مدیران خودروعصر اعتبار

سقوط آزاد بازار مسکن پردیس

عصر ساختمان- آن‌طور که واسطه‌های ملکی در شهر جدید پردیس می‌گویند از زمان آغاز برخورد با مشاوران املاک متخلف در پردیس قیمت آپارتمان در این شهر بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان ریزش کرده است.

سقوط آزاد بازار مسکن پردیس
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، نوسان نرخ‌های پیشنهادی مسکن در تهران و پردیس از اواخر سال گذشته آغاز و تا اردیبهشت امسال ادامه پیدا کرد. قیمت‌های اعلامی به قدری دچار حباب شده بود که حتی برخی فعالان بازار مسکن نگران ترکیدن این حباب بودند.

  بررسی‌ها گویای آن است که دو برنامه دولت مبنی بر اعمال مالیات بر خانه‌های خالی از شهریور امسال و پلمب دفاتر املاک متخلف که از اوایل خردادماه آغاز شده ریزش قیمت‌های پیشنهادی مسکن در پردیس را در پی داشته است.

  البته واسطه‌های ملکی می‌گویند که حباب نرخ‌های پیشنهادی ماه‌های اخیر که از سوی دلالان و سرمایه‌گذاران ایجاد شده بود در واقع نوعی پیش‌خور کردن رشد قیمت بود. برخوردهای اخیر با افرادی که به شکل صوری قیمت‌ها را بالا می‌بردند بهانه‌ای برای تخلیه حباب قیمت شده اما واقعیت این است که بازار دیگر کشش افزایش قیمت نداشت.

  در حال حاضر تمامی سرمایه‌گذاران از بازار مسکن پردیس عقب‌نشینی کرده‌اند و خریداران مصرفی نیز حضور پررنگی ندارند. البته نرخ‌های پیشنهادی نیز که در حال حاضر ارایه می‌شود منطق خاصی  ندارد. مثلا قیمت دو واحد تقریبا مشابه در یک فاز در طبقه‌ی مشابه بعضا 200 تا 300 میلیون تومان  اختلاف دارد.

   

  قدیری از مشاوران املاک شهر جدید پردیس درباره آخرین وضعیت بازار مسکن این شهر به ایسنا گفت: تا پیش از عید دلالان و سرمایه‌گذاران عمدتا خرید و فروش داشتند و بازار به رونق رسیده بود. اما هم‌اکنون معاملات تقریبا قفل شده است.

  وی افزود:‌ در روزهای اخیر قیمت‌ها بین 500 تا 800 میلیون تومان کاهش یافته است. به طور مثال در فاز  8 فایلی که 3 میلیارد و 200 میلیون تومان به فروخته می‌شد به 2 میلیارد و 500 میلیون  تومان رسیده و پروژه‌های روی خاک از 2 میلیارد و 200 میلیون به یک میلیارد و 500 میلیون  تومان کاهش یافته است.

  به گفته وی در فاز 8 واحدهای آماده تحویل یا اصطلاحا ضامن کلید تا پیش از این 2 میلیارد و 700 میلیون تومان بود که الان 2 میلیارد تومان فروخته می‌شود. در فاز 11 نیز طبقه همکف تا 2 میلیارد و 400 میلیون تومان بالا رفته بود که الان یک میلیارد و 700 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در فاز 11 هم‌چنین نرخ‌های پیشنهادی تا 3 میلیارد و 800 میلیون تومان بالا رفته بود که هم‌اکنون به 2 میلیارد و 950 میلیون تومان رسیده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی