مدیران خودروعصر اعتبار

توضیحات بهزیستی برای تامین مسکن مددجویان

عصر ساختمان- رییس سازمان بهزیستی کشور توضیحاتی درباره تامین مسکن مددجویان این سازمان اعلام کرد.

توضیحات بهزیستی برای تامین مسکن مددجویان
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایلنا، «وحید قبادی دانا» رییس سازمان بهزیستی کشور درباره تامین مسکن مددجویان بهزیستی گفت: یکی از اهداف سازمان بهزیستی توانمندسازی مددجویان تحت پوشش این سازمان است و در این راستا یکی از فعالیت هایی که در دست انجام است تلاش برای بهره مندی این عزیزان از نعمت داشتن مسکن است.

  وی ادامه داد: در این راستا از ابتدای تاسیس سازمان بهزیستی تاکنون 130 هزار واحد تسهیلگری شده و با کمک دستگاهها و نهادها و خیرین و نهادهای حاکمیتی در اختیار مددجویان سازمان بهزیستی قرار گرفته است. در 22 ماه اخیر 30 هزار واحد مسکونی در این مدت تسهیلگری شده و در اختیار مددجویان سازمان بهزیستی قرار گرفته است.

  رییس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: یعنی در 660 روز اخیر روزانه 45 واحد مسکونی در اختیار مددجویان بهزیستی قرار گرفته است همچنین در 22 ماه اخیر عملیات احداث 27 هزار واحد مسکونی در سطح کشور آغاز شده است.تلاش ما بر این است که بتوانیم با سرعت بیشتری این کار را انجام دهیم.

  قبادی دانا با اشاره به واحدهای مسکونی تسهیل گری شده در 6 ماهه نخست سال جاری تصریح کرد: 7000 واحد مسکونی در شش ماه اول سال 99 تسهیل‌گری شده و بهره‌برداری آن توسط مددجویان سازمان بهزیستی آغاز شده است. این فعالیت‌ها در قالب پروژه‌های برنامه‌های مشترک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بسیج سازندگی، صندوق توسعه ملی، قرارگاه خاتم الانبیا، نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) ، سازمان ملی زمین و مسکن، سازمان برنامه و بودجه و وزارت راه و شهرسازی بوده است.

  وی با بیان اینکه در قالب این برنامه‌های مشترک، برنامه تهیه مسکن برای خانوارهای دارای دو معلول و بیشتر از سال 94 آغاز شده بود، یادآور شد: در همین راستا 14 هزار خانوار احصا شده بودند، تاکنون 9140 واحد مسکونی به خانوارهای دارای دو معلول به بالا تحویل داده شده است. در برنامه مشترک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز از 14 هزار واحدی که کار ساخت آن آغاز شده 8300 واحد واگذار شده است. همچنین در قالب برنامه مشترک با بسیج سازندگی، عملیات ساخت 1344 واحد مسکونی آغاز و 535 واحد واگذار شده است همچنین در قالب برنامه مشترکی که با صندوق توسعه ملی بنیاد مسکن برای واحد مسکونی ویژه ایتام آغاز شده، عملیات احداث 582 واحد مسکونی آغاز شده است.

  رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه طرح تهیه مسکن برای خانوارهای دارای دو معلول به بالا با مشارکت بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان ملی زمین و مسکن، انجمن خیرین مسکن‌ساز و بهزیستی در حال انجام است، گفت: البته در 22 ماه اخیر 56 هزار خانوار جدید نیز شناسایی شده‌اند که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و مسکن ندارند و نیازمند مسکن هستند که این باعث شده تعداد خانوارهای پشت نوبت در مجموع به 169 هزار خانوار برسد.

  قبادی دانا همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود درباره تسهیلات ودیعه مسکن خاطرنشان کرد: طبق مصوبه‌ای که ستاد ملی مقابله با کرونا داشت، 24 هزار و 842 خانوار از مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به وزارت راه و شهرسازی معرفی شدند. ارزش این تسهیلات در مجموع برای این خانوارها 489 میلیارد تومان است. همچنین با همکاری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و صندوق امداد ولایت کمیته امداد تسهیلات ودیعه مسکن برای مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی به مبلغ 50 میلیارد تومان به صورت قرض الحسنه آماده توزیع است که از 20 میلیون تا 30 میلیون تومان به صورت سه ساله با معرفی ادارات کل بهزیستی استان‌ها و با تامین اعتباری که بنیاد مستضعفان انجام دادند توسط صندوق امداد ولایت پرداخت می‌شود و در اختیار افراد قرار می گیرد.

  وی با بیان اینکه در ماه‌های گذشته نیز مبلغ 30 میلیارد تومان کمک بلاعوض از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تامین اعتبار شد و برای مددجویان اجاره‌نشین بهزیستی به صورت کمک بلاعوض در سطح کشور توزیع شد، تاکید کرد: با توجه به محدودیت منابع و میزان بالای نیاز مددجویان سازمان بهزیستی، ما با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه هستیم. طبیعتا میزان اعتبارات سازمان بهزیستی در حوزه مسکن کفاف این کار را نمی‌دهد. البته کل بودجه مسکن سازمان بهزیستی در سال گذشته 45 میلیارد تومان بوده که با تلاش‌های انجام شده امسال به 66 میلیاردتومان افزایش پیدا کرده است. طبیعتا اگر قرار بود سازمان بهزیستی به تنهایی این کارها را انجام دهد از عهده این حجم فعالیت در حوزه مسکن بر نمی‌آمد.

  رییس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه کمک‌های دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این زمینه باعث شده است که بتوانیم پوشش بیشتری را برای فعالیت‌ها ایجاد کنیم، تصریح کرد: طی 22 ماه 30 هزار واحد مسکونی واگذار شده و عملیات احداث 27 هزار واحد مسکونی دیگر در این 22 ماه اخیر آغاز شده است، نشان می‌دهد با همدلی و همکاری بین‌بخشی با دستگاه‌ها و نهادهای مختلف، خیرین، خیریه‌ها و مجموعه‌های مردم نهاد و حمایت‌های خوب سازمان برنامه و بودجه، می‌توان قدم‌های بلندی را در تامین مسکن برای مددجویان سازمان بهزیستی برداشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی