مدیران خودروعصر اعتبار

املاکی‌های فاقد پرونده مالیاتی جریمه می‌شوند

عصر ساختمان- رئیس سازمان امور مالیاتی توضیحاتی در مورد درآمدهای مالیاتی، شناسایی و اخذ مالیات از خانه‌های خالی و لوکس، مالیات بر عایدی سرمایه و… ارائه کرد.

املاکی‌های فاقد پرونده مالیاتی جریمه می‌شوند
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، سید محمد هادی سبحانیان در نخستین نشست خبری خود، با بیان اینکه نظام مالیاتی کشور با توجه به وضعیتی که در سنوات گذشته داشته نیازمند طی مسیرهای تحولی است، اظهار کرد: بیش از 50 درصد بودجه جاری کشور باید توسط درامدهای مالیاتی محقق شود، از سوی دیگر سازمان امور مالیاتی باید یک نقش عدالت‌ محور هم ایفا کند. باید به این نکته توجه کرد که مالیات ستانی منحصر به سازمان امور مالیاتی نیست و همه اجزای حاکمیت باید کمک کنند.

  وی با تاکید بر اینکه چند راهبرد اصلی در سازمان امور مالیاتی کشور دنبال می‌شود، گفت: سازمان امور مالیاتی بازوی قدرتمند برای بخش تولید خواهد بود؛ از سوی دیگر با استفاده از اطلاعات موجود در حوزه مالی و بانکی کشور با طبقه دلال و غیرمولد مقابله جدی خواهد کرد، متاسفانه بعضا دلالان و فراری‌های مالیاتی در نقاب موجه و در قالب برخی صنوف و برخی نهادهای مقدس عمل می‌کنند.

  رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: راهبرد بعدی تکریم مودیان است؛ اگر دنبال وصول حداکثری درامد مالیاتی هستیم باید مالیات پردازان را تکریم کنیم، یکی از مصادیق احترام گذاشتن نیز پاسخ به ابهامات است. راهبرد دیگر این است که به مردم در مورد اینکه مالیاتی که پرداخت می‌کنند صرف چه امری می‌شود، اطلاع‌رسانی شود. همچنین باید وظایف و تکالیفی که بر عهده مودیان گذاشته شده است تسهیل شود. بر این اساس بسیاری از اصناف مشمول تبصره ماده 100 شدند. راهبرد بعدی مقابله با بی عدالتی در مشاغل است، باید از برخورد سلیقه‌ای دوری کرد و به سمت مالیات‌ستانی مبتنی بر داده‌ها رفت.

  وصول 18 همت فرار مالیاتی در سال قبل

  سبحانیان در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از راهبردهای اصلی برای وصول مالیات تمرکز جدی بر فرار مالیاتی است، اظهار کرد: سازمان با دانه‌درشت‌ها و فراریان مالیاتی مبارزه می‌کند. اعدادی که در مورد فراریان مطرح می‌شود، مشخص و دقیق نیست اما مسیرهای زیادی برای فرار مالیاتی وجود دارد. سال گذشته 18 همت فرار مالیاتی و در دو ماه سال جاری هشت همت فرار مالیاتی وصول شده است. باید روش‌هایی که برای فرار اتخاذ می‌شود را شناسایی کنیم. این شناسایی هم باید از طریق سوت زنی و گزارش مردمی صورت بگیرد هم از سایر روش‌ها، برای مثال یکی از مهم‌ترین روش فرار مالیاتی استفاده از شرکت صوری و فاکتور صوری است.

  وی افزود: برای این منظور تیمی در سازمان امور مالیاتی کشور برای جلوگیری از رشد این شرکت‌ها و رصد آن‌ها تجهیز شده است. برخی شرکت‌ها در 100 یا 200 رسته فاکتور صادر می‌کنند که غیرعادی است. بر این اساس بیش از 180 هزار حساب شخصی شناسایی شد که غیرتجاری بودند اما فعالیت تجاری داشتند و اطلاعاتی در نظام مالیاتی کشور نداشتند. 66 همت از 45 شخص حقیقی که فاقد ثبت‌نام در نظام مالیاتی بودند ورودی حساب بالای 500 میلیارد تومان داشتند.

  معاون وزیر اقتصاد با اشاره به سواستفاده برخی اشخاص از صندوق‌های قرض‌الحسنه گفت: نهاد قرض‌الحسنه یک نهاد مقدس است، اما برخی از صندوق‌های قرض‌الحسنه هستند که فعالیت شفاف ندارند. صندوقی است که بیش از 143 همت ورودی داشته است، با صندوقی که بیش از 1200 پز به اسم آن‌ها فعالیت می‌کنند. این موضوعات درحال بررسی و رسیدگی است.

  آخرین وضعیت اخذ مالیات از خودرو و خانه‌های لوکس

  سبحانیان در ادامه در مورد آخرین وضعیت اخذ مالیات از خانه‌ها و خودروهای لوکس توضیح داد: در سال 1400، تعداد 177 هزار خودروی لوکس شناسایی شد، تکلیف بودجه 6 همت و مالیاتی که تشخیص داده شد بالغ بر دو همت بود که 770 میلیارد تومان وصول شده و مابقی در دست رسیدگی است. همچنین در سال 1401، بالغ بر 262 هزار خودروی لوکس شناسایی شد، براورد بودجه 6 همت بود که 2200 میلیارد تومان مالیات تعیین و اعلام شده و تا امروز حدود 20 میلیارد تومان وصول شده است.

  وی ادامه داد: در سال 1400، 12 هزار خانه خالی شناسایی شد، تکلیف بودجه 700 میلیارد تومان و میزان مالیات تعیین شده 392 میلیارد تومان بود که حدود 25 میلیارد تومان وصول شده است. در سال 1401 نیز حدود 45 هزار خانه لوکس شناسایی و مالیات تعیین شده بیش از دو همت بود که 6 میلیارد تومان از خانه‌های لوکس اخذ شد. البته انتظار داریم این ارقام افزایش یابد.

  به گفته معاون وزیر اقتصاد حدود 520 هزار خودروی لوکس در سال جاری شناسایی شده است.

  سبحانیان ادامه داد: 11 میلیون و  و 600 هزار حساب تجاری شناسایی شده است که از این تعداد 9 میلیون و 300 هزار حساب تجاری مربوط به اشخاص با حقیقی و حدود 2 میلیون و 300 هزار متعلق به اشخاص حقوقی است.

  برخورد با املاکی‌های فاقد پرونده مالیاتی

  وی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا در مورد شناسایی خانه‌های خالی عنوان کرد: سازمان امور مالیاتی وظیفه‌ و امکان قانونی برای شناسایی خانه‌های خالی ندارد اما ممکن است نظراتی داشته باشیم که ارائه دهیم، سازمان فقط مسئول وصول مالیات است اما اراده‌ای جدی برای کمک به وزارت راه و مردم را دارد. در شرایطی که کرایه مسکن افزایش یافته است ابزار مالیات می‌تواند کمک کننده باشد.

  رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: سازمان آمادگی دارد، در گروه‌هایی که برای بازدید سرزده از املاکی‌ها تشکیل شده است حضور یابد، بر این اساس معاملات املاکی که فاقد پرونده مالیاتی هستند شناسایی و مجازات می‌شوند. طبق اطلاعات وزارت راه حدود 300 هزار خانه خالی شناسایی شده‌اند  که 66 هزار واحد متعلق به افرادی هستند که بیش از دو خانه خالی دارند، از همه افراد مطالبه کردیم.

  سبحانیان افزود: 33 هزار برگ مطالبه به ارزش 1400 میلیارد تومان صادر شده است. 646 پرونده قطعی شده است که ارزش آن حدود 6.5 میلیارد تومان بوده است. 49 شخص حقیقی و حقوقی که بالای 20 واحد خانه خالی دارند شناسایی شده‌اند که البته اعتراض کردند و در حال تعیین تکلیف است.

  شناسایی 5000 پزشک فاقد دستگاه کارتخوان

  وی در ادامه با تاکید بر اینکه از منظر سازمان تفاوتی بین صنوف مختلف برای اخذ مالیات وجود ندارد، گفت: بالغ بر هزار گزارش از 5000 پزشک که از کارتخوان استفاده نمی‌کند دریافت کردیم که به نظام پزشکی ارجاع داده شده است. صنوفی که باید از کارتخوان استفاده کنند اما نمی‌کنند از مزایای تبصره 100 بهره‌مند نمی‌شوند.

  سه تا چهار درصد مردم مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شوند

  معاون وزیر اقتصاد با اشاره به مالیات بر عایدی سرمایه عنوان کرد: دلیلی برای نگرانی مردم وجود ندارد. زیرا اگر محتوای قانون را مطالعه کنند متوجه می‌شوند که کمتر از سه چهار درصد مردم مشمول آن خواهند شد. اکثر مردم معاملات مکرر مسکن وخودرو  انجام نمی‌دهند و این قانون در راستای حمایت از مردم است. برای مثال هر فرد بالای 18 سال می‌تواند یک خودرو یا خانه داشته باشد، چند خانوار 4 نفره هستند که بیش از 4 خانه دارند.

  سبحانیان در ادامه با اشاره به تعطیلی یکی از شرکت‌های معروف (داروگر) عنوان کرد: اینکه این شرکت به دلیل بدهی مالیاتی بوده است دروغ محض بود. سیاست ما این است که هیچ مجموعه اقتصادی به دلیل مشکلات مالیاتی تعطیل نشود. بررسی اموال مدیرعامل نشان می‌دهد که این فرد اموال زیادی در شمال شرق تهران دارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی