مدیران خودروعصر اعتبار

هزینه ساخت مسکن چقدر است؟

عصر ساختمان- دبیر انجمن انبوه سازان درباره هزینه تمام شده برای ساخت هر متر مربع مسکن گفت: هر چند قیمت‌ها دائما در حال تغییر هستند اما برآوردها نشان می‌دهد هزینه ساخت مسکن افزایش قابل توجهی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

هزینه ساخت مسکن چقدر است؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از گسترش صنعت ، فرشید حاجت پور با بیان این مطلب گفت: برای نمونه اگر بخواهیم در یک روستا 100متر مربع زیر بنا، ساخت‌وساز انجام دهیم با هزینه‌های امروز حدود 300 میلیون تومان هزینه تولید مسکن خواهد بود.

  وی ادامه داد: باید پرسید هزینه تسهیلات مسکن در مقابل هزینه‌های ساخت چقدر است؟ که عدد بسیار پایینی است و 20درصد هزینه ساخت مشمول پرداخت تسهیلات می‌شود.

  وی توضیح داد: ‌آن سوی مسئله نیز هزینه خرید زمین هم هست که بر هزینه نهایی افزوده می‌شود.حاجت پور بیان کرد: نسبت به سال گذشته هزینه ساخت افزایش 100درصدی داشته یعنی هزینه ساخت هر متر مربع حدود 3میلیون تومان است که به عبارت بهتر سال گذشته و قبل از شوک‌های وارد شده به بازار ارز، سکه و طلا و سایر بازارهای موازی، هزینه ساخت هر متر مربع مسکن برابر با 1.5 میلیون تومان بود. وی در حالی از افزایش صد در صدی هزینه ساخت مسکن خبر می‌دهد که طبق آمارهای ارائه شده نرخ مسکن نیز در امسال 91 در صد نسبت به سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد. وی در پاسخ به این سئوال که آیا احتمال افزایش هزینه ساخت وجود دارد یا خیر، تصریح کرد: اگر دولت اقدام فوری نکند امکان افزایش هزینه‌های ساخت مسکن وجود دارد.

  هزینه ساخت مسکن صد در صد افزایش یافته است

  این انبوه ساز گفت: اکنون هزینه‌های ساخت با شیب کم در حال افزایش است و دولت قادر است این شیب کم و ملایم را کنترل کند البته بستگی دارد که دولت چه ابزار حاکمیتی را در این حوزه استفاده کند.

  وی توضیح داد: فولاد تولید داخلی است اما چرا باید نرخ آن 3برابر شود و یا چرا باید نرخ پتروشیمی‌ها یک شبه 3برابر شود؟ آیا پتروشیمی در کشور تولید نمی‌شود، از نظر مواد معدنی و … کشوری با جایگاه بسیار ویژه هستیم و این محصولات در کشور وجود دارد و تحریم شده به جای اینکه قیمت‌ها در بازار داخلی کاهش پیدا کند متاسفانه شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم.

  وی توضیح داد: علت این موضوع را نمی‌دانیم و دولت باید این موارد را دنبال کند و به نظر می‌رسد همچنان افزایش نرخ را در مسکن داریم.

  حاجت پور خاطر نشان کرد: اکنون شرایط مناسبی بر صنعت ساختمان حاکم نیست و اگر شرایط مناسب شود؛ می‌توان به تغییر نگاه‌ها به حوزه مسکن امیدوار بود. وی افزود: بر اساس آنچه مشاهده می‌شود اکنون افزایش نرخ در بازار مسکن با شیب ملایم اتفاق می‌افتد و با شیب ملایم نیز افزایش هزینه‌های تولید را داریم.

  دبیر انجمن انبوه سازان درباره احتمال سختی سال 98 همانند سال 97 گفت: بهمن سال گذشته برخلاف باور بسیاری از افراد، بنده رکود تورمی را برای سال 97 پیش‌بینی کردم؛ برای سال 98 بسیار سخت است که اظهار نظر و پیش‌بینی کرد؛ بنده رکود را برای سال آینده پیش‌بینی می‌کنم اما می‌توان رونق را نیز پیش‌بینی کرد که هر2 این موارد به دولت و سیاست‌های حوزه مسکن بستگی دارد.

  وی توضیح داد: رونق در حوزه مسکن زمانی اتفاق می‌افتد که رونق در حوزه تولید اتفاق بیافتد؛ اگر تولید با رونق همراه شد می‌توان گفت وارد فاز رونق شده‌ایم که باید پرسید آیا رونق ایجاد کردن امکان‌پذیر است یا خیر که باید گفت؛ بله امکان‌پذیر است اما نقش وزارت راه و شهرسازی در این حوزه می‌تواند بسیار مهم باشد و نقش مجلس هم بسیار مهم است.

  وی اضافه کرد: اگر دولت و مجلس به صورت مشخص برنامه‌ریزی کنند به حتم می‌توان امیدوار باشیم که سال آینده می‌توانیم شاهد سالی سرشار از رونق در عرصه صنعت ساختمان باشیم. حاجت پور بیان کرد: در غیر این صورت شاهد رکودی سخت تر از سال‌های گذشته خواهیم بود. باید به آمار سال‌های 91 تا 96 دقت کرد؛ در این سال‌ها آمار صدور پروانه ساخت به شدت کاهش یافت.

  وی گفت: باید قبول کرد که آن سال‌ها تحریم در حوزه مسکن تاثیر گذاشته بود و اکنون نیز می‌توان تحریم‌ها را کنار گذاشت اگر حوزه تولید مسکن در کشور مورد توجه قرار گیرد. این انبوه ساز بیان کرد: سهم 8.5درصدی تسهیلات در حوزه مسکن با صنعتی که حدود 40درصد تسیهلات می‌گیرد بسیار متفاوت است. آیا صنعت ساختمان کشور یک صنعت پیشتاز هست یا خیر؟ چرا باید به صنعت پیشتاز این میزان تسهیلات داده شود در حالی که نشان می‌دهد در اقتصاد بانک محور مورد توجه نبوده‌ایم.

  حاجت پور ادامه داد: به جای اینکه کار در حوزه تولید را تسهیل کنیم، با وضع مالیات سنگین، وام گران نرخ نسبت به سایر صنایع شرایط را سخت کرده‌ایم و برای صنعت ساختمان مانع ایجاد کرده‌ایم و خودمان صنعت ساختمان را در عمل تحریم کرده‌ایم بنابراین چه انتظاری می‌توان داشت. وی در پایان خاطر نشان کرد: باید موانع و مشکلات صنعت ساختمان برطرف شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی