مدیران خودروعصر اعتبار

ستاره دریایی پکن، بزرگترین فرودگاه بین المللی جهان

عصر ساختمان- فرودگاه بین المللی داشینگ (ستاره دریایی) پکن به عنوان بزرگترین فرودگاه جهان در حالی امروز چهارشنبه آغاز بکار کرد که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۱ سالانه ۴۵ میلیون و تا سال ۲۰۲۵ نیز سالانه ۷۲ میلیون مسافر از طریق این فرودگاه جابجا شوند.

ستاره دریایی پکن، بزرگترین فرودگاه بین المللی جهان
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایرنا، این فرودگاه با چهار گذرگاه و همچنین 268 محل پارک هواپیما در آن واحد، در مساحتی به میزان 700 هزار متر مربع، 45 میلیون مسافر را در سال 2021 میلادی و 72 میلیون نفر را در سال 2025 میلادی جابجا کند.

  مسوولان فرودگاه داشینگ که امروز با حضور «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین و به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین افتتاح شد اعلام کردند بزودی بیش از 60 درصد از ناوگان های هوایی داخلی و خارجی در پکن، پروازهایشان را به این فرودگاه منتقل خواهند کرد.

  کار ساخت این فرودگاه در سال 2014 میلادی شروع شد و دو ماه پیش پایان یافت و از امروز ناوگان های هوایی قادر به استفاده از آن خواهند بود.

   

  دولت چین برای توسعه یا شروع ساخت 74 فرودگاه در سطح کشور تا سال 2020 برنامه‌ریزی کرده است با اجرای این طرح بزرگ، راه برای دستیابی به هدف بزرگتر یعنی 72 میلیون مسافر هوایی در سال هموار می‌شود همچنین پیش بینی می شود چین در سال 2020 میلادی از آمریکا بزرگترین بازار هوایی دنیا سبقت بگیرد.

  شهر پکن به شدت به فرودگاه دوم نیاز داشت فرودگاه بین المللی پکن تقریباً ظرفیتش پر شده و اضافه کردن پرواز در ساعات و روزهای خاص در آن، دیگر غیر ممکن شده بود در سال 2017 بیش از 95 میلیون مسافر از سه ترمینال فرودگاه بین‌المللی پکن جابجا شده اند این آمار در حال افزایش، فرودگاه پکن را در میان پر مسافرترین فرودگاه‌های دنیا قرار می‌دهد.

  هدف اولیه فرودگاه داشینگ، دستیابی به 72 میلیون مسافر و 2 میلیون تن بار در سال تا موعد سال 2025 است فرودگاه در ابتدا 4 باند پرواز دارد اما هدف ثانویه، ساخت 3 باند دیگر و در مجموع 7 باند پرواز است تا بتوان بیش از 100 میلیون مسافر و 4 میلیون بار را در سال جابجا کند.

   

  برای ساخت فرودگاه نزدیک به 12 میلیارد دلار هزینه شده است و 40 هزار نفر در ساخت آن مشارکت داشته اند و از طراحی و معماری بسیار زیبا و هنرمندانه برخوردار است.

  شکل و شمایل فرودگاه شبیه ستاره دریایی است همچنین تلاش مسئولان و سازندگان این بوده است که مسافران کمترین مسافت را با پای پیاده طی کنند مساله پیاده روی در فرودگاه های بزرگ و شلوغ بین المللی همیشه از مسایل مورد شکایت مسافران بوده است.

  این فرودگاه تا مرکز شهر پکن حدود 50 کیلومتر فاصله دارد و در جنوب پایتخت ساخته شده است مساله ترافیک از مشکلاتی است که برای تردد به این فرودگاه وجود دارد با این وصف دولت مجبور بوده است تا فرودگاه را دور از مرکز شهر بسازد.

  البته امکانات ویژه حمل و نقل برای فرودگاه در نظر گرفته شده است که از آن جمله می توان به قطارهای تندرو اشاره کرد که مسافران را مقابل فرودگاه پیاده می کنند فرودگاه های چین از لحاظ تاخیر در برنامه پروازی زبانزد دنیا هستند اما مسئولان امیدوارند با ساخت باندهای بیشتر پرواز، مشکل را تا اندازه ای حل و فصل کنند.

  «لی هایفانگ» مسئول روابط عمومی خطوط هوایی شرقی چین می گوید راه اندازی فرودگاهی با ارزش 12 میلیارد دلار با تجهیزات بسیار پیشرفته، یک اقدام بسیار مهم در سال 2019 میلادی محسوب می شود.

  وی خاطر نشان کرد ناوگاه های هوایی چین از شرایط و مطلوبیت بهتری پس از راه اندازی فرودگاه برخوردار خواهد شد.

  «لین جی جیه» کارشناس امور هوانوردی هم می گوید ساخت یک فرودگاه بسیار بزرگ بین المللی در پایتخت چین بخشی از برنامه های این کشور برای توسعه خطوط هوایی و افزایش ارتباطات هوایی با دیگر نقاط جهان است.

  وی افزود چین هم فرودگاه های پیشرفته می سازد و هم با کشورهای بیشتری در ارتباط است و با خرید هواپیماهای بیشتر می کوشد تا به نقاط مختلف دنیا پرواز برقرار کند.

  بسیاری بر این باورند که هدف چین از ساخت این فرودگاه ها و خریدهای بزرگ هواپیما برای این است که این کشور بتدریج به بزرگترین پایانه مسافربری هوایی تبدیل شود.

  برخی آمارها حاکی است شمار مسافرانی که از این فرودگاه استفاده می کنند تا سال 2025 میلادی به 72 میلیون نفر و تا سال 2040 میلادی به 100 میلیون نفر خواهد رسید.

  فرودگاه های چین در سال 2018 میلادی یک میلیارد و 260 میلیون مسافر را جابجا کردند که در مقایسه با یک سال قبل از آن بیش از 10 درصد رشد داشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو