مدیران خودروعصر اعتبار

وام مسکن با طعم گزنده اوراق تسهیلات ۹۰ هزار تومانی

عصر ساختمان- قیمت اوراق تسهیلات مسکن در دامنه بالای ۹۰ هزار تومانی چند هفته‌ای است که تثبیت شده و دیگر افت‌های سنگین شاخص کل بورس، تأثیری بر کاهش نرخ آنها نمی‌گذارد.

وام مسکن با طعم گزنده اوراق تسهیلات ۹۰ هزار تومانی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، در حالی که اوراق تسهیلات مسکن تا اردیبهشت ماه امسال همچنان در کانال قیمتی 40 تا 50 هزار تومان تغییر قیمتی داشت، اما از خرداد امسال و همزمان با اوج ناگهانی شاخص کل بورس از یک سو و افزایش قیمت مسکن از سوی دیگر، نرخ این اوراق نیز به کانال 70 هزار تومانی رشد یافت و چند ماهی در این کانال ثابت ماند.

  در حالی که شاخص بورس در کمی بیش از 2 ماه گذشته، با افت‌های سنگین مواجه است، اما بازار مسکن همچنان می‌تازد و نوک پیکان نمودار قیمت مسکن همواره صعودی است؛ سایر بازارهای موازی نیز دست در دست بازار مسکن داده و هر روز قله‌های جدید قیمتی را کشف می‌کنند.

  همین موضوع سبب شده تا علی رغم آنکه فاکتوری که خود عامل بالا رفت قیمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در بازار سرمایه شود (رشد شاخص بورس)، اینک که سیر نزولی در پیش گرفته، دیگر نتواند این عضو کوچک خانواده بازار سرمایه را هم به پایین بکشاند و درنتیجه قیمت اوراق تسهیلات مسکن در کانال قیمتی 90 تا 95 هزار تومان، تثبیت شود.

  از سوی دیگر برخی کارشناسان پیش بینی افزایش تمایل سرمایه گذاری در بازار مسکن و کاهش فعالیت در بازار سرمایه در ماه‌های پیش رو را ارائه می‌دهند با توجه به اینکه هنوز از تدوین و تصویب قوانین و ابزارهای مالیاتی بازدارنده برای جلوگیری از سرمایه گذاری مخرب در بازار مسکن از قبیل «اصلاح قانون مالیات بر خانه‌های خالی» و «مالیات بر عایدی سرمایه» خبری نیست، تحقق چنین پیش بینی‌ای، چندان دور از دسترس نخواهد بود.

  چینش این قطعات پازل در کنار هم می‌تواند افزایش تمایل به خرید مسکن به خصوص خریدهای سرمایه‌ای و غیر مصرفی را در روزها و ماه‌های پیش رو هشدار دهد؛ اتفاقی که احتمالاً به ادامه چرخش سیکل معیوب افزایش همزمان قیمت مسکن و قیمت اوراق تسهیلات مسکن منجر خواهد شد.

  در معاملات امروز سه شنبه 29 مهر ماه اوراق تسهیلات مسکن، متوسط قیمت هیچیک از نمادهای زیرمجموعه نماد معاملاتی «تسه» زیر 91 هزار تومان نبود.

  پُر معامله ترین نماد امروز، تسه 9905 (امتیاز تسهیلات مسکن مرداد 99) با 676 فقره معامله و همچنین فروش 22 هزار و 600 برگه از این نماد بود که با متوسط قیمت 92 هزار و 851 تومان کشف قیمت شد.

  سایر نمادهای پُر فروش اوراق تسهیلات مسکن معاملات امروز به شرح زیر است:

  تسه 9906 (امتیاز تسهیلات مسکن شهریور): 27 هزار و 300 برگه با متوسط قیمت 92 هزار و 950 تومان

  تسه 9810 (امتیاز تسهیلات مسکن دی سال گذشته): 13 هزار برگه با متوسط قیمت 92 هزار و 880 تومان

  با در نظر گرفتن 90 هزار تومان برای متوسط قیمت هر برگه تسهیلات مسکن، یک زوج تهرانی برای دریافت سقف تسهیلات مسکن زوجین (240 میلیون تومان) می‌بایست 480 برگه که هر یک معادل 500 هزار تومان تسهیلات خرید مسکن است، از بازار سرمایه خریداری کنند که مجموعاً 43 میلیون و 200 هزار تومان هزینه خرید این اوراق خواهد بود.

  اگرچه نرخ سود تسهیلات 200 میلیون تومانی خرید مسکن، 17.5 و تسهیلات 40 میلیون تومانی جعاله مسکن، 18 درصد است، اما عملاً با احتساب مبلغ خرید حق امتیاز این تسهیلات، نرخ سودی که وام گیرنده پرداخت می‌کند، بسیار بیشتر از نرخ‌های مذکور است؛ پولی که حتی به بانک هم برنمی گردد و وام گیرنده آن را به دارنده امتیاز حق تقدم تسهیلات مسکن پرداخت می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی