مدیران خودروعصر اعتبار

کدام استان کمترین هزینه مسکن را دارد؟

عصر ساختمان- در یک سال اخیر تورم مسکن در ایران حدود ۳۳.۳ درصد بوده و سال گذشته ۳۶ درصد از سبد هزینه خانوارهای کشور را به خود اختصاص داده است؛ در این بین کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸.۶ درصد، کمترین میزان هزینه مسکن را در بین استان‌های کشور دارد.

کدام استان کمترین هزینه مسکن را دارد؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، طی 12 ماهه منتهی به بهمن 1401 تورم مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها در کشور 33.3 درصد بوده است. از طرف دیگر طبق گزارشی که اواسط ماه گذشته توسط مرکز آمار ارایه شد در سال 1400 مسکن به طور میانگین 36 درصد از هزینه‌های خانوارهای ایرانی را در بر گرفته است.

  در بین استان‌های کشور، تهران، البرز و همدان به ترتیب با 47.9 درصد، 39.4 درصد و 37.9 درصد بالاترین میزان هزینه خالص مسکن در سبد خانوار را به خود اختصاص می‌دهند. در سوی مقابل، کهگیلویه و بویراحمد با 18.6 درصد کمترین میزان هزینه مسکن را در بین استان‌های کشور دارد. پس از آن خراسان جنوبی با 20.7 درصد و چهارمحال و بختیاری با 21.7 درصد کمترین هزینه مسکن را دارا هستند.

  بر اساس گزارش مرکز آمار استان‌های خوزستان با 11.1 درصد، سیستان و بلوچستان با 12.2 درصد و همدان با 26.1 درصد کمترین میزان تورم مسکن را در یک سال منتهی به بهمن سال جاری از آن خود کردند.

  از طرف دیگر در بین استان‌های کشور سه استانی که در بهمن 1401 بالاترین میزان تورم سالیانه مسکن را به خود اختصاص داده‌اند به ترتیب یزد با 44.9 درصد، چهارمحال و بختیاری با 39.5 درصد و آذربایجان شرقی با 38.5 درصد بوده‌اند.

  استان تهران با 36.8 درصد پس از یزد، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی و کهگیلویه و بویراحمد (37.5 درصد) در جایگاه پنجم تورم هزینه‌های مربوط به مسکن در یک سال اخیر قرار داشته است.

  جدیدترین آمار ارائه شده در خصوص تورم کالاها و خدمات نشان می‌دهد در بهمن ماه 1401 تورم ماهیانه مسکن در کل کشور به 2.3 درصد رسیده است. این رقم در دی ماه امسال 2.8 درصد بود که آمار از افت 0.5 درصدی سرعت رشد قیمت مسکن حکایت دارد.

  همچنین رشد قیمت مسکن کل کشور در 12 ماهه منتهی به بهمن ماه 1401 به 34.8 درصد رسیده که در مقایسه با 33.7 درصد ماه گذشته رشد 1.1 درصد را نشان می‌دهد.

  در بخش اجاره بها نیز طبق اعلام مرکز آمار شاخص قیمت ماهیانه، نقطه به نقطه و سالیانه در بهمن ماه 1401 به ترتیب 2.3 درصد، 41.6 درصد و 34.7 درصد اعلام شد. این در حالی است که ارقام مذکور در دی ماه به ترتیب 2.8 درصد، 39.4 درصد و 33.5 درصد بود.

  معمولا رشد قیمت مسکن و اجاره بها تاثیرات منفی بر معیشت خانوارها دارد. از این نظر کارشناسان معتقدند کنترل نوسانات بازار  مسکن می‌تواند تا حد قابل توجهی در بهبود وضعیت اقتصادی خانوارها موثر است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
    آرشیو