مدیران خودروعصر اعتبار

افزایش سقف وام مسکن، قیمت تسه را افزایش داد

عصر ساختمان- از چهارم دی ماه جاری، سقف اعتبار وام مسکن زوجین افزایش یافته و در همین راستا قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز در یک ماه اخیر با رشدی نسبی مواجه شده است.

افزایش سقف وام مسکن، قیمت تسه را افزایش داد
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از تجارت‌نیوز ، بانک مرکزی از چهارم دی ماه جاری، سقف اعتبار وام مسکن زوجین افزایش یافته و به 240 میلیون تومان در تهران رسید. در همین راستا با خبر تصویب این افزایش، قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز در یک ماه اخیر با رشدی نسبی مواجه شده است.

  قیمت هر برگ امتیاز تسهیلات مسکن آذر ماه 98 در بورس ، طی یک ماه اخیر با رشدی 12 درصدی، به 46 هزار تومان رسیده است. همچنین هر برگ امتیاز تسهیلات مسکن آبان 98 نیز رشدی 14 درصدی را تجربه کرد و به 46 هزار و 900 تومان رسید.

  گفتنی است، نرخ سود این تسهیلات 17٫5 درصد و بازپرداخت آن 12 ساله اعلام شد. در همین راستا، طبق پیگیری‌های تجارت‌نیوز در اوایل دی ماه، در سیستم تسهیلات بانکی دو نرخ سود عادی و پلکانی وجود دارد که در حالت عادی زوج‌ها در پایان این 12 سال باید مبلغ 560 میلیون تومان پول به بانک برگردانند.

  احتمالا میزان اقساط این وام برای 200 میلیون تومان وام، قسط ماهانه سه میلیون و 400 هزار تومان است، همچنین برای جعاله 40 میلیون تومان باید ماهانه یک میلیون تومان پرداخت کنند که پنج ساله بازپرداخت می‌شود.

  به عبارتی دیگر زوج‌ها در پنج سال اول بازپرداخت این وام، باید ماهانه 4 میلیون و 400 هزار تومان پرداخت کنند، چون در پایان پنج سال اول جعاله تسویه می‌شود مبلغ قسط به 3 میلیون و 400 هزار تومان می‌رسد.

  در همین مورد یک مقام آگاه بانکی از تغییر نوع تسهیلات بانکی به سازندگان واحدهای مسکونی خبر داد و به تجارت‌نیوز گفته بود که ما در گذشته برای سازندگان مسکن سقف تسهیلات داشتیم، مثلا برای هر واحد 100 میلیون تومان وام می‌دادیم؛ اما با روش جدید بانک مسکن تا سقف 80 درصد هزینه ساخت به سازندگان تسهیلات می‌دهد.

  بهرام کلوری در این خصوص اظهار کرده بود که این تسهیلات با نرخ سود 18 پرداخت می‌شود و نحوه بازپرداخت آن به تعداد واحد ساخته شده بستگی دارد؛ مثلا برای یک آپارتمان 10 واحدی به مدت 18 ماه تنفس داده می‌شود و بعد از آن بسته به سیاست‌ها قسمتی از وام برای هشت تا 12 سال قسط‌بندی می‌شود و باقی مانده را باید مشتری تسویه کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ ماه پیش
  آرشیو