مدیران خودروعصر اعتبار

جدیدترین خبرها از واگذاری مسکن به فرهنگیان و وامهای پرداختی

عصر ساختمان- معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت مسکن فرهنگیان توضیح داد و گفت: در فاز اول یعنی سال اول اجرای برنامه، احداث ۴۳ هزار و ۷۷۵ واحد مسکن در ۱۸ استان و ۶۵ شهر آغاز شده است

جدیدترین خبرها از واگذاری مسکن به فرهنگیان و وامهای پرداختی
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، علی الهیار ترکمن در این باره اظهار کرد: مسکن، مهمترین عامل در سبد هزینه خانوار محسوب می شود و از دغدغه های خانوار است و بعضا تا 60 درصد هزینه ها را به خود اختصاص می دهد.

  وی افزود: یکی از اولویت های وزارت آموزش و پرورش در راستای تکریم معلمان که از موکدات اسناد بالادستی نیز هست، همین تامین مسکن فرهنگیان است.

  20 درصد فرهنگیان خانه ندارند

  معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه بر اساس آمار ما 170 هزار نفر از جمعیت 950 هزار نفری وزارت آموزش و پرورش که تقریبا نزدیک به 20 درصد می شود فاقد مسکن هستند گفت: در سال های گذشته برنامه ریزی هایی را انجام داده بودیم که کمتر توفیق داشت اما در برنامه ریزی های جدید با توجه به تجارب ما و نگاه مثبت وزارت راه  و شهرسازی درباره اقدام ملی مسکن و توجه به اقشار مختلف، تفاهم نامه ای میان دو وزارتخانه برای خانه دار شدن و تامین مسکن 170 هزار فرهنگی شاغل و بازنشسته منعقد شد.

  الهیار ادامه داد: مدت زمان اجرای این تفاهم نامه که از آذرماه سال 98 آغاز شده، سه سال است و تا مرداد 1401 ادامه دارد. طی این سه سال با توجه به مقدورات وزارت مسکن و تقاضای فرهنگیان اقدام می کنیم. متقاضیان مسکن در چند گروه اولویت بندی شده اند. گروه نخست زوجین فرهنگی هستند که زن و شوهر هر دونفر معلم اند. گروه دوم زنان سرپرست خانوار، سوم کارکنان بالای 20 سال سابقه و سپس بازنشستگان هستند.

  وی با اشاره به اینکه فعلا برای احداث مسکن از طریق شرکت های وابسته به وزارت راه و شهرسازی کار را شروع کردیم، گفت: با توجه به قانون تامین مسکن فرهنگیان، کسانی که خودشان زمین داشته باشند نیز می توانند با استفاده از تسهیلات بانک مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی و وام های ثانویه وزارت آموزش و پرورش اقدام کرده و مسکنشان را خودشان بسازند.

  شرط اصلی برای ثبت نام متقاضیان مسکن

  معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در فاز اول یعنی سال اول اجرای برنامه، احداث 43 هزار و 775 واحد مسکن در 18 استان و 65 شهر آغاز شده است گفت: شرط اصلی برای تایید ثبت نام متقاضیان این است که مسکن اولی باشند، فاقد مسکن باشند و از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشند.

  آماری از ثبت نامی ها و واجدان شرایط

  الهیار ادامه داد: 320 هزار نفر در سامانه ما ثبت نام کرده بودند اما با توجه به شرط اصلی که نداشتن مسکن بود، تاکنون 43 هزار نفر معرفی شده اند و پرونده 101 هزار نفر دیگر در حال تکمیل و رفع نقص است. 160 هزار نفر نیز مازاد ثبت نام کرده بودند که فعلا در اولویت نیستند.

  هزینه تمام شده ساخت هر واحد و میزان آورده فرهنگیان

  وی درباره میزان آورده فرهنگیان برای تامین مسکن گفت: چون وزارت راه وشهرسازی روی ساخت اقتصادی متمرکز است قیمت تمام شده نسبت به بازار آزاد مقرون به صرفه تر است و یک واحد 90 متری بین 250 تا 300 میلیون تومان تمام می شود که مبالغ لازم مرحله به مرحله دریافت می شود و 40 میلیون تومان آورده اولیه نیاز است.

  معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: افراد همزمان جهت استفاده از وام مسکن 40 میلیون تومانی به بانک مسکن معرفی می شوند. برای آنکه توان و قدرت خرید فرهنگیان را در این زمینه ارتقا دهیم با همکاری بانک ملی اعتبار 2000 میلیارد تومان وام با سود 12 درصد به عنوان وام ثانویه برای فرهنگیان تامین شده که برای زوجین تا 120 میلیون و برای مابقی تا 60 میلیون تومان خواهد بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی