مدیران خودروعصر اعتبار

اولویت بندی برای متقاضیان طرح مسکن ملی

عصر ساختمان-مدیر کل دفتر برنامه ریزی و تحقیقات حوزه مسکن شهری بنیاد مسکن کشور گفت: فرآیند شناسایی متقاضیان در درجه اول به این منوال است که متقاضی با ورود به سامانه آباد شرایط را مطالعه و سپس خود اظهاری می‌کند که این افراد یا افراد تحت تکلف از سال ۱۳۸۴ به بعد فاقد مسکن ملکی در شهر مورد تقاضا هستند و از ابتدای انقلاب هیچگونه از خدمات دولتی چه در قالب زمین و تسهیلات بانکی استفاده نکرده باشد.

اولویت بندی برای متقاضیان طرح مسکن ملی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از میزان، میزان، طرح ملی مسکن، با هدف خانه دار کردن اقشار کم درآمد جامعه از سوی وزارت راه و شهرسازی مطرح و اجرایی می‌شود و متولی ثبت نام و سامانه و بررسی اطلاعات متقاضیان بنیاد مسکن کشور است.

  به علاوه از شنبه 15 آبان ماه سال جاری ثبت نام طرح ملی مسکن در 10 استان آغاز می‌شود و پروسه ثبت‌نام از واجدان شرایط در تمام استان‌ها تا پایان سال عملیاتی می‌شود.

  نام استان ها هنوز به طور قطعی از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام نشده ولی طبق اخبار گذشته استان‌هایی چون قم، همدان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و زنجان جز اولین استان‌ها برای ثبت نام طرح ملی مسکن به شمار می آیند.

  در این راستا گفتگویی انجام دادیم با اباذر جابری مدیر کل دفتر برنامه ریزی و تحقیقات حوزه مسکن شهری بنیاد مسکن کشور که در ادامه می‌خوانید.

  چه تعداد مسکن در طرح مسکن ملی به متقاضیان اعطا می‌شود؟

  جابری: برنامه‌ای که برای بحث سهمیه دیده شده کلا 400 هزار واحد طرح اقدام ملی است که از این تعداد 100 هزار واحد مربوط به طرح بازآفرینی شهری است که فرآیند و سازکار‌های مربوط به خود را دارد.

  200 هزار واحد دیگر مربوط به شهر‌های جدید و فرآیند جدیدی دارد و 100 هزار واحد هم مربوط به بنیاد مسکن است، فرآیند اجرای واحد‌های بنیاد مسکن از طریق نیاز سنجی اطلاعات موجود در کشور به نسبت این واحد‌ها توزیع شهری هم مطرح شد و براساس قانون این طرح برای فاقدین مسکن است.

   شرایط ثبت نام در طرح مسکن ملی چیست؟

  جابری: متقاضیان باید فاقد مسکن ملکی، متاهل و یا سرپرست خانوار، سکونت 5 ساله اخیر در شهر مورد تقاضا، قبلا از امکانات دولتی برای بخش مسکن چه در قالب زمین وچه در تهسیلات استفاده نکرده باشند.

   فرآیند شناسایی متقاضیان واقعی به چه صورت انجام می‌شود؟

  جابری: فرآیند شناسایی متقاضیان در درجه اول به این منوال است که متقاضی با ورود به سامانه آباد شرایط را مطالعه و سپس خود اظهاری می‌کند که این افراد یا افراد تحت تکلف از سال 1384 به بعد فاقد مسکن ملکی در شهر مورد تقاضا هستند و از ابتدای انقلاب از هیچگونه از خدمات دولتی چه در قالب زمین و تسهیلات بانکی استفاده نکرده باشد.

  در صورت دریافت تسهیلات مسکن، یا مسکن مهر و هر گونه کمک برای خرید مسکن فرم "ج" در سامانه آباد قرمز خواهد شد و بانک اطلاعاتی در رابطه با اطلاعات افراد کامل است؛ از سایر شرایط ثبت نام در سامانه آباد سبز بودن فرم ج سرپرست خانوار یا سایر افراد تحت تکلف است.

  مجرد‌ها امکان ثبت نام در طرح ملی مسکن را دارند؟

  جابری: برای مجرد‌ها یک تبصره و اطلاحیه قانون وجود دارد و آن هم برای زنان خود سرپرست با حداقل 35 سال سن است که این افراد می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند.

  موضوع قرعه کشی برای انتخاب متقاضیان صحت دارد؟

  جابری: براساس مطالعات طرح جامع برای تامین نیاز مسکن متقاضیان رقمی بین یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار ساخت و ساز در کشور است که این تعداد در سال‌های اخیر محقق نشده، و حال یک زیان انباشته در بخش مسکن در کشور داریم.

  از طرفی جامع هدفی که برای فاقدین مسکن در دهک‌های متوسط و متوسط به پایین پیش بینی شده تا افراد بتوانند با ارائه تسهیلات و زمین‌های دولتی در گروه‌های ساخت و انبوه سازی صاحب مسکن شوند.

  یکی از دغدغه‌های این طرح زمین است که در شهر‌های دارای تقاضای موثر بالا براساس آمار فاقدین مسکن رقمی بین 8 میلیون خانوار بودن مسکن داریم و با فرض این جامع آماری برای دهک‌های 3 تا 5 فروکش کند رقمی بین 3 تا 3.5 میلیون تقاضا را شامل می‌شود در نتیجه آماری که برنامه طرح ملی تعیین شده و این 400 هزار واحد، 10 تا 15 درصد نیاز مسکن کشور را پوشش می‌دهد.

  براساس پالایش و سهمیه واحدها، اگر تقاضا در برخی از شهر‌ها از عرضه پیشی بگیرد پیش بینی شده تا با قرعه کشی و اولویت بندی متقاضیان انتخاب شوند و با وجود ادامه دار بودن این طرح با برنامه ریزی موثر می‌توان تمامی نیاز‌های مسکن یک استان را برطرف کرد، روند انتخاب افراد رندمی سیستمی انجام می‌شود و از مرکز وزارت راه و شهرسازی پالایش صورت می‌گیرد و این سیستم پاسخگوی متقاضیان است تا به بررسی شکایات این افراد برسند.

  واحد‌های طرح ملی مسکن در داخل یا خارج از شهر‌ها ساخته می‌شوند؟

  جابری: طرح اقدام ملی با وجود تجربه مسکن مهر و استفاده از نکات مثبت انجام می‌شود و دراین راستا واحد‌های مسکونی در محدود شهری، دارای امکانات شهری، دسترسی به خدمات، دسترسی به زیر ساخت‌های روبنایی و زیر بنایی داشته باشد تا مشکلات در بخشی از مشکلات مسکن مهر به حداقل برسد و در این طرح به شدت روی زمین و خدمات توجه ویژه‌ای شده است.

  تامین چه تعداد مسکن در طرح ملی مسکن به بنیاد محول شده است؟

  جابری: شهر‌های زیر 100 هزارتا 500 هزار نفر در به بنیاد مسکن ابلاغ شد و سهمیه واحد‌های از 100 هزار به 138 هزار واحد رسیده و تعداد شهر‌ها تحت مسئولیت بنیاد مسکن به یک هزار و 213 شهر رسیده و سهمیه برای 38 شهر استان تهران 12 هزار و 320 واحد است که خود شهر تهران و نقاط شهری بالای 500 هزار نفر و شهر‌های جدید جز این آمار نمی‌شود.

  مسکن مهر نیزجز این واحد‌های نیست و در اقدامات دیگری برای واگذاری واحد‌های مسکن مهر صورت میگیرد و طرح ملی مسکن کاملا مجزا است.

  متقاضیان چه استان‌هایی در مرحله اول ثبت نام می‌کنند؟

  جابری: در مرحله اول 10 استان ثبت نام می‌شود و از سوی بنیاد مسکن پیشنهاد داده شده برای ترافیک کمتر ثبت نام هر هفته سه استان و مرحله‌ای صورت گیرد که مراحل و نحوه ثبت نام از سوی وزارت راه و شهرسازی مشخص می‌شود؛ نام 10 استان نیز احتمالا تا روز شنبه 18 آبان ماه برای ثبت نام تغییر کند ه همین دلیل فعلا همان 10 استانی است که در مراحل قبلی اعلام شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی