مدیران خودروعصر اعتبار

بررسی سه پرونده باغ در شورای شهر تهران

عصر ساختمان- اعضای شورای شهر تهران به سه پرونده باغ که امروز در صحن شورا مورد بررسی قرار گرفت، رای غیرباغ دادند.

بررسی سه پرونده باغ در شورای شهر تهران
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۵:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایلنا، صبح امروز درجریان یکصد و هفتاد و یکمین جلسه شورای شهر تهران، سه پلاک ثبتی به منظور تعیین باغ و یا غیر باغ بودن مورد بررسی قرار گرفت.

  ابتدا یک پلاک ثبتی در منطقه 3 بررسی شد و محمد سالاری در مورد این پرونده گفت: این پرونده دارای چهار قطعه زمین به مساحت 1730 متر است که در محله امانیه و در منطقه 3 واقع شده که دو قطعه از آن کمتر از 500 متر و دو قطعه نیز بیشتر از 500 متر وسعت دارد. کاربری قدیم این ملک مسکونی بوده و نظریه کمیسیون ماده 7 در سال 97 این بود که این ملک باغ است، اما کارشناسان ما زمانی که از این زمین بازدید کردند تنها 31 اصله درخت در این باغ مشاهده کرده و چهار بار هم از این قطعه زمین بازدید کردند و این در حالی است که حد نصاب درخت لازم برای باغ بودن 71 اصله است و اکنون نظر ما این است که این پرونده باغ نیست.

  زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون محیط زیست با اشاره به بازدید قبلی از این ملک ‌گفت: اما ظاهرا مالک با دیوارکشی بخشی از درختان را به پشت دیوار برده تا تعداد حد نصاب درختان کاهش یابد و به نظر من این ملک باغ است.

  در نهایت اعضای شورای شهر به باغ نبودن این پرونده رأی دادند.

  در ادامه پلاک ثبتی دیگری در منطقه 5 مورد بررسی قرار گرفت.سالاری درباره این پرونده گفت:‌ براساس نظریه کمیسیون ماده 7 این زمین تنها 12 اصله درخت دارد اما تصاویر هوایی سال 65 این پلاک و 9 پلاک مجاور آن نشان می‌دهد که فضای سبز بوده‌اند اما درختی در آن نیست و تعداد درختانش برای باغ بودن حد نصاب ندارند و پرونده دوم نیز از سوی اعضای شورای شهر رای غیرباغ گرفت.

  سومین پلاک ثبتی مربوط به قطعه زمینی در میدان هروی بود.سالاری با اشاره به جزییات این پلاک مبنی بر اینکه سند این ملک باغ است اما دیوان عدالت اداری در دو مرحله رأی باغ بودن را فسخ کرده، اظهار داشت: این در حالی است که کمیسیون ماده 7 و شورا تأکید بر مزروعی بودن این ملک دارند. با توجه به مساحت این پلاک حد نصاب درختان برای باغ بودن باید 57 اصله باشد که کمتر از 20 اصله درخت در حال حاضر دارد و رأی ما مبنی بر غیر باغ بودن است.

  صدراعظم نوری در مخالفت با این پیشنهاد گفت: این پرونده چند بار بین دیوان عدالت و شورا رد و بدل شده به گونه‌ای که در سال 90 اعضای منطقه مذکور عنوان کردند که این ملک مزروعی است و می‌تواند طبق ضوابط مزروعی اقدام کند، دو ماه بعد از آن کمیسیون ماده 7 نیز ملک را باغ تشخیص داد. با این حال مالک پرونده را به دیوان برده و دیوان عدالت رأی باغ بودن را ابطال می‌کند اما شورا باز هم تأکید بر باغ بودن این ملک دارد و جای سوال است که چند بار یک پرونده باید به شورا بیاید و این در حالی است که مالک می‌تواند با استناد به سند مزروعی از عواید آن استفاده کند.

  در ادامه مختاری مدیرعامل سازمان بوستان‌ها با بیان اینکه سند این ملک مزروعی است و در آن زمان شورا تصمیم گرفته بود که به سندهای مزروعی رأی باغ بدهد و به همین دلیل مالک پرونده را به دیوان عدالت اداری بود.

  در نهایت اعضای شورای شهر با 9 رأی، به باغ نبودن این ملک نیز رأی مثبت دادند و تمامی پرونده های باغات بررسی شده در جلسه امروز شورای شهر تهران رای غیرباغ گرفتند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
    آرشیو