مدیران خودروعصر اعتبار

یک کارشناس بازار سرمایه:

نخستین ملک تجاری بخش خصوصی در بورس کالا عرضه می شود

شفافیت و قیمت عادلانه مهم ترین مزیت عرضه بورسی املاک

عصر ساختمان- یک کارشناس بازار سرمایه در آستانه عرضه نخستین ملک تجاری بخش خصوصی در بازار املاک و مستغلات بورس کالای ایران گفت: با عرضه املاک در بورس کالا شفافیت قیمتی به عنوان اولین مزیت مطرح می شود. وی معتقد است به واسطه بازار پر تقاضای مسکن، چشم انداز این بازار را می توان بسیار مثبت دید و پس از عرضه های شرکت عمران پردیس، بانک اقتصاد نوین و وزارت دفاع، این بار بخش خصوصی برای فروش ملک به بورس کالا می آید.

نخستین ملک تجاری بخش خصوصی در بورس کالا عرضه می شود
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از کالاخبر، امیر گلگیر با اشاره به بازار نوپا اما موفق عرضه املاک و مستغلات در بورس کالا به «کالاخبر» گفت: نخستین عرضه های املاک در بورس کالا، مربوط به املاک مازاد بانک ها و نهادهای دولتی بود که موفقیت آمیز رقم خورد و پس از تجربه موفق عرضه املاک نهادها، شاهد پذیرش و درخواست عرضه یک ملک تجاری بخش خصوصی در بازار معاملات املاک و مستغلات بورس کالا هستیم.

  وی افزود: این برای نخستین بار است که یک فرد حقیقی ملکی را جهت عرضه در بورس کالا پذیرش کرده است.

  گلگیر اظهار داشت: قطعا شفافیت بزرگترین عامل در هر معامله ای است و با عرضه املاک در بورس کالا شفافیت قیمتی به عنوان اولین مزیت مطرح می شود چراکه فرآیند معاملات و کشف قیمت های عادلانه در تالار املاک و مستغلات بورس کالا رقم می خورد. مزیت دیگر کاهش هزینه مبادلات املاک است و این هزینه در بورس نسبت به ارقامی که در بازار سنتی اتفاق می افتد قابل مقایسه نبوده و کارمزد ناچیزی است که از سوی طرفین معاملات پرداخت می شود.

  گلگیر خاطرنشان کرد: عرضه املاک بانک ها، نهادهای دولتی و حتی شهرداری ها در بورس کالا سبب رهایی این نهادها از مباحث مربوط به تشریفات مزایده می شود.

  مدیر بورس کالا و انرژی کارگزاری صبا تامین با بیان این نکته که مزیت دیگر عرضه املاک در بورس کالا را می توان به در دسترس عموم بودن این عرضه ها و شرایط برابر برای همه اشاره کرد گفت: با عرضه املاک در بورس کالا تمامی مشخصات برای عموم قابل نمایش بوده و به جهت شفافیت موجود، تصمیم گیری برای افراد را آسان کرده است. علاوه بر این فرآیند بازاریابی در این شیوه برای عرضه کنندگان آسان تر شده و بازاریابی عمده ای برای املاک شکل می گیرد.

  این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار داشت: بازار وسیعی برای عرضه املاک پیش بینی شده و با مطرح شدن فروش متری مسکن در بورس کالا و به واسطه بازار پر تقاضای مسکن، چشم انداز این بازار را می توان بسیار مثبت دید. البته هر گونه مانعی در روند این معاملات به مرور و با افزایش سطح عرضه ها، نمایان و برطرف خواهد شد و می توان بازار خوبی را برای تابلوی مسکن بورس کالا متصور بود.

  مشخصات نخستین ملک تجاری بخش خصوصی

  به گزارش «کالاخبر» این ملک تجاری که در دویست و هفتاد و دومین جلسه کمیته عرضه در بورس کالای ایران مورد پذیرش قرار گرفت و قرار است در تاریخ 19 اسفند ماه در بازار املاک و مستغلات بورس کالای ایران به فروش برسد.
  در امیدنامه پذیرش این ملک آمده است که کاربری این ملک تجاری بوده و مساحت عرصه 6382.65 متر مربع و مساحت عیان 9441.5 متر مربع است. مستحدثات، ابنیه و تاسیسات نیز شامل برق 400 آمپر، آب،  2070 متر مربع سوله و5940 متر مربع در سه طبقه اسکلت بتونی است. میزان پیشرفت فیزیکی پروژه مذکور 50 درصد عنوان شده و قیمت پایه عرضه 205 میلیارد و 346 میلیون و 850 هزار تومان تومان در نظر گرفته شده است.
  این ملک که در قم، فلکه شهر قائم، بلوار خلیج فارس، قبل از خیابان کاسه گری، مجتمع تجاری جام جم شده به صورت یکجا در بورس کالای ایران عرضه می شود. شرایط پرداخت در این معامله نیز چنین اعلام شده که 30 درصد از مبلغ به صورت نقد تا 7 روز کاری بعد از انجام معامله خواهد بود و 50درصد مبلغ نیز 20 روز کاری پس از واریز مرحله اول در نظر گرفته است که به طور همزمان تحویل ملک صورت گرفته و در مرحله سوم 20 درصد مبلغ 20 روز کاری بعد از واریز مرحله دوم انجام شده و به طور همزمان انتقال قطعی سند صورت می گیرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی