مدیران خودروعصر اعتبار

گرانترین بازار مسکن ۱۰ سال;

تورم دی‌ماه مسکن از تورم عمومی جلو زد

عصر ساختمان- تورم نقطه به نقطه در حالی طی دی ماه امسال، نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶.۳ درصد تعیین شده که رشد قیمت مسکن در بازه زمانی مقایسه‌ای، بیش از ۲۹.۵ درصد بوده است.

تورم دی‌ماه مسکن از تورم عمومی جلو زد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از مهر، بر اساس آمار اعلامی از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در دی ماه امسال 10 هزار و 862 فقره معامله مسکن به ثبت رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل (دی 97) که تعداد معاملات مسکن 6 هزار و 865 فقره بود، رشد 36.7 درصدی را نشان می‌دهد.

  همچنین در دی ماه امسال، تعداد معاملات مسکن نسبت به ماه قبل (آذر 98) که 9 هزار و 664 فقره معامله به ثبت رسیده بود نیز، با رشد 13.2 درصدی مواجه بود.

  در ماه مذکور (دی 98) متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی 13 میلیون و 882 هزار و 700 تومان بود که گران‌ترین بازار مسکن در یک دهه اخیر را رقم زده و این در حالی است که میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در دی ماه سال گذشته، 9 میلیون و 778 هزار و 400 تومان بوده که رشد 29.5 درصدی را نشان می‌دهد.

  بر اساس آنچه مرکز آمار اعلام کرده بود، تورم عمومی نقطه به نقطه در دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته، 26.3 درصد بود که نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه بخش مسکن، از تورم عمومی جلوتر زده است.

  از سوی دیگر، متوسط قیمت هر متر مسکن در دی ماه نسبت به آذرماه نیز، افزایش 3 درصدی داشته؛ در حالی که تورم عمومی در دی ماه نسبت به آذر امسال، با کاهش 1.5 درصدی مواجه بوده است.

  از دیگر تفاوت‌های بازار مسکن در نخستین ماه زمستان 98 نسبت به آخرین ماه پاییز، نحوه توزیع افزایش قیمت مسکن است؛ به این صورت که در پاییز امسال روند کاهش قیمت مسکن که از تابستان آغاز شده بود، عمدتاً به مناطق مصرفی تهران معطوف می‌شد؛ ولی به دلیل آنکه در 3 منطقه نخست خصوصاً منطقه 1 پایتخت، با افزایش قیمت روبه رو بودیم، کاهش چندانی در متوسط قیمت مسکن در کل تهران به ثبت نرسیده است؛ از همین رو بسیاری از کارشناسان معتقد بودند نباید بر اساس متوسط قیمت کل پایتخت، به تحلیل بازار پرداخت.

  علیرغم این اتفاق، در دی ماه امسال، منطقه یک با کاهش متوسط قیمت مواجه بود که نشان دهنده پر شدن سقف قیمتی در این منطقه است؛ اما با توجه به استقبال مردم از خرید مسکن در ماه گذشته در مناطق مصرفی از یک سو و همچنین افزایش سقف تسهیلات مسکن از سوی دیگر، افزایش متوسط قیمت در کل شهر تهران رخ داده که به طور معناداری، میان بیشتر مناطق پایتخت به جز چند منطقه که با کاهش متوسط قیمت مواجه بودند، توزیع شده است.

  با این حال گران‌ترین منطقه تهران در ماه گذشته، همچنان منطقه 1 با میانگین متری 30 میلیون و 218 هزار تومان بود؛ ولی منطقه 20 به طور متوسط با متری 7 میلیون و 182 هزار و 300 تومان، ارزان‌ترین منطقه پایتخت را به نام خود به ثبت رسانده است.

  پُرمعامله ترین منطقه تهران در بازار مسکن دی ماه نیز مانند 9 ماه گذشته، به منطقه 5 با 1661 فقره مبایعه نامه و کم معامله ترین منطقه نیز به منطقه 19 با 72 فقره مبایعه نامه اختصاص داشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • ۰
  • ۰
  • هفته نامه
  • ۰
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۳ ماه پیش
  آرشیو