مدیران خودروعصر اعتبار

خانه‌های خالی چگونه برای مالیات شناسایی می‌شوند؟

عصر ساختمان- مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با بیان این که بحث دریافت مالیات از خانه‌های خالی به سال ۱۳۶۶برمیگردد که به دلیل هزینه بر بودن اجرایی نشد بیان کرد: در رویکرد جدید از یک تقاطع اطلاعاتی استفاده می کنیم که مکانیزم های تشخیصی برای راستی‌آزمایی خالی بودن یا دارای سکنه بودن واحد را داریم.

خانه‌های خالی چگونه برای مالیات شناسایی می‌شوند؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، پروانه اصلانی اظهار کرد: همانطور که می‌دانید روز 29 بهمن ماه 1398 سامانه املاک و اسکان را راه اندازی کردیم که یکی از کارکردهای آن دریافت مالیات از خانه‌های خالی است.

  وی خاطر نشان کرد: طبق قانون مالیاتهای سال 1366 بحث مالیات بر خانه‌های خالی مطرح شد اما به خاطر اینکه پروسه شناسایی خانه های خالی از نظر اجتماعی بسیار هزینه‌بر بود سازمان امور مالیاتی عطای آن را به لقایش بخشید و از قانون مالیاتها حذف شد.

  مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: مجدداً در سال 1394 در قالب تبصره 7 ماده 169 مکرر موضوع مالیات بر خانه‌های خالی مطرح شد. مدلی که ابتدا برایش در نظر گرفتند این بود که تحقق موضوع نیاز به تمرکز اطلاعاتی دارد که از طرف دستگاه های دیگر قابل اجرا نبود. نظر آقای آخوندی این بود که این قانون از طرف شهرداری ها اجرا شود لایحه هم به دولت رفت که دولت آن را مجدداً به وزارت راه و شهرسازی فرستاد.

  اصلانی افزود: پس از آن که آقای اسلامی مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده گرفت اعلام کرد ما خودمان بحث مالیات و شناسایی واحدهای بدون سکنه را انجام دهیم. بنابراین رویکرد جدیدی در وزارتخانه مطرح شد که یک فرآیند ترکیبی را دنبال کنیم؛ بدین صورت که هم از سرویس داده های سازمان ها و هم از خوداظهاری مردم استفاده کنیم.

  وی با بیان اینکه برای طراحی سامانه مشاوری را انتخاب کردیم که به صورت شبانه روزی این کار را به سرانجام رساند اظهار کرد: سامانه املاک و اسکان در حال حاضر قابلیت شناسایی واحدهای خالی از سکنه را دارد به شرطی که دستگاه‌های دیگر به آن اتصال پیدا کنند تا عملیاتی شود.

  اصلانی ادامه داد: برخی از دستگاه ها به سامانه متصل شده اند و برخی دیگر هنوز نه. سازمان امور مالیاتی به عنوان مهمترین رکن می گوید اگر می خواهید به سرویس های اطلاعاتی ما دسترسی پیدا کنید باید مصوبه هیئت دولت را بگیرید. ما هم تبصره را به دولت فرستاده ایم تا مجوز بگیریم و از اطلاعات سازمان امور مالیاتی به صورت برخط استفاده کنیم.

  اصلانی درباره نحوه شناسایی واحدهای خالی با لحاظ این مشکل که ممکن است فردی چراغ خانه را روشن بگذارد تا کنتور کار کند و وانمود کند که خانه دارای سکنه است تاکید کرد: اگر اینطور باشد که همان مشکل سال 1366 خواهد بود. در حال حاضر رویکرد عوض شده و از یک تقاطع اطلاعاتی بین دستگاه های مختلف استفاده می کنیم.

  مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در توضیح این برنامه گفت: ما از دیتاهای دستگاههای مختلف بهره می گیریم و یک خروجی بدست می آوریم. به طور مثال متوجه می شویم که فردی دارای دو پلاک ثبتی است اما مطمئن نیستیم. به همین دلیل به فرد پیامک می دهیم آیا قبول داری این دو پلاک به نام شما است یا خیر؟ در هر دو صورت باید به سامانه مراجعه و اطلاعات خود را تصحیح کند.

  وی افزود: اگر فرد قبول دارد که دارای دو واحد مسکونی است یکی را به عنوان محل استقرار خودش در نظر می گیریم و برای دومی، باز هم اطلاعات می‌خواهیم لذا پیامک دوم را می فرستیم. ممکن است فرد بگوید که این واحد دارای مستاجر است بنابراین از او می‌خواهیم اطلاعات مستاجر را بدهد. این رفت و برگشت های اطلاعاتی انجام و مشخص می شود این خانه خالی است یا خیر، لذا مکانیزم های تشخیصی برای راستی‌آزمایی داریم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو