مدیران خودروعصر اعتبار

با آمدن مسکن ملی؛

خانه ارزان می‌شود

عصر ساختمان- شب گذشته بود که وزیر راه و شهرسازی یکی از عوامل ارزان شدن مسکن در کشور را، عرضه واحدهای مسکن ملی به متقاضیان دانست.

خانه ارزان می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،  طرح اقدام ملی مسکن به عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های مسکنی کشور به شمار می‌رود که از سال گذشته اجرای آن کلید خورد، بازار مسکن در یکی دو سال گذشته با رشد چشم گیر قیمت‌ها مواجه شده است به طوری که قدرت خرید مسکن برای متقاضیان به شکل چشم گیری کاهش یافته و از بهمن ماه سال 98 روند افزایشی قیمت‌ها آغاز و به مرور در اردیبهشت و خرداد سال گذشته شاهد افزایش 100 درصدی قیمت‌ها شدیم و همین امر باعث ایجاد نوساناتی برای متقاضیان بازار خرید مسکن و همچنین مستاجران در این بازار شد به طوری که قدرت خرید در این ببین نسبت به سال‌های قبل روند نزولی به خود گرفت.

  براساس این گزارش دولت برای بهبود وضعیت بازار مسکن تمهیداتی را در دستور کار خود قرار داد و طرح اقدام ملی مسکن را کلید زد در این طرح دولت سعی کرده روند خانه دار کردن مردم را تسهیل کند و با در اختیار قرار دادن زمین ارزان قیمت و همکاری بخش خصوصی بتواند نهضت خانه سازی را در کشور تقویت کند.

  شب گذشته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی به ارزان شدن مسکن، با افزایش عرضه به ویژه مسکن ملی اشاره کرد.

  در زمستان سال 98 بود که طرح مسکن ملی مطرح شد. این طرح شامل ساخت 400 هزار واحد مسکونی است که ساخت 200 هزار واحد آن در شهر‌های جدید و با مشارکت بخش خصوصی، 100 هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و 100 هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

  اوایل شهریورماه سال98، ثبت‌نام طرح ملی مسکن از استان کرمان کلید خورد. از هجدهم آبان ماه 1398 نیز دور دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در ده استان دیگر آغاز شد. در اولین گام در سیستان و بلوچستان، قم، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی نام‌نویسی شروع شد.

  دومین گام، مربوط به کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان است و در گام سوم نیز نام‌نویسی در چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد شروع می‌شود.

  شرایط متقاضیان برای طرح مسکن ملی چگونه بود؟
  چهار شرط عمده برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن اعلام شده است که عبارت بود از تأهل و سرپرست خانواده بودن، از اول فروردین 84 فاقد مالکیت مسکونی بودن که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا به مدت پنج سال. در مورد سایر شرایط، متقاضیان ثبت‌نام می‌توانند با مراجعه به سایت www.tem.mrud.ir شروط نام‌نویسی را مطالعه کنند.

  میزان تسهیلات پرداختی و آورده متقاضیان مسکن ملی
  در طرح اقدام ملی سه نوع تسهیلات وجود دارد برخی از متقاضیان در صندوق پس‌انداز یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند که در گذشته می‌توانستند بین 80، 120 و 160 میلیون تومان برای خرید مسکن وام بگیرند و هم اکنون با تفاهمی که صورت گرفته است، می‌توانند برای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، از این وام استفاده کنند. گروهی دیگر می‌توانند از وام بافت فرسوده استفاده کنند که در بخشی از این وام از منابع صندوق توسعه و بخشی از منابع داخلی بانک به مبلغ 100 میلیون تومان استفاده می‌شود و وام نهایی یک وام 75 تا 150میلیون تومانی است که از منابع داخلی بانک‌های عامل از جمله بانک مسکن با نرخ 18 درصد کارمزد در 12 سال پرداخت می‌شود.

  قیمت مسکن ملی براساس هزینه تمام شده ساخت تعیین می‌شود
  مسکن ملی در سال‌های اخیر با افزایش قیمت رو به رو بوده است. مسکن ملی ساخته شد تا افراد کم درآمد جامعه امکان خانه دار شدن برایشان محیا شود. مسکن ملی به منظور کاهش قیمت خانه ساخته شد. مسکن ملی از زمان احمدی نژاد ساخته شد. مسکن ملی با طرح جدید وام مکسن امکان خانه دار شدن را راحت‌تر کرده است.

  محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه هزینه ساخت مسکن ملی همان قیمت تمام شده ساخت است، گفت: در قرارداد‌های مسکن ملی هم همان زمان اعلام کردیم که قیمت مسکن ملی هم قیمت تمام شده ساخت واحد است و با توجه به افزایش هزینه‌ها از جمله سیمان و فولاد نهایت 5 تا 10 درصد تغییری در قیمت‌ها ایجاد شود.

  درباره هزینه ساخت مسکن ملی و قیمت نهایی آن که اکنون در برخی استان‌ها تا متری 4 میلیون تومان افزایش داشته است، افزود: در ابتدا تعیین قیمت پروژه‌های مسکن ملی را به عهده استان‌ها گذاشتیم و بعد با قیمت‌های متفاوتی مواجه شدیم که در استان‌های مختلف تصمیم‌گیری شد.

  او ادامه داد: البته تاکید می‌کنم درباره قیمت‌های جدید فقط تصمیم‌گیری شد و هیچ وقت اجرایی نشده است. با این حال به این جمع بندی رسیدیم که ساخت مسکن ملی با یک مبلغ مشخص تعیین شود و با یک عدالت نسبی بتوانیم ساخت پروژه‌ها را پیش ببریم.

  محمودزاده ادامه داد: از ابتدای پروژه مسکن ملی هم اعلام کردیم که بر اساس قیمت تمام شده است و آن، یک دلیل دارد؛ در تمام طرح‌های حمایتی دولت از بعد انقلاب، دولت فقط زمین، تسهیلات و خدمات فنی را ارائه می‌کند و پول ساخت توسط مردم از طریق تسهیلات دولتی و یا آورده آن‌ها تامین می‌شود.

  او توضیح داد: از آنجایی که دولت، سازنده نیست و تامین مصالح نیز انجام نداده است، قیمت تمام شده بستگی به قیمت بازار دارد، اما هزینه ساخت تعیین شده است و بر اساس فهرست بهای مشخص در تمامی استان‌ها اجرا می‌شود.

  معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: قیمت ساخت مسکن ملی بر اساس فهرست بهای تعیین شده است که نوسانات بازار را هم با توجه به امکان تعدیل، پوشش می‌دهد.

  حذف بیش از 127 هزار متقاضی از طرح اقدام ملی مسکن
  جابری مدیر کل مسکن شهری بنیاد مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن به عنوان مهم‌ترین طرح مسکن در دولت دوازدهم برای تحقق تأمین مسکن خانوار‌های کم درآمد طراحی شده است، گفت: این طرح به منظور دستیابی به اهداف کمی سند چشم انداز ایران در افق 1404، برای خانوار‌های شهری اجرایی شده است و مقرر شده در قالب این طرح 400 هزار واحد مسکونی در شهر‌های مختلف ساخته شود.

  او ادامه داد: بنیاد مسکن در این طرح ملی متولی اجرا در 546 نقطه شهری با جمعیت کمتر از یکصدهزار نفر و 18 نقطه شهری بالای یکصد هزار نفر جمعیت است که اقدامات انجام‌شده است.

  مدیر کل بنیاد مسکن شهری با بیان اینکه در شهر‌های مورد تعهد بنیاد، 322 هزار 869 نفر متقاضی ثبت نام کرده اند که از این تعداد 211 هزار 725 نفر استعلامات سه‌گانه (فرم ج- مالکیت- تسهیلات بانکی) آن‌ها بررسی و تأیید شده است. افزود: 182 هزار و 552 نفر مدارک مورد نیاز را در سامانه طرح بارگزاری شده و برای انجام ادامه فرایند به شعبات بنیاد مسکن مراجعه نموده و در مرحله بعدی پالایش قرار گرفته‌اند.

  جابری با بیان اینکه در این مرحله 127 هزار 866 نفر به دلایلی همچون (انصراف متقاضی، حائز شرایط نبودن، عدم سابقه سکونت و ...) حذف شده‌اند و 53.326 نفر تأیید نهایی شده‌اند، افزود: از این تعداد متقاضی 43 هزار 623 نفر افتتاح حساب داشتند که 38 هزار 322 نفر آورده اولیه خود را در بانک‌های عامل واریز نموده‌اند.

  او بیان کرد: مجموع آورده متقاضیان تا این مرحله 17.430 میلیارد ریال است که نزد بانک‌های مسکن به نام خود متقاضی است و تعداد 29.100 نفر از متقاضیان به پروژه‌های طرح اقدام ملی تخصیص داده شده اند.

  مدیرکل مسکن شهری بنیاد مسکن توضیح داد: تامین زمین طرح اقدام ملی یکی از ارکان اصلی و مهم در موفقیت طرح است از این رویکی از اولویت‌های اجرای این طرح مربوط به متقاضیانی است که دارای زمین هستند به طوری که اجرای این طرح در قالب ارایه تسهیلات بانکی به خود مالکان به اجرا در خواهد می‌آید و برای متقاضیانی که فاقد زمین هستند وزارت راه و شهرسازی از طریق سازمان ملی و زمین و مسکن اراضی مورد نیاز را در اختیار بنیاد مسکن قرار می‌دهد که تاکنون 752.2 هکتار زمین احصاءو تملک شده است که پس از برگزاری مناقصه جهت اجرا به مجری تحویل داده خواهدشد.

  تحویل واحد‌های مسکن ملی از اردیبهشت ماه
  براساس این گزارش اسلامی وزیر راه وشهرسازی چندی پیش در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با اعلام یک خبر در سال 1400 در حوزه مسکن با بیان اینکه ما باید در سال 1400به گونه‌ای حرکت می‌کنیم که از اردیبهشت ماه پروژه‌های طرح ملی مسکن به ترتیبی که شروع شده به بهره برداری برسانیم، افزود: در اجرای این طرح‌ها مردم خود بیشتر تلاش کرده‌اند و با تکمیل آورده‌های خود می‌توانند واحدیشان را در برخی از استان‌ها و مناطق تحویل بگیرند و سختی‌های که بسیاری از متقاضیان در بحث مسکن کشیده‌اند را کاهش دهیم.

  براساس این گزارش با رشد جهشی قیمت مسکن در سال‌های گذشته امیدواریم دولت در حوزه طرح اقدام ملی مسکن به وعده‌های خود جامعه عمل بپوشاند و بتواند با تحویل به موقع واحد‌های مسکن ملی امید مردم در این بخش را نا امید نکند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی