مدیران خودروعصر اعتبار

خط اعتباری و اقساط بازگشتی مسکن مهر برای اولین بار شفاف‌سازی شد

عصر ساختمان- مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن برای نخستین بار جزئیات ارقام خط اعتباری و اقساط بازگشتی مسکن مهر را تشریح کرد.

خط اعتباری و اقساط بازگشتی مسکن مهر برای اولین بار شفاف‌سازی شد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از مهر، ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره شفاف سازی منابع حاصل از اقساط بازگشتی مسکن مهر اظهار داشت: اقساطی که تا کنون با سود آن وصول کرده‌ایم، حدود 259 هزار میلیارد ریال است. سود آن به تنهایی 120 هزار میلیارد ریال و مابقی نیز اصل است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

  وی افزود: قرار است 105 هزار میلیارد ریال از اصل اقساط بازگشتی، بابت تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر مصرف شود؛ از این 105 هزار میلیارد ریال، ما بیش از 87 هزار میلیارد ریال را قرارداد منعقد کرده‌ایم که مابه‌التفاوت سقف‌های قبلی وام مسکن (کمتر از 40 میلیون تومانی) را از این محل پرداخت می‌کنیم.

  مدیرعامل بانک مسکن یادآور شد: اخیراً نیز 12 هزار میلیارد ریال از محل اقساط بازگشتی مسکن مهر بابت سقف‌های جدید مسکن مهر از 40 تا 45 میلیون تومان در همه شهرها و تا 50 میلیون تومان در شهر جدید پردیس را قرار است به مشتریان اعطا کنیم.

  وی تصریح کرد: 378 هزار واحد مسکن مهر هم باقی مانده که بسیاری از این واحدها زیر 30 درصد پیشرفت دارند؛ بعضی هم بالای 30 درصد پیشرفت دارند، اما رها شده هستند که باید همه این واحدها تعیین تکلیف شوند.

  رحیمی انارکی اظهار داشت: خط اعتباری مسکن مهر 450 هزار میلیارد ریال بود که قرار است به رقم 555,384 هزار میلیارد ریال برسد. مابه‌التفاوت این رقم با 450 هزار میلیارد ریال باید به تکمیل واحدهای باقی مانده مسکن مهر اختصاص داده شود.

  وی خاطرنشان کرد: مانده صندوق پس‌انداز مسکن یکم (سپرده گذاری یکساله دریافت تسهیلات مسکن) 46 هزار میلیارد ریال است که تا کنون 109 هزار میلیارد ریال تسهیلات داده‌ایم و حدود 8 هزار میلیارد ریال هم اقساط بازگشتی صندوق یکم تا کنون است؛ مابه‌التفاوت مجموع مانده و اقساط بازگشتی صندوق یکم با حجم تسهیلاتی که از این صندوق پرداخت شده تا 109 هزار میلیارد ریال نیز از محل اقساط بازگشتی مسکن مهر پرداخت شده است.

  مدیرعامل بانک مسکن گفت: 32 هزار میلیارد ریال از سود اقساط بازگشتی مسکن مهر را مالیات داده‌ایم و حدود 26 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت 17 و 20 درصدی تأمین مالی مسکن مهر منتشر کردیم که سود آن میانگین 5.5 درصد بوده و بابت تأمین مالی این مابه‌التفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  وی با بیان اینکه بیش از 40 درصد پرتفوی بانک مسکن به تسهیلات مسکن مهر اختصاص دارد که بار سنگینی بر دوش کارکنان بانک داشت، افزود: بخشی از اقساط بازگشتی مسکن مهر به عنوان هزینه خدمات کارکنان منظور شده است.

  رحیمی انارکی با تأکید بر اینکه تمام ارقام مصرف شده در طرح مسکن مهر چه از محل خط اعتباری و چه از محل اقساط بازگشتی جز به جز مشخص شده، گفت: برآوردها نشان می‌دهد 10 هزار میلیارد ریال بالانس معکوس داشته‌ایم. یعنی منابع و مصارفی که بررسی کرده‌ایم، معادل 10 هزار میلیارد ریال کسری داشته‌ایم و از منابع داخلی به تسهیلات مسکن پرداخت کرده‌ایم. بنابراین منابعی تا سال 1402 از طرح مسکن مهر چیزی باقی نمانده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
  آرشیو