مدیران خودروعصر اعتبار

مستاجران تهرانی با وام‌های مسکن چند متر آپارتمان می‌توانند بخرند؟

عصر ساختمان- با توجه به طرحِ در حال اجرای بانک تخصصی بخش مسکن مبنی بر اعطای تسهیلات مسکن با دو شیوه «با» و «بدون» نیاز به خرید اوراق تسهیلات مسکن، هزینه دریافت این تسهیلات متفاوت خواهد بود.

مستاجران تهرانی با وام‌های مسکن چند متر آپارتمان می‌توانند بخرند؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، بازار اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در روزهای اخیر با کاهش تقاضای خرید - به جز نمادهای تازه منتشر شده - و همچنین کاهش قیمت برگه‌های تسهیلات مسکن روبرو شده است.

  از همین رو قیمت هر برگه از نمادهای زیرمجموعه «تسه» در معاملات امروز به کف کانال 50 هزار تومان و در مواردی هم به سقف کانال 40 هزار تومان سقوط کرده است.

  کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند کاهش تعداد معاملات مسکن و همچنین توقف رشد قیمت مسکن در دو ماه گذشته، در کاهش قیمت این اوراق مؤثر بوده است. اگرچه وضعیت بازار مسکن در دی ماه با آذر ماه متفاوت بود و شاهد افزایش متوسط قیمت مسکن و همچنین تعداد معاملات بودیم.

  چرا قیمت اوراق تسهیلات مسکن کاهش یافت؟
  اما یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه افزایش اندک و هزار فقره‌ای تعداد معاملات مسکن در دی ماه نسبت به آذر ماه، نمی‌تواند نمایانگر رونق بازار مسکن باشد، گفت: افزایش متوسط قیمت مسکن در دی ماه نیز به دلیل افزایش قیمت در مناطق لوکس و گران قیمت تهران بوده است که معمولاً برای خرید آنها، مشتریان خاص وجود دارد و از وام مسکن استفاده نمی‌کنند.

  وی می‌افزاید: از همین رو است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن با کاهش مواجه بوده و به نظر نمی‌رسد در هفته‌های پیش رو نیز شاهد افزایش قیمت این برگه‌ها باشیم؛ چون قدرت خرید مسکن خانوارها همچنان پایین است.

  به گفته کارشناس اقتصاد مسکن، افزایش عرضه این برگه‌ها از سوی دارندگان آن به دلیل احتمال تداوم کاهشی بودن قیمت این برگه‌ها در ماه‌های پیش رو، از دیگر دلایل کاهش قیمت است.

  مناطقی از تهران که وام مسکن شاید مؤثر باشد
  بر اساس گزارش بانک مرکزی، در دی ماه امسال تنها 6 منطقه تهران شامل مناطق 15، 16، 17، 18، 19 و 20 متوسط قیمت کمتر از متری 15 میلیون تومان داشته‌اند که تا حدودی تسهیلات مسکن می‌تواند به افزایش قدرت خریداران مسکن در این مناطق کمک کند.

  وام مسکن کفاف خرید 5 متر از یک واحد را می‌دهد!
  با این حال متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران، در دی ماه امسال، 27 میلیون و 386 هزار تومان است که با در نظر گرفتن دو نوع تسهیلات 100 و 200 میلیون تومانی خرید مسکن برای خریداران فردی و زوجین از محل اوراق تسهیلات به اضافه وام جعاله 40 میلیون تومانی، متقاضیان فردی و زوجین می‌توانند تنها به ترتیب 5.1 و 8.7 متر مربع از یک واحد مسکونی تهیه کنند.

  قیمت هر برگه تسهیلات مسکن در معاملات امروز
  قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس در پُر معامله‌ترین برگه با نماد تسه 9910 (اوراق مسکن دی ماه امسال) 51 هزار و 400 تومان با فروش حدود 49 هزار برگه و کاهش 2.12 درصدی قیمت نسبت به دیروز به فروش رسید.

  نرخ اوراق تسهیلات مسکن برای نماد تسه 9909 (اوراق مسکن آذر امسال) 51 هزار و 513 تومان با فروش حدوداً 7 هزار و 500 برگه و کاهش و 2.84 درصدی قیمت به متقاضیان عرضه شد.

  در سایر نمادها نیز دامنه قیمتی بین 49 تا 52 هزار تومان و عمدتاً با فروشی کمتر از 2 هزار برگه برای بازار امروز اوراق تسهیلات مسکن رقم خورد.

  جزئیات قیمت دریافت وام مسکن در طرح‌های جدید بانک تخصصی مسکن
  با توجه به طرح جدید بانک تخصصی بخش مسکن مبنی بر اعطای نیمی از تسهیلات مسکن از محل اوراق و نیمی دیگر از محل منابع داخلی خود، از 25 دی تا 22 بهمن، در حال حاضر هر متقاضی دریافت وام مسکن می‌تواند به یکی از دو شیوه زیر و با هزینه کرد متفاوت برای دریافت وام مسکن در مدت زمانی کمتر از یک ماهه، اقدام کند:

  وام مسکن زوجین با اوراق:
  متقاضیان تهرانی دریافت این تسهیلات، باید 480 برگه خریداری کنند که شامل 400 برگه برای تسهیلات 200 میلیون تومانی و 80 برگه برای تسهیلات جعاله مسکن است که با احتساب متوسط هر برگه تسهیلات مسکن با قیمت 51 هزار تومان، 24 میلیون و 480 هزار تومان هزینه دریافت این وام خواهد شد.

  وام مسکن زوجین بدون نیاز به خرید اوراق:
  متقاضیان زوجین تهرانی که بخواهند این وام را دریافت کنند، می‌بایست 280 برگه تسهیلات مسکن را خریداری کرده و 100 میلیون تومان دیگر نیازی به خرید اوراق ندارد که با احتساب هر برگه 51 هزار تومان، می‌بایست 14 میلیون و 280 هزار تومان هزینه تهیه اوراق تسهیلات کنند.

  این در حالی است که 100 میلیون تومانی که بدون خرید اوراق به عنوان تسهیلات پرداخت می‌شود، با نرخ سود 18 درصد و بازپرداخت 5 ساله محاسبه خواهد شد در حالی که وام مسکن از محل اوراق، با نرخ سود 17.5 درصد و بازپرداخت 12 ساله به متقاضیان داده می‌شود.

  وام مسکن فردی با اوراق:
  متقاضیان تهرانی این تسهیلات 140 میلیون تومانی مسکن می‌بایست 280 برگه خریداری کرده که شامل 200 برگه برای وام 100 میلیونی خرید مسکن و 40 میلیون تومانی جعاله مسکن شده و بر اساس نرخ اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورس، هزینه آن 14 میلیون و 280 هزار تومان خواهد بود.

  وام مسکن فردی بدون اوراق:
  متقاضیان دریافت این تسهیلات تا سقف 140 میلیون تومان شامل وام 100 میلیون تومانی خرید مسکن و 40 میلیون تومانی جعاله مسکن در تهران، می‌توانند 50 میلیون تومان را از محل منابع داخلی بانک تخصصی بخش مسکن با نرخ سود 18 درصد و بازپرداخت 5 ساله و 50 میلیون تومان وام خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات با نرخ سود 17.5 درصد و بازپرداخت 12 ساله و 40 میلیون تومان وام جعاله مسکن با نرخ سود 18 درصد و بازپرداخت 5 ساله می‌شود که برای دو فقره آخری، متقاضی باید 180 برگه اوراق خریداری کند.

  با احتساب هر برگه 51 هزار تومان، متقاضی دریافت تسهیلات فردی خرید مسکن به صورت توأمان با اوراق و بدون اوراق، می‌بایست 9 میلیون و 180 هزار تومان هزینه دریافت این تسهیلات کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۱۱ ماه پیش
    آرشیو