مدیران خودروعصر اعتبار

خریداران در انتظار کاهش قیمت

افت ۴۸ درصدی معاملات در بازار مسکن

عصر ساختمان- رییس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش ۴۸ و ۳۱ درصدی معاملات ملک به ترتیب در شهر تهران و کل کشور طی یک ماه گذشته خبر داد و گفت: با توجه به پایین آمدن قیمت مسکن، خریداران در انتظار افت بیشتر نرخهای پیشنهادی هستند.

افت ۴۸ درصدی معاملات در بازار مسکن
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، مصطفی قلی خسروی اظهار کرد: در آبان 1399 تعداد 5072 فقره قرارداد خرید و فروش ملک در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه گذشته 48 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 12 درصد افزایش نشان می دهد.

  وی افزود: در کل کشور نیز طی آبان ماه 1399 بالغ بر 44 هزار و 339 مبایعه نامه (قرارداد خرید و فروش) منعقد شده که از افت 31 درصد نسبت به مهرماه امسال و رشد 67 درصد نسبت به آبان پارسال حکایت دارد.

  رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره تعداد قراردادهای اجاره نیز گفت: با توجه به آمار سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور، آبان ماه امسال 16 هزار و 583 اجاره نامه در شهر تهران به ثبت رسیده که نسبت به ماه قبل 10 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 66 درصد افزایش یافته است.

  خسروی تصریح کرد: در کل کشور نیز طی آبان ماه 1399 تعداد 133 هزار و 96 قرارداد اجاره به امضا رسیده که 9 درصد کمتر از مهرماه سال جاری و 273 درصد بیشتر از آبان سال گذشته بوده است.

  وی درباره علت کاهش معاملات مسکن در آبان ماه گفت: با توجه به امیدواریهایی که نسبت به آینده اقتصاد کشور ایجاد شده، افت قیمت ارز و کاهش نرخهای پیشنهادی مسکن شاهد افزایش عرضه و کاهش تقاضا در بازار املاک بودیم که به افت معاملات منجر شد. تقاضای بالقوه ای در بازار وجود دارد اما بسیاری از متقاضیان در انتظار افت بیشتر قیمتها هستند.

  خسروی با بیان اینکه در شهر تهران قیمت مسکن حدود 10 درصد کاهش یافته است اظهار کرد: به کسانی که قصد سرمایه گذاری در بازار مسکن را دارند توصیه خرید نمی کنیم اما با توجه به اینکه حجم قابل توجهی فایل در بازار وجود دارد متقاضیان مصرفی می توانند ضمن بررسی نرخها، شرایط واحد مسکونی مدنظر خود را سنیجده و اقدام به خرید کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی