اجاره نامه ها مشمول استفاده از این تسهیلات می شوند. فرآیند پایش از طریق کد ملی افراد آغاز شده است. اما به شکل دقیق تر اطلاعات افراد تحت تکفل سرپرست خانوار نیز پایش خواهند شد.

  وی درباره آغاز پرداخت تسهیلات وام اجاره  مسکن، گفت: تلاش این است که قبل از پایان مرداد بتوانیم افراد را به بانک های عامل برای دریافت وام معرفی کنیم.

  اصلانی ادامه داد: منابع محدود است و دسته بندی و طبقه بندی متقاضیان در ستاد ملی کرونا انجام شده است. آنچه ملاک عمل قرار خواهد گرفت مستاجرانی است که بعد از چهار مرداد اجاره نامه تنظیم کرده اند که این افراد مشمول دریافت کمک ودیعه مسکن هستند.

  مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن توضیح داد: این تعداد وامی که در نظر گرفته شده است منابع کوچکی نیست و در این شرایط اقتصادی اتفاق مهمی است که افتاده است و باید به فال نیک گرفت.

  اصلانی با اشاره به اینکه میزان این وام از صندوق توسعه ملی تامین می شود، توضیح داد: بخشی از این وام می تواند در حوزه مشاغل صرف شود تا توانمندی خانوار در حوزه کسب درآمد افزایش یابد تا افراد از پرداخت اجاره خود برآیند.

  وی تصریح کرد: اساس سیاستگذاری مبنی بر حمایت خانوارهاست، چه حمایت از مستاجران در تامین بخشی از هزینه اجاره بها و چه حمایت از مشاغل برای تقویت کسب درآمد، هردو آنها منجر می شود خانوارها توانمند شوند و زندگی خود را در شرایط کرونا مدیریت کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی