مدیران خودروعصر اعتبار

سهم فروش نوسازها از معاملات مسکن

عصر ساختمان- از هر پنج معامله آپارتمان مسکونی که در مدت سپری شده از مهر ماه در یکی از دو منطقه ۹ و ۱۰ پایتخت انجام شده، یکی نوساز یا حداکثر یکی، دو سال ساخت بوده است.

سهم فروش نوسازها از معاملات مسکن
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی آخرین وضعیت معاملات قطعی انجام شده در مهر ماه نشان می‌دهد در دو منطقه 9 و 10 که روی مرز تقسیم تهران به دو نیمه شمالی و جنوبی واقع شده‌اند و به لحاظ قیمتی در دسته مناطق «قیمت مناسب» می‌گنجند، طی این مدت حدود 680 معامله انجام شده که از این تعداد 140 مورد نوساز و کلیدنخورده یا حداکثر یکی، دو سال ساخت بوده است. این وضعیت در مقایسه با برخی دیگر از محله‌های شهر به ویژه محله‌های متوسط نیمه شمالی تهران و برخی محله‌های لوکس نشان‌دهنده تمایل بیشتر سازنده‌ها به فروش آپارتمان‌های تکمیل شده در مناطق مذکور است که خود منعکس‌کننده وجود تقاضا برای خرید املاک نوساز در این مناطق است.

    در واقع در مناطق متوسط و لوکس به دلیل فاصله زیاد بودجه خریداران با سطح قیمت‌ها، تقاضا برای خرید املاک نوساز نیز به شدت کاهش یافته و در مقابل سازنده‌ها نیز تمایلی به عرضه به هر قیمت ممکن نشان نمی‌دهند، در نتیجه سهم آپارتمان‌های نوساز از کل معاملات در این مناطق طی ماه‌های اخیر بسیار محدود بوده است. اما در مقابل 20 درصد از معاملات انجام شده در مناطق 9 و 10 زیر سه سال ساخت بوده‌اند.

    دامنه قیمت آپارتمان‌های نوساز فروش رفته در این مناطق نیز در طول مهر ماه بین حدود 16 تا 28 میلیون تومان به ازای هر مترمربع در محله‌های مختلف متغیر بوده است. محله سلسبیل واقع در منطقه 10 را نیز می‌توان پرمعامله‌ترین محله در این محدوده از شهر طی ماهی که گذشت معرفی کرد که عمده آپارتمان‌های نوساز آن به بهای مترمربعی 23 تا 26 میلیون تومان معامله شده‌اند.

     

    پورسعیدخلیلی