مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت سیمان افزایش یافت

عصر ساختمان:افزایش ۱۷ درصدی قیمت سیمان سال گذشته به علت تعمیق رکود اقتصادی و عدم کشش بازار اعمال نشد اما حال طبق گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان قرار است از نیمه تیرماه قیمت افزایش یابد.

قیمت سیمان افزایش یافت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از تابناک ،بازار سیمان در سایه مشکلات اقتصادی وضعیت مناسبی ندارد؛ تا جایی که اغلب واحدهای سیمانی در سال گذشته ناچار به خاموش کردن کوره‌های سیمانی خود شدند. اما از آنجا که در صنعت سیمان به رسم هر ساله افزایش 17 تا 25 درصدی اعمال می‌شود، سال گذشته هم سیمانی‌ها درصدد این افزایش قیمت بودند تا اینکه پس از نامه‌نگاری‌های بسیار با وزارت صنعت در راستای بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور در باب کنترل قیمت‌ها، سیمانی‌ها متوجه شدند در بازار داخلی دیگر کششی برای افزایش قیمت سیمان وجود ندارد و باید تا تیرماه سال 95 به سمت تعادل‌سازی قیمت‌ها حرکت کنند. به همین دلیل از شدت تخفیف‌های واحدهای سیمانی نسبت به سال گذشته کاسته شده است.
  عبدالرضا شیخان اعلام کرده قرار است تا 15 تیر ماه قیمت‌های جدید سیمان اعلام شود.
  دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان از سال 1393 هیچ افزایش نرخی برای سیمان وجود نداشته است، اظهار کرد: هزینه تمام شده سیمان بالا رفته و حتما باید قیمت سیمان افزایش پیدا کند، چرا که افزایش نرخی از دو سال گذشته برای محصول نداشتیم و حتی در مقاطعی با کاهش قیمت نیز مواجه بودیم. اگر بخواهیم این صنعت را سرپا نگه داریم باید حتما افزایش قیمت را برای آن در نظر بگیریم.
  او افزود: در حال جمع آوری هزینه های تمام شده از کارخانه‌های سیمان هستیم و با بررسی های تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تا 15 تیر ماه قیمت های جدید سیمان اعلام خواهد شد.
  شیخان همچنین وضعیت صنعت سیمان در دو ماه اول سال جاری را بدون تغییر ارزیابی کرد و گفت: بر اساس مقایسه های آماری، دو ماه اول امسال نسبت به دو ماه اول پارسال تغییری در تولید و شاخص های سیمان به وجود نیامده است و آمار ها ثابت هستند. اما بر اساس عزم دولت برای بهبود وضعیت ساخت و ساز، به افزایش مصرف در آینده نزدیک امیدوار هستیم.
  او درباره صادرات سیمان همچنین بیان کرد: مذاکراتی با مسوولان عراقی داشته‌ایم ولی همچنان به دلیل مشکلات بودجه‌ای، امنیتی و پاسخگو بودن تولید داخلی عراق، واردات سیمان خارجی به این کشور به طور کل ممنوع اعلام شده است. البته مسوولان عراقی این ممنوعیت را موقت اعلام کرده‌اند و استنباط ما این است که صادرات سیمان ایرانی به عراق بعد از ماه مبارک رمضان از سر گرفته می‌شود.
  او با بیان اینکه بازار جایگزین برای عراق وجود دارد، ادامه داد: بازارهای صاداتی مناسبی برای سیمان وجود دارد که شامل افغانستان و کشورهای حوزه مشترک المنافع ( CIS ) می‌شود که این روزها وضعیت تجارتشان با ایران بهبود یافته است. همچنین رایزنی هایی نیز با کشورهای آفریقایی صورت گرفته است تا بتوان بازار صادراتی را تا آنجا گسترش داد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
    آرشیو