مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت مسکن در ارزان ترین استانها

عصر ساختمان- در بین مراکز استانهای کشور کمترین قیمت مسکن به یاسوج با میانگین ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در هر متر مربع و بیشترین قیمت به شهر تهران با ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مربوط می شود.

قیمت مسکن در ارزان ترین استانها
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، بر اساس معاملات آبان ماه 1399 در بین 30 مرکز استان (بدون محاسبه شهرکرد)، کمترین متوسط بهای یک متر مربع آپارتمان به شهر یاسوج در استان کهکیلویه و بویراحمد با میانگین 3 میلیون و 209 هزار تومان تعلق دارد. در رتبه بعدی ایلام قرار گرفته که میانگین هر متر خانه در این شهر 4 میلیون و 52 هزار تومان است. بیرجند در خراسان جنوبی با متوسط قیمت هر متر مسکن 4 میلیون و 197 هزار تومان، رتبه سومین شهر ارزان قیمت کشور را در اختیار دارد.

  طبق آماری که وزارت راه و شهرسازی در آبان ماه 1399 ارایه کرده در شهر بجنورد که پنجمین شهر ارزان قیمت در بین مراکز استان محسوب می شود قیمت مسکن بالا نیست. میانگین هر متر خانه در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی 4 میلیون و 521 هزار تومان است. هر متر خانه در شهر کرمان 4 میلیون و 651 هزار تومان خرید و فروش می شود که عنوان پنجمین شهر ارزان قیمت را به خود اختصاص می دهد. ساری در استان مازندران با متوسط متری 5 میلیون و 456 هزار تومان، رتبه ششم را از نظر قیمت مسکن در اختیار دارد.

  خرم آباد واقع در استان لرستان با متوسط هر متر خانه 5 میلیون و 701 هزار تومان، سمنان در استان سمنان با میانگین 5 میلیون و 705 هزار تومان، زاهدان در سیستان و بلوچستان با 5 میلیون و 831 هزار تومان رتبه های بعدی را از نظر قیمت مسکن در بین مراکز 31 استان در اختیار دارند.

  از طرف دیگر شهرهای تهران، اهواز و شیراز به ترتیب با میانگین 27.8 میلیون تومان، 23.5 میلیون و 12.4 میلیون تومان به ترتیب بالاترین میانگین بهای یک متر مربع آپارتامن در مراکز استانهای کشور را به خود اختصاص می دهند.

  متوسط قیمت هر متر خانه در شهر اصفهان 11.2 میلیون، زنجان 10.9 میلیون و اراک 9.8 میلیون تومان است که چهارم تا ششم را از نظر قیمت در اختیار دارند. در بین مراکز استان قیمت شهرکرد واقع در چهارمحال و بختیاری به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی درج نشده است.

  با توجه به اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات در کل کشور نیز متوسط بهای یک متر مربع مسکن 15.2 میلیون تومان گزارش شده است.

   

  قیمت خانه در تهران 3.5 برابر کل کشور

  قیمت مسکن در مناطق مختلف کشور بدون احتساب شهر تهران عدد 8 میلیون و 166 هزار تومان در هر متر مربع و با احتساب تهران رقم 15 میلیون و 263 هزار تومان را نشان می دهد. این آمار گویای آن است که اگر میانگین قیمت مسکن در تهران را از آمار بیرون بیاوریم میانگین قیمت مسکن در تهران تقریبا 3.5 برابر کل کشور است.

  در شهر تهران نیز بدون احتساب قیمت مناطق 1، 2، 3 و 6 متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان 19 میلیون و 801 هزار تومان است که نشان می دهد بدون محاسبه مناطق مذکور، میانگین قیمت هر متر خانه در تهران 33 درصد کاهش می یابد.

  از طرف دیگر تحولات قیمت مسکن برحسب دلار نشان می دهد قیمت دلاری هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آبان ماه 1399 به میزان 1051 دلار و در هشت ماهه نخست سال جاری 1024 دلار بوده که قیمت دلاری مسکن در هشت ماهه نخست سال 1399 نسبت به هشت ماهه نخست 1398 بالغ بر 20 درصد رشد داشته است.

  به گزارش ایسنا، ملاک تعیین متوسط قیمت مسکن که توسط بانک مرکزی، وزارت راه و مرکز آمار ایران اعلام می شود ثبت کد رهگیری در دفاتر املاک است. در گذشته متوسط قیمت تهران در این گزارشها استخراج می شد اما بعد از مصوبه دولت در ستاد ملی کرونا مبنی بر لزوم همه معاملات مسکن در سامانه کد رهگیری این امکان به وجود آمد تا قیمت متوسط همه استانها اعلام شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی