مدیران خودروعصر اعتبار

تسه تا ۹۰ هزار تومان فروش رفت

هجوم نوسان‌گیران به اوراق مسکن

عصر ساختمان- در حالی که تابلوی بازار سرمایه در معاملات امروز یکپارچه قرمزپوش بود، بازار اوراق تسهیلات با رشد عجیب قیمت مواجه شده و برخی نمادهای تسه تا ۸۹ هزار تومان هم به فروش رسید.

هجوم نوسان‌گیران به اوراق مسکن
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، در حالی که شاخص کل بورس در معاملات امروز به دلیل فشار عرضه با افت شدید مواجه است، اما به دلیل بازی نوسان گیران و سفته بازان با نرخ‌های اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن، قیمت این اوراق با رشد عجیبی مواجه شده و با ارائه پیشنهادهای قیمتی نزدیک به 90 هزار تومان به دارندگان این اوراق، نرخ این برگه‌ها صعود کرده است.

  با توجه به وضعیت پیش آمده برای بازار سرمایه از یک سو و شنیده شدن خبرهایی مبنی بر ادامه رشد قیمت‌ها در بازار مسکن از سوی دیگر، تداوم رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن چندان دور از انتظار نبود.

  تنها در اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد امسال با نماد تسه 9905 به دلیل عرضه بالا، قیمت‌ها با افت مواجه شده است اما در سایر نمادهای زیرمجموعه تسه، به دلیل کاهش عرضه، قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن با رشد بعضاً تا سقف دامنه نوسان (مثبت 5 درصدی) همراه شده است.

  گران‌ترین برگه‌ای که امروز به فروش رسید، تسه 9904 (اوراق مسکن تیرماه) بود که در یک معامله، 16 برگه به قیمت 90 هزار و 200 تومان و در یک معامله دیگر، 60 برگه به ارزش 90 هزار تومان به فروش رفت. ولی میانگین قیمت برگه‌های فروخته شده در این نماد (تسه 9904) 88 هزار و 300 تومان بوده است.

  از دیگر برگه‌های گران قیمت امروز، فروش اوراق مسکن فرودین امسال (تسه 9901) با قیمت 89 هزار و 100 تومان برای یک معامله با تعداد 199 برگه بوده است ولی میانگین قیمت این نماد معاملاتی در جریان بازار امروز، 86 هزار و 380 تومان بود.

  بیشترین تعداد اوراق تسهیلات مسکن فروش رفته در معاملات امروز به تعداد 60 هزار برگه به تسه 9905 (اوراق مسکن مرداد امسال) اختصاص داشت که فشار عرضه این تعداد برگه‌ها سبب کاهش منفی 3.9 درصدی قیمت این برگه‌ها شد؛ متوسط قیمت هر برگه از این نماد در معاملات امروز 83 هزار تومان بود ولی در گران‌ترین فقره از معاملات تسه 9905، 88 هزار و 889 تومان به تعداد 95 برگه فروخته شده است.

  با این حال هیچ برگه‌ای در جریان معاملات امروز اوراق تسهیلات مسکن، زیر 80 هزار تومان فروخته نشده است.

  این اتفاق سبب شده تا قیمت تمام شده تهیه وام مسکن برای مصرف کنندگان نهایی بسیار بالا باشد؛ با در نظر گرفتن رقم 85 هزار تومان به عنوان نرخ میانگین اوراق تسهیلات مسکن و همچنین با فرض امکان دریافت وام 240 میلیون تومانی به عنوان رقم سقف این تسهیلات برای زوجین در تهران، یک زوج برای رسیدن به این وام (خرید 480 برگه 85 هزار تومانی) باید 40 میلیون و 800 هزار تومان هزینه کند که حتی از مبلغ وام جعاله مسکن (40 میلیون تومان) هم بیشتر است.

  به نظر می‌رسد تا زمانی که شورای عالی بورس و شورای پول و اعتبار بر سر کاهش دامنه نوسان این برگه‌ها و همچنین افزایش زمان ممنوعیت فروش برگه‌ها پس از خرید آن از 4 ماه به یک سال به توافق نرسند، این وضعیت برای بازار اوراق تسهیلات مسکن ادامه دار خواهد بود؛ چرا که این اوراق صرفاً ابزاری برای فروش حق تقدم دریافت تسهیلات است نه ابزاری برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی