مدیران خودروعصر اعتبار

استقبال بازار اروپا از کاشی و سرامیک ایرانی

عصر ساختمان- عضو انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک گفت: امروز تولیدات کیفی کاشی و سرامیک ایران در بازار اروپا از جمله در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و روسیه مورد استقبال قرار گرفته است.

استقبال بازار اروپا از کاشی و سرامیک ایرانی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، «مهدی فکری» روز دوشنبه در نشستی خبری تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد کاشی و سرامیک ایران از نظر کیفی اندکی پایین تر از ایتالیا و اسپانیا ارزیابی می شود، اما از لحاظ قیمت ارزان تر است و از همین رو آنها توان رقابت با نرخ های ایران را ندارند.

  فکری تصریح کرد: از مجموع 147 واحد تولید کاشی و سرامیک در سطح کشور، تعداد یکصد واحد مازاد محسوب می شوند.

  آمار تولید، مصرف کاشی و سرامیک در سال‌های 96- 1392 گویای آن است که میزان متوسط تولید در دوره مورد بررسی بالغ بر 380 میلیون متر مربع بوده و مصرف هم در این مدت بطور متوسط 230 میلیون متر مربع ثبت شده است.

  عضو انجمن یاد شده، خاطرنشان ساخت: امروز رویکرد به تامین نیاز از بازار داخلی توسط واحدهای کاشی و سرامیک بیش از هر زمان مورد توجه قرار گرفته، بگونه ای اکنون یکی از سه برند برتر این بخش بالغ بر 95 درصد خرید مورد نیاز خود را از بازار داخلی تامین می کند که 500 هزار دلار صرفه جویی ارزی بهمراه داشته است.

  صادرات 161 میلیون متر مربعی 

  بررسی های آماری گویای آن است که سال گذشته صنعت کاشی و سرامیک کشور صادرات 161 میلیون متر مربعی را ثبت کرد و این با توجه به شرایط تحریم و کرونا محقق شد.

  فکری با بیان اینکه پارسال ارزش صادرات یک میلیون و 400 هزار دلاری به اروپا توسط این واحد تولیدی انجام شد، گفت: امروز تولیدات این مجموعه مورد استقبال کشورهای چین، هند، اسپانیا، ایتالیا،آلمان و روسیه قرار دارد.

  وی از امضای قرار داد صادرات 500 هزار متر مربع کاشی و سرامیک در ظرف 10 روز گذشته خبر داد و افزود: صادرات به عراق دارای پیچیدگی زیادی است که شرکت های ایرانی توسط واسطه ها به شکل ریالی اقدام می کنند که دلالان ریالی خرید می کنند و به طرف عراقی ارزی به شیوه های خاص می فروشند که بهره زیادی از این محل بدست می آورند.

  مدیرعامل صنایع کاشی و سرامیک الوند تصریح کرد: اکنون ایران 147 شرکت فعال کاشی و سرامیک دارد که باید با رویکرد صادراتی به فعالیت بپردازند و این رمز بقا در این صنعت محسوب می شود.

  سهم 50 درصدی بازار داخلی

  براساس آمارهای انجمن صنفی تولید کنندگان کاشی و سرامیک سال گذشته بالغ بر 50 درصد تولید کاشی و سرامیک کشور در بازار داخل با رقم 200 میلیون متر مربع جذب شد و پیش بینی شده تا پایان امسال به همین حدود در بازار داخل به مصرف برسد.

  فکری خاطرنشان ساخت: رشد صنعت ساختمان، پیامد ارتقای فعالیت در صنعت کاشی و سرامیک به دنبال دارد و انتظار می رود با برطرف شدن موانع در عرصه صادرات، تولیدات کشورمان بخوبی در بازارهای هدف قابلیت های خود را بروز دهند.

  وی توضیح داد: ظرفیت این واحد تولیدی امروز به رقم هفت میلیون و 200 هزار متر مربع کاشی، سرامیک و پرسلان(کاشی‌های پرسلان با استفاده از خاک رس بسیار خاص به علاوه ماسه ریز دانه و فلدسپات ساخته می‌شود) رسیده و انتظار می رود به میزان عملکرد سال گذشته تولید انجام شود.

  تولید 700 میلیون متر مربع برابر سند چشم انداز 

  بررسی های وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است، صنعت کاشی و سرامیک در بین هفت صنعت راهبردی کشور جای دارد و براساس سند چشم انداز 1404 پیش بینی تولید 700 میلیون متر مربع کاشی و سرامیک شده است.

  فکری گفت: امروز تحولات اقتصادی در کشور پیامد صعود و رشد برخی از بنگاه های تولیدی را فراهم کرده که از جمله آنها صنعت مس و فولاد، اما صنعت کاشی و سرامیک بر بستر عرضه و تقاضا و صادرات به فعالیت خود ادامه می دهد و انتظار می رود با خود اتکایی بیشتر، حرف های زیادی در این عرصه داشته باشیم.

  وی یادآور شد: برخی از صنایع با بهره مندی از افزایش نرخ ارز، از سود دهی بالایی برخوردار شدند، ضمن اینکه بعضی از صنایع تولیدات خاص به بازار عرضه کردند و یا رقیبی ندارند و نیز مشتریانشان در صف خرید قرار گرفته اند.

    تنوع تولیدات عامل حضور در بازارهای صادراتی

  فکری بابیان اینکه امروز بازارهای جهانی تنوع طلبی دارد و تولیدات به روز را خواستار است، گفت: تولیدکنندگان ایرانی به این خواسته بازار باید توجه لازم را داشته باشد و برهمین اساس این واحد تولیدی در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل  449 درصد رشد سود داشت و از هفت میلیارد و 300 میلیون تومان به 33 میلیارد و 78 میلیون تومان رسید. 

  آمارهای مورد بررسی نشان می دهد سالهای ابتدایی دهه 90، ایران بین پنج کشور تولیدکننده و صادرکننده کاشی و سرامیک جای داشت، اما اکنون ضمن حفظ جایگاه خود در بین تولیدکنندگان، از لحاظ صادرات براثر شرایط بین المللی در رده های نهم یا دهم جای دارد.

  به گزارش ایرنا، استان یزد دارای ظرفیت تولید50 درصدی صنعت کاشی و سرامیک است و اکنون حدود نیمی از توان تولید این بخش مورد بهره برداری قرار می گیرد و پیش بینی شده میزان تولید امسال به حدود 200 میلیون متر مربع برسد.

  هشت ماهه ابتدایی امسال تولید کاشی و سرامیک کشور به رقم 278 میلیون و 220.5 هزار متر مربع رسید، ضمن اینکه پارسال بالغ بر 291 میلیون و 330 هزار متر مربع ثبت شده بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو