مدیران خودروعصر اعتبار

پروژه‌های مسکن وارد بورس شد

عصر ساختمان- طرح تامین مالی پروژه های مسکن و حمل و نقل از طریق بازار سرمایه وارد فاز اجرایی شد.

پروژه‌های مسکن وارد بورس شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، از حدود 10 ماه قبل موضوع امکان تامین مالی پروژه های حمل و نقل و مسکن با استفاده از ظرفیت بازار سرمایه یا به عبارتی مردمی کردن پروژه های سودآور وزارت راه و شهرسازی مطرح شد که در نهایت با همکاری سازمان بورس و وزارت راه و شهرسازی به مرحله اجرا رسید. طبق گفته یک مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، این موضوع از تاکیدات رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی بوده است.

  امیر محمود غفاری، معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ضمن اعلام این خبر گفته است: روز گذشته در جلسه‌ای که​ با حضور برخی از معاونان و مدیران وزیر راه و شهرسازی با رئیس، معاونان و مدیران سازمان بورس برگزار شد، ساز و کار اجرایی در فرآیند تامین سرمایه مورد نیاز برای احداث پروژه های زیرساختی دو حوزه راه و شهرسازی از طریق سرمایه‌گذاری متقاضیان در بورس مورد تفاهم قرار گرفت.

  بر اساس اعلام وی، در فاز نخست تولید و عرضه بیش از 1000 واحد مسکونی از طریق بورس کالا صورت گرفته که به زودی وارد مرحله اجرا می‌شود.

  غفاری همچنین با اشاره به اینکه هم اکنون در زمینه تامین مالی برای اجرای حداقل 12 پروژه ساخت واحدهای مسکونی به ارزش بیش از 1200 میلیارد تومان آماده شده است، تصریح کرد: از طریق ایجاد صندوق‌های زمین و ساختمان با همکاری بورس، فرآیند اجرایی این طرح ها آغاز و زمان انتشار و ارزش اوراق واحدهای سرمایه گذاری به اطلاع عموم خواهد رسید.

  معاون وزیر راه و شهرسازی، طرح جدید عرضه انبوه مسکن را راهی برای خانه دار شدن همه اقشار جامعه دانسته و گفته است: تصمیم بر آن شده تا به صورت مصداقی، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن در این خصوص اقدامات لازم را برای راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان و عرضه واحدهای مسکونی تولید شده در تابلوی زمین و مسکن در بورس کالا انجام دهند.

  وی همچنین با اشاره به تامین سرمایه برای بخش حمل و نقل اظهار کرد: طرح تامین سرمایه مورد نیاز 14 پروژه مهم ریلی و آزادراهی در بخش حمل و نقل کشور نیز از طریق بازار سرمایه تهیه و به زودی به صورت مرحله‌ای عملیاتی خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی