مدیران خودروعصر اعتبار

۲۵۴ منطقه در کشور درگیر فرونشست هستند

عصر ساختمان- رییس اداره ترازیابی دقیق و تداخل‌سنجی راداری سازمان نقشه برداری کشور با بیان اینکه فرونشست زمین یکی از مخاطرات جدی است، گفت: استخراج بی‌رویه منابع آب زیرزمینی در مناطق گسترده‌ای از کشورمان دلیل این فرونشست بوده که در ۲۵۴ منطقه در حال رخ دادن است.

۲۵۴ منطقه در کشور درگیر فرونشست هستند
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، «معصومه آمیغ پی» با اشاره به اینکه فرونشست در صورت عدم مدیریت صحیح، می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را برای مناطق درگیر ایجاد کند، افزود: فرونشست می‌تواند سبب تغییر ناهمسان در سازه‌های انتقال آب و نیرو، شکست و یا بیرون‌زدگی لوله جدار چاه‌ها، ایجاد اختلال در بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی، کاهش برگشت‌ناپذیر تمام یا بخشی از منابع مخازن آب زیرزمینی و در نتیجه از بین رفتن یا کاهش میزان نفوذپذیری سطحی و پیرو آن گسترش پهنه‌های بیابانی و سیلابی شده که در نهایت تخریب شریان‌های حیاتی، زیرساخت‌ها و سازه‌های مهم را به همراه خواهد داشت.

  وی اضافه کرد: به طور قطع شناسایی محدوده‌ها، الگوی فرونشست و برآورد نرخ آن تاثیر بسزایی در مدیریت و کنترل این پدیده خواهد داشت.

  آمیغ پی افزود: سازمان نقشه‌برداری کشور به‌ عنوان متولی پایش تغییرات پوسته زمین، در راستای تحقق اهداف برنامه ملی کاهش خطر حوادث و سوانح - مصوب سال 1400 شورای عالی مدیریت بحران کشور، با در اختیار داشتن تجهیزات مورد نیاز و افراد متخصص در اندازه‌گیری و تحلیل نتایج، اقدام به تهیه نقشه های فرونشست و اعلام نرخ آن در سطح کشور، با استفاده از داده‌ها و اطلاعات مکانی موجود، شبکه‌های مبنایی مختلف و تصاویر ماهواره‌ای نموده است.

  رییس اداره ترازیابی دقیق و تداخل سنجی راداری سازمان نقشه برداری کشور ادامه داد: همچنین به دلیل مخاطرات جدی پدیده فرونشست در مناطق مسکونی و شهری، پایش میزان فرونشست در این مناطق یکی از مطالعاتی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته و رشد و تغییرات غیرمعمول میزان فرونشست در این مناطق نیز باید بررسی شود.

  آمیغ پی با اشاره به اهمیت استان و شهرستان تهران در خصوص فرونشست گفت: از آنجایی که برخی از مناطق شهری و سازه‌های مهم در منطقه فرونشست واقع شده است، پایش مداوم پهنه فرونشست تهران از سال 1380 در دستور کار سازمان نقشه‌برداری کشور قرار دارد و محاسبات ماهیانه و سالیانه بر اساس پردازش‌های راداری و محاسبات ژئودتیکی صورت گرفته است.

  وی ادامه داد: اولین گزارش کمی از شناسایی فرونشست تهران در سال 1380 توسط سازمان نقشه برداری صورت پذیرفت که بررسی وضعیت تغییر ارتفاعی مسیرهای ترازیابی درجه یک نشان دهنده فرونشست دشت شهریار بود و نتایج نشان دهنده نشستی معادل 20/1 متر (در طول 9 سال) در ایستگاه ترازیابی واقع در در امتداد بزرگراه آزادگان بوده است.

  کاهش چشمگیر نرخ فرونشست در مناطق شهری تهران

  آمیغ پی با بیان اینکه در سال 80 بر اساس مقایسه ارتفاع بنچ‌مارک‌های ترازیابی مناطق متعددی از فرونشست در کشور شناسایی شد، بیان داشت: تمام این مسیرها در حوزه آبخوان‌هایی که با کاهش سطح آب زیرزمینی مواجه بودند، قرار داشتند.

  رییس اداره ترازیابی دقیق و تداخل سنجی راداری سازمان نقشه برداری کشوربا اشاره به کاهش میزان فرونشست در تهران گفت: بر اساس آخرین محاسبات و پردازش‌های انجام شده، شکل1 و2 نقشه پهنه فرونشست مناطق شهری در تهران بر اساس پردازش‌های راداری بازه زمانی 1395 تا 1397 و 1399 تا 1401 را نشان می‌دهد که نتایج نشان دهنده کاهش چشمگیر نرخ بیشینه فرونشست از 20.6 سانتی متر در سال در بازه زمانی 1395 تا 1397 به 13.2 سانتی متر در سال در بازه زمانی 1399 تا 1401 است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی