مدیران خودروعصر اعتبار

جانباختن ۱۸۶نفر در ۱۱۷ روز بر اثر گازگرفتگی در کشور

عصر ساختمان- طی ۱۱۷ روز گذشته در ۳۱ استان کشور حدود ۱۸۶ نفر بر اثر مسمومیت با گاز co جان خود را از دست داده‌اند.

جانباختن ۱۸۶نفر در ۱۱۷ روز بر اثر گازگرفتگی در کشور
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، بر اساس آمار اعلام شده از سازمان اورژانس کشور؛ اورژانس پیش بیمارستانی طی 117 روز گذشته در استان‌های تهران به 910 نفر، در فارس به 534 نفر، در خراسان رضوی به 414 نفر و در آذربایجان شرقی به 251 که دچار مسمومیت با گاز CO شده بودند خدمات ارائه داده است.

  سازمان اورژانس کشور با اشاره به مسمومیت 4249 نفر در 31 استان کشور اعلام کرد: 3103 مسموم توسط آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستان به مراکز درمانی منتقل شدند که از این تعداد 434 نفر در استان‌ تهران ، 366 نفر در فارس ، 362 نفر در خراسان رضوی و 232 نفر در آذربایجان شرقی دارای بیشترین آمار  بوده‌اند.

  بنا براعلام اورژانس کشور، بیشترین میزان فوتی نیز تا به امروز در استان‌های تهران با 25 نفر، فارس با 23 نفر، کرمان با 15 نفر، اصفهان با 14 نفر بوده است.

  همزمان با سرد شدن هوا و نصب وسایل گرمایشی در منازل، اماکن تجاری و اداری و استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک‌پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط منجر به مسمومیت با گاز co می‌شود، از اماکن شایع تجمع گاز مونوکسید کربن می‌توان به حمام، کابین وسایل نقلیه و مکان‌های سرپوشیده و فاقد تهویه مناسب اشاره کرد.

  گاز مونوکسید کربن، گازی بدون رنگ و بو است و از عمده‌ترین منابع تولید این گاز سوختن ناقص نفت و گاز را می‌توان نام برد. اما احتراق هر نوع ماده سوختنی به خصوص در محیط‌های بسته و فاقد اکسیژن ممکن است باعث تولید این گاز شود. استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل، دارای نقص فنی، فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلای مسمومیت با گاز مونوکسید کربن را تشکیل می‌دهند.

  تمایل گازمونوکسیدکربن برای ترکیب با هموگلوبین خون انسان 250 برابر بیش از اکسیژن است، به همین دلیل بالا رفتن میزان درصد آن در هوای اتاق، باعث ایجاد مسمومیت می‌شود و اکسیژن رسانی به بافت‌های مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال می‌کند.

  مسمومیت حاد با این گاز نشانه‌هایی مانند: سردرد، سرگیجه، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون، گاه تنگی مردمک‌ها، تهوع و استفراغ، و دردهای شکمی است که سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما در فرد بروز پیدا می‌کند. همچنین در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده برای افراد باشد. اگر فرد مبتلا به مسمومیت ناشی از گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست ندهد، دچار نقص عصبی و روانی پیشرفته می‌شود و فلج عضوی یا اختلال قوای مغز را در پی خواهد داشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی