مدیران خودروعصر اعتبار

هشدار لرزه‌ای به محلات قدیمی شمال تهران

عصر ساختمان- مرکز تحقیقات راه، مسکن وشهرسازی با انجام مطالعه‌ای درباره وضعیت لرزه‌خیزی محلات مختلف شهر تهران، محله‌هایی مانند دارآباد، گلاب دره، فرحزاد، تجریش، قیطریه، دربند و حصارک را جزو مناطق ناپایدار لرزه‌ای با خطرپذیری بالا اعلام کرد.

هشدار لرزه‌ای به محلات قدیمی شمال تهران
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از وزارت راه و شهرسازی، این محلات که دربردارنده مساحت بیشتری از بافت‌های فرسوده هستند، روی حریم گسل‌های اصلی شهر تهران نیز قرار گرفته‌اند و از این لحاظ در این محله‌ها، ریسک زلزله به مراتب بیشتر است و توجه جدی‌تری را در زمینه کاهش ریسک در سراسر کشور می‌طلبد.

    بنا بر این گزارش و بر اساس اعلام مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ریزدانگی این بافت‌ها، استحکام ناکافی ساختمان‌ها و موقعیت قرار‌گیری درصد عمده‌ای از مساحت این بافت‌ها که در زمین‌هایی با خاک نرم یا در دامنه‌های پرشیب واقع شده‌اند، موجب افزایش میزان آسیب‌پذیری و ریسک زلزله در شهر تهران شده است. در بهترین شرایط در اثر وقوع زمین لرزه با بزرگی 7 تا 3/ 7 ریشتر در تهران یا حواشی نزدیک آن تصور می‌شود که حدود نیمی از ساختمان‌های واقع در بافت‌های فرسوده شهر، تخریب شود و این امر، به تنهایی، دلالت کافی بر ریسک بالای لرزه‌ای کلان‌شهر تهران دارد. در این مطالعه با اعلام اینکه وضعیت ساختمان‌های بلندمرتبه شهر تهران (ساختمان‌های با تعداد طبقات 12 و بیشتر از آن) از نظر آسیب‌پذیری لرزه‌ای در وضعیت نامناسبی قرار دارد، اعلام شده است: حدود 980 پرونده برای ساختمان‌های بلندمرتبه تهران بر اساس آخرین آمار در دسترس وجود دارد.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی