مدیران خودروعصر اعتبار

در تیرماه ثبت شد؛

کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در ۱۱ منطقه پایتخت

عصر ساختمان- سرعت رشد قیمت خانه در ۱۱ منطقه پایتخت در تیرماه نسبت به خردادماه کاهش داشته است، به طوری که میانگین افزایش قیمت مسکن که در خردادماه دو تا سه میلیون تومان در هر مترمربع بود، در تیرماه به ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محدود شد.

کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در ۱۱ منطقه پایتخت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، بر اساس جدیدترین گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی که شب گذشته منتشر شد، میانگین قیمت مسکن پایتخت در تیرماه 20 میلیون و 986 هزار تومان در هر متر مربع رسید که در خرداد ماه امسال 19 میلیون و 719 هزار تومان در هر متر مربع بوده است.

  درحالی که قیمت خانه در 11 منطقه پایتخت در تیرماه رشد قیمتی حدود 500 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تومان را تجربه کرده است، قیمت خانه در چهار منطقه پایتخت بیین سه تا 5 میلیون تومان افزایش قیمت داشت که بر معدل قیمت مسکن نسبت به ماه گذاشته تاثیر افزایشی داشت.

  بر این اساس، خانه‌های پایتخت در نخستین ماه تابستان رشد قیمتی را تجربه کرده است که نسبت به ماه گذشته (خرداد 99) حدود 10 درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته- تیرماه 98 - رشد53 درصدی را تجربه می‌کند.

  با این حال بررسی قیمت‌ها در هفت منطقه پایتخت از جمله مناطق، 10، 9، 12، 14، 17، 18 و 20 منطقه شهر تهران حاکی از افزایش منطقی 500 تا یک میلیون تومانی قیمت ها را دارد که نسبت به رشد قیمت‌ها در ماه قبل تر(خردادماه) حتی کاهشی هم بوده است.

  در 4 منطقه پایتخت نیز رشد قیمت‌ها به حدود یک و نیم میلیون تومان رسیده است.

  برای مثال قیمت خانه در منطقه 12 تهران نسبت به ماه قبل در هر متر مربع حدود 400 هزار تومان افزایش قیمت را تجربه می‌کند در حالی که در خرداد ماه امسال نسبت به اردیبهشت در هر متر مربع بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت.

  در فروردین ماه امسال قیمت خانه‌های پایتخت با کاهش حدود 2 درصدی نسبت به ماه قبل همراه بود، در اردیبهشت ماه رشد ٩ درصدی و در خردادماه امسال رشد قیمتی 12 درصدی را نسبت به ماه قبل تجربه کرد؛ بر این اساس اگرچه خانه در تیرماه مجددا گران شده، اما با شیب کندتری نسبت به افزایش قیمت‌ها در دو ماه پایانی فصل بهار همراه بوده است.

  بر اساس گزارش جدید وزارت راه، تعداد مبایعه نامه‌های صادر شده در تیرماه  در تهران 14 هزار و 330 فقره است که نسبت به خرداد امسال حدود 29 درصد و نسبت به تیرماه سال گذشته بیش از 192 درصد رشد را تجربه می‌کند.

  خرداد ماه امسال 11 هزار و 46 فقره معامله مسکن در پایتخت ثبت شد که این رقم در خردادسال گذشته 6 هزار و 127 واحد مسکونی بوده است.

  نکته مهم این است که قیمت خانه‌های پایتخت در 5 منطقه تهران رشد بیش از 4 میلیون تومانی را در هر متر مربع داشته اما در بیش از 10 منطقه تهران رشد قیمت‌ها بین 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان بوده است؛ کارشناسان مسکن معتقد هستند سوداگری در برخی محلات شهر تهران عامل افزایش متوسط قیمت مسکن است که باید برای آن راه حلی اندیشده شود.

  قیمت خانه در گران‌ترین منطقه تهران در تیرماه امسال هم مجددا به منطقه یک تهران با متوسط قیمت 45 میلیون و 317 هزار تومان رسیده است که این رقم در خرداد ماه  42 میلیون و 499 هزار تومان و در اردیبهشت ماه قیمت 34 میلیون و 199 هزار و 400 تومانی بوده  است. بر این اساس اگر چه قیمت خانه‌های منطقه یک تهران در تیرماه مجددا افزایش داشته است اما نسبت به خرداد ماه با شتاب کمتری رشد کرده و کاهش داشته است.

  ارزان‌ترین منطقه نیز منطقه 18 با متوسط قیمت هشت میلیون و 88 هزارتومان در نظر گرفته شده است. اردیبهشت امسال خانه در منطقه 18 شهر تهران با میانگین قیمت هر متر مربع هفت میلیون و 118 هزار تومان معامله شده است.

  در مناطق 2 و 3 پایتخت نیز رشد قیمت‌ها به حدود 5 میلیون تومان در هر متر مربع رسیده که در افزایش متوسط قیمت خانه در تهران نقش داشته است.

  ارزان‌ترین منطقه پایتخت، منطقه 18 با متوسط متری 9 میلیون و 625 هزار و 200 تومان و پس از آن منطقه 20 با متوسط قیمت 9 میلیون و 798 هزار و 600 تومان بوده است؛ خانه های پایتخت در این دو منطقه نیز زیر یک میلیون تومان رشد قیمت داشته است.

  کمترین تعداد معاملات مسکن  نیز به منطقه 19 با 73 فقره معامله با میانگین قیمتی 11 میلیون و 675 هزار تومان برآورد شده است.

  ارزش ریالی معاملات مسکن در تیرماه امسال 25 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به تیر سال گذشته که 5 هزار و 470 میلیارد تومان بوده، رشد 358 درصدی ارزش معاملات را تجربه می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی