مدیران خودروعصر اعتبار

فرونشست زمین مشکل مهم «ورامین»

عصر ساختمان- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین با بیان اینکه یکی از معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ورامین فرونشست زمین است، گفت: برداشت‌ بی‌رویه و غیرمجاز از منابع آب‌های زیرزمینی که منجربه فرونشست زمین می‌شوند دهه‌ها است که اتفاق می‌افتد.

فرونشست زمین مشکل مهم «ورامین»
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، عزیز عبدل‌زاده ادامه داد: فرونشست زمین اکنون معضل بسیاری از دشت‌های کشور است و دشت ورامین نیز از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه برداشت‌های غیر مجاز و بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی باعث این فرونشست‌ها در شهرستان ورامین شده است.

  وی با اشاره به اینکه برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی در شهرستان ورامین دهه‌ها است که اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: برداشت غیرمجاز و بی‌رویه از منابع آب زیرمینی طی سال‌ها و دهه‌ها اتفاق افتاده است و یک پدیده آنی و لحظه‌ای محسوب نمی‌شود. با این حال با اداره امور آب شهرستان ورامین و استان تهران جلساتی را برگزار و مکاتباتی کردیم و از آن‌ها درخواست کردیم که از برداشت از منابع آب زیرزمینی جلوگیری کنند تا از این پس کمبودهای آب منابع زیرزمینی دشت ورامین از طریق بارش‌ها و آب‌های بالادستی که به این دشت می‌رسد جبران یا حداقل از گسترش و افزایش موارد فرونشست زمین پیشگیری شود.

  عبدل‌زاده یکی دیگر از معضلات مهم زیست محیطی شهرستان ورامین را وضعیت نامطلوب پسماند و فاضلاب شهرک صنعتی چرم‌شهر دانست و گفت: مهم‌ترین معضل زیست محیطی شهرستان ورامین مشکلات مربوط به مدیریت پسماند و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی چرم شهر است که وضعیت مناسبی ندارد و عملکردها در زمینه مدیریت این دو معضل با استانداردهای مورد نظر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین مطابقت ندارد.

  رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین درباره وضعیت کنونی پسماندهای پزشکی شهرستان‌ ورامین درپی گزارش تخلیه غیر مجاز پسماندهای پزشکی در اراضی کشاورزی جنوب این شهرستان در اسفند ماه 98 گفت: مدیریت پسماندهای پزشکی و عفونی در شهرستان ورامین اکنون وضعیت مناسب‌تری پیدا کرده است و در محل‌های مخصوصی با ترانشه‌برداری ( ایجاد فرورفتگی‌های عمیق مصنوعی در سطح زمین) و دفن صحیح بهداشتی توسط شهرداری انجام می‌شود.

  وی در ادامه با بیان اینکه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی موظف به بی‌خطر کردن پسماندهای عفونی هستند، خاطرنشان کرد: پیمارستان‌ها و مراکز درمانی شهرستان ورامین ابتدا پسماندهای عفونی را توسط دستگاه‌های «اتوکلاو» بی‌خطرسازی می‌کنند سپس تحویل شهرداری می‌دهند تا در محل ترانشه به‌صورت بهداشتی با لایه‌های آهک و خاک دفن شوند.

  رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین ضمن بیان اینکه اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین طی شش ماهه نخست سال جاری حدود 350  مورد گشت و پایش از واحدهای صنعتی داشته است، اظهار کرد: از این 350 مورد پایش برای 66 واحد اخطاریه زیست محیطی صادر شد که بیشتر این اخطاریه‌ها مربوط به واحدهای غیرمجاز ریخته‌گری، کوره‌های غیرمجاز تولید زغال و واحدهایی بود که به‌صورت غیر اصولی به‌نوعی عملیات بازیافت انجام می‌دادند.

  عبدل‌زاده در پایان صحبت‌های خود گفت: مردم به‌عنوان صاحبان اصلی محیط زیست بازوهای اصلی حفاظت از آن نیز محسوب می‌شوند بنابراین از آنان درخواست می کنیم که در جهت حفظ محیط زیست کوشا باشند و درصورت مشاهده یا مطلع شدن از هرگونه تخلف زیست محیطی آن مورد را به ادارات مربوطه گزارش کنند.

  به گزارش ایسنا، از دلایل اصلی فرونشست زمین، برداشت از آب‌های زیر زمینی است و پدیده فرونشست زمین در استان تهران در شهرهایی مانند شهریار، ملارد و ورامین که دشت هستند، مشهودتر است و بیشتر به چشم دیده می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی