مدیران خودروعصر اعتبار

۲۷ استان در محدوده قرمز مصرف برق

عصر ساختمان- بررسی داده‌های حاصل از نقشه مصرف برق نشانگر آن است که هم اکنون ۲۷ استان در محدوده قرمز و زرد مصرف برق قراردارند که این شرایط نشانگر مصرف بیش از پیش در اکثر مناطق کشور است.

۲۷ استان در محدوده قرمز مصرف برق
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، هم اکنون استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان، مازندران، سمنان، یزد، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، نواحی استان تهران، البرز، قزوین، مرکزی، همدان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و کلانشهرمشهد در محدوده قرمز قرار دارند.

  همچنین استان‌های هرمزگان، اصفهان، لرستان، کردستان، گیلان و اردبیل، منطقه جنوب کرمان و کلانشهر‌های شیراز، اهواز و تهران در محدوده زرد مصرف قرار گرفته اند.

  این در شرایطی است که روز گذشته و در ساعت 12 و 51 دقیقه میزان مصرف به بالاترین حد خود در چند روز اخیر رسید و 58 هزار و 243مگاوات برق در حالی مصرف شد که روز قبل این عدد 58 هزار و 100 مگاوات بود.

  میزان مصرف روز گذشته نسبت به زمان مشابه پارسال که 54 هزار و 951 مگاوات مصرف شده بود، بیش از 3000 مگاوات افزایش نشان می‌دهد، البته مصرف برق، برخلاف روز‌های گذشته که در شب بیشتر می‌شد، شب گذشته روند کاهشی به خود گرفت.

  شب گذشته مصرف برق به 58 هزار و 169 مگاوات کاهش یافت که گرچه نسبت به مصرف روز کاهشی بود، اما در مقایسه با سال گذشته که 54 هزار و 283 مگاوات مصرف شده بود، رشد بیش از 3000 مگاواتی را نشان می‌دهد.

  روند مصرف برق در بخش صنایع، اما روز گذشته متفاوت رقم خورد به طوری که میزان مصرف این بخش در ساعت 12و 51 دقیقه به پایین‌ترین حد یعنی 3999 مگاوات رسید. شب گذشته این مصرف پایین، تغییر جهت داده و در ساعت 21 و 35 دقیقه به رقم 4220 مگاوات افزایش یافت.

  هادی مدقق - مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر- در این رابطه گفت: به دلیل آنکه بیشتر کولر‌های موجود در کشور از راندمان پایینی برخوردار هستند، باعث افزایش مصرف برق در کشور شده است.

  وی با اشاره به این که روز گذشته رکورد همکاری مشترکان زده شد بیان کرد: روز گذشته (6 مرداد) مشترکان با همکاری خود باعث شدند تا 5581 مگاوات از پیک مصرف کم شود، اما با این وجود اوج مصرف دیروز به 58 هزار و 243 مگاوات رسید.

  مدقق با تصریح بر اینکه به هیچ وجه نمی‌خواهیم هموطنان از رفاه خود کم کنند، گفت: حدود 23 هزار مگاوات از مصرف برق کشور در تابستان به وسایل سرمایشی اختصاص دارد و با توجه به این که بیش از یک سوم از برق کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود، در صورتی که هموطنان کولر‌های گازی خود را روی درجه 24 تنظیم و از دور کولر‌های آبی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پایداری بیشتر شبکه برق باشیم.

  مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر در عین حال از همه هموطنان خواست در صورتی که بیش از یک دستگاه کولر در منازل دارند، در ساعت‌های گرم روز بقیه را خاموش و تنها یک دستگاه را روشن نگه دارند.

  مدقق همچنین گفت: همه می‌توانیم علاوه بر رعایت نکات مذکور و موکول کردن استفاده از وسایل برقی پرمصرف به ساعت‌های ابتدایی روز یا انتهایی شب، در کاهش قبض برق خود و پایدار نگه داشتن شبکه برق موثر باشیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی