مدیران خودروعصر اعتبار

ساخت سد با کمک ربات‌ها در ژاپن

عصر ساختمان- محققان شرکت ژاپنی "اوبایاشی"(Obayashi) در حال استفاده از ربات‌ها برای ساخت یک سد عظیم هستند.

ساخت سد با کمک ربات‌ها در ژاپن
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، شرکت مذکور در حال آزمایش سیستم جدید برای جبران کمبود نیروی کار و افزایش نیروی کار است. دنیایی را تصور کنید که توسط ربات‌ها ساخته شده است. این ممکن است آینده‌ای باشد که در انتظار صنعت ساخت و ساز است و یک شرکت ژاپنی در حال آزمایش این روش است.

  شرکت اوبایاشی در حال استفاده از ربات‌ها برای کمک به ساخت سد بتونی در منطقه میه در ژاپن است. کشور ژاپن با کمبود نیروی کار روبروست بنابراین استفاده از ربات‌ها می‌تواند تا حدی این  مشکل را حل کند. طبق گزارش "Nikkei Asia Review" ساخت سد مذکور در مارس 2023 به پایان خواهد رسید.

  به طور معمول سال‌ها تمرین و تجربه لازم است تا یک تیم بتوانند دانش مربوط به نحوه درست ساختن یک سد را فراگیرند. با این حال با استفاده از تجهیزات خودکار ، می‌توان آن روند را کوتاه و تسریع کرد و این دقیقاً همان کاری است که شرکت اوبایاشی قصد انجام آن را دارد. آنچه این شرکت انجام داده است توسعه تجهیزات خودکار است که لایه‌های بتنی را به منظور شکل گیری سد جمع می‌کند.

  گرچه در این پروژه ربات‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند اما با این حال استفاده از نیروی انسانی هنوز هم لازم است تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی پیش می‌رود. به عنوان مثال، انسان هنوز هم مسئولیت جرثقیل‌ها را بر عهده خواهد داشت. با توجه به اینکه صنعت ساخت و ساز ژاپن در حال پیر شدن است و سن 35 درصد از کارگران بالای 55 سال است، شرکت‌ها به دنبال راه حل‌های دیگری هستند و از این رو در حال استفاده از ربات‌ها هستند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی