مدیران خودروعصر اعتبار

میزان نوسازی بافت های فرسوده در ۱۰ سال گذشته

عصر ساختمان- آمار و ارقام گویای آن است که به دلایل مختلفی همچون پایین بودن بازده سرمایه‌گذاری و رکود بازار مسکن در ۱۰ سال گذشته اهداف نوسازی بافت های ناکارآمد به طور کامل محقق نشده و معاون وزیر راه و شهرسازی آمار بازسازی این بافتها را ۴۰ درصد اعلام کرد.

میزان نوسازی بافت های فرسوده در ۱۰ سال گذشته
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، نوسازی بافت های فرسوده از طریق پرداخت تسهیلات طی سال های اخیر با اقبال مواجه نشده است. سازندگان و مالکان به دلایل مختلفی همچون رکود ساخت و ساز و پایین بودن بازده سرمایه‌گذاری در بافت های ناکارآمد از نوسازی در این مناطق خودداری می‌کنند.

  طبق اعلام بانک مسکن از سال 1398 تا کنون تنها به 21 هزار و 348 واحد مسکونی واقع در بافتهای فرسوده تسهیلات پرداخت شده است؛ این در حالی است که از سال های گذشته نوسازی سالیانه 100 هزار واحد مسکونی در دستور کار دولت قرار دارد، بنابراین آمار گویای آن است که نوسازی، دست کم از طریق دریافت تسهیلات با سرعت چندانی پیش نمی‌رود.

  بیش از 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های ناپایدار و نا ایمن زندگی می کنند و گفته می شود 40 درصد جمعیت تهران در بافت های ناپایدار و فرسوده سکونت دارند. همچنین قرار بود از حدود 15 سال قبل، سالیانه 10 درصد نوسازی شود و با این‌که کارشناسان می‌گویند شاید 15 درصد این هدف نیز محقق نشده باشد، معاون وزیر راه و شهرسازی آمار واقعی را 40 درصد می‌داند.

  بخش خصوصی به عنوان بازوی اصلی تولید مسکن گرفتار رکود شده است و مطابق طرح جامع مسکن، ایران سالانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، در حالی که هم اکنون تولید بین 300 تا 350 هزار واحد در سال است. نوسازی بافت های فرسوده هم بنا به اذعان مهدی عبوری، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری به دلیل تغییرات و نوسان شاخص‌های کلان و رکود بی‌سابقه بازار مسکن و ساختمان، کند پیش رفته است.

  عبوری البته اوایل خردادماه امسال با اشاره به تکلیف قانونی برای نوسازی سالیانه 10 درصد بافت های فرسوده گفته است: طی 10 سال اخیر (از سال 90 تا 1400) 40 درصد از این بافت‌ها نوسازی شده که اتفاق مهمی است. تهران بیشترین میزان نوسازی در کشور را به خود اختصاص داده که این امر جای تقدیر دارد، هر چند از برنامه مکلف عقب‌تر هستیم اما با توجه به تخصیص منابع و مشکلات پیش رو می‌توان گفت کار به شکل مناسب انجام شده است.

  به هر ترتیب سال 1400 سقف تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده در تهران و کلان شهرها به 300 میلیون تومان برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند رسیده است و 120 میلیون تومان از این مبلغ با نرخ سود 9 درصد، 100 میلیون با نرخ 18 درصد و 80 میلیون تومان با سود 16 درصد است. در سایر شهرها نیز سقف وام در حالت صنعتی‌سازی و فناورانه به سازندگان حرفه‌ای 250 میلیون تومان است که سود 80 میلیون تومان 9 درصد، سود 80 میلیون تومان دیگر 18 درصد و بهره 60 میلیون تومان 16 درصد است.

  به سایر سازندگان هم که در بافت فرسوده واحدهای صنعتی با فناوری نوین احداث می کنند  که 270 میلیون تومان در تهران و دیگر کلان شهرها تعلق می‌گیرد. 120 میلیون تومان از این مبلغ با نرخ 9 درصد، 80 میلیون با نرخ 18 درصد و 70 میلیون تومان با سود 16 درصد است. 220 میلیون نیز به سازندگان معمولی که در سایر شهرها اقدام به ساخت واحدهای با فناوری نوین می‌پردازند، پرداخت می‌شود که 80 میلیون آن 9 درصد، 80 میلیون تومان 18 درصد و 60 میلیون تومان با نرخ بهره 16 درصد است.

  سقف وام واحدهای معمولی نیز به سازندگان حرفه‌ای در بافت فرسوده تهران و کلان شهرها 250 میلیون تومان و سازندگان معمولی 200 میلیون تومان است. در سایر شهرها نیز برای واحدهای معمولی به سازندگان حرفه ای 200 میلیون تومان و به سازندگان معمولی 140 میلیون تومان وام نوسازی پرداخت می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی