مدیران خودروعصر اعتبار

التهاب در بازار اجاره مسکن تهران

عصر ساختمان- در حالی که آمارهای رسمی از افزایش بیش از ۵۰‌درصدی اجاره‌‌‌ بها در تهران و سایر شهرهای کشور نسبت به پارسال خبر می‌ دهد، بررسی‌‌‌ ها نیز نشان‌ دهنده ادامه التهاب در بازار اجاره است. تحقیقات میدانی از آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در شهر تهران نشان می‌ دهد تب اجاره‌‌‌ بها همچنان در پایتخت بالاست و مستاجرها با معضل یافتن فایل قیمت مناسب مواجه هستند.

التهاب در بازار اجاره مسکن تهران
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، آذر امسال بر اساس آخرین آمارهای رسمی منتشر شده هم در تهران و هم در سایر شهرهای کشور میانگین اجاره‌ بهای مسکن با افزایش بیش از 50‌درصدی در مقایسه با متوسط اجاره مسکن در آذر سال قبل همراه شد. این میزان رشد نشان‌دهنده جهش اجاره‌بها در این مقطع زمانی تنها به فاصله یکسال است.

  در دوره‌‌‌های عادی بازار معاملات مسکن همواره میزان رشد اجاره‌‌‌بها معمولا به طور متوسط در هر سال، حول و حوش 15 تا 20‌درصد است اما این میزان هم اکنون به بیش از 50درصد رسیده است.  یک علت مهم این موضوع به جهش سه ساله بازار معاملات مسکن-از سال 97 تا پایان 99- و تلاش بازاراجاره برای احیای رابطه از دست رفته قیمتی با بازار معاملات مسکن مربوط می‌شود.

  طی سه سال گذشته در حالی بازار معاملات خرید و فروش مسکن با جهش بی‌‌‌سابقه همراه شد که هم اکنون بازار اجاره در حال حرکت به سمت احیای رابطه از دست رفته قیمتی خود با بازار معاملات خرید و فروش مسکن است. از آنجا که همواره میانگین اجاره‌بهای مسکن‌درصدی از بهای قیمت آپارتمان‌‌‌هاست با جهش قیمت مسکن اجاره‌‌‌بها نیز تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.  از سوی دیگر تورم عمومی و همچنین رکود در بازار ساخت‌وساز که باعث کاهش عرضه مسکن به بازار معاملات فروش واجاره شده است نیز در این جهش شدید اجاره‌‌‌بهای مسکن نقش موثری داشته است.

  در جدول زیر برخی از فایل‌‌‌هایی که به بازار اجاره مسکن شهر تهران عرضه شد آمده است.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی