مدیران خودروعصر اعتبار

چرا مالکان ، کمتر علاقه دارند واحدهای مسکونی شان را رهن کامل بدهند؟

عصر ساختمان- واسطه‌های ملکی می‌گویند تمایل به عرضه آپارتمان به‌صورت رهن کامل دست‌کم به دو دلیل در میان موجران کاهش یافته است.

چرا مالکان ، کمتر علاقه دارند واحدهای مسکونی شان را رهن کامل بدهند؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، علت اول این است که ارقام رهن کامل پیشنهادی در مناطق متوسط و بخش‌های مصرفی مناطق شمال شهر عموما بین 2 تا 3 میلیون تومان به ازای هر مترمربع است و به این ترتیب برای رهن کامل یک واحد آپارتمان 80 مترمربعی در این مناطق، باید بین 160 تا 240 میلیون تومان ودیعه پرداخت شود که برای بسیاری از مستاجران رقم سنگینی است. در نتیجه حتی آن‌دسته از موجرانی که به رهن کامل تمایل داشته‌اند، مدت زیادی در صف انتظار اجاره ملک خود باقی ماندند و گروهی از آنها در نهایت ناگزیر به تغییر رویه قیمت‌گذاری و تبدیل بخشی از ودیعه به اجاره ماهانه شدند تا مبلغ رهن پرداختی با استطاعت مستاجران در حال جست‌وجو هماهنگ شود.

    علت دوم تقریبا نایاب شدن آپارتمان‌های رهن کامل در بازار اجاره نیز نشات گرفته از ناامنی بازارهای سرمایه‌گذاری در دسترس و مورد رجوع عموم مردم نظیر ارز و طلاست. هرچند بازار ارز نوسان افزایشی را در هفته‌های اخیر تجربه کرد، اما با توجه به افت یکباره قیمت ارز در نیمه دوم سال گذشته پس از ماه‌ها تلاطم قیمتی، این بازار و نیز بازار طلا و سکه که به تبع وضعیت بازار ارز پس از یک دوره جهش، دچار افت قیمت شدند، بازارهای امنی برای سرمایه‌گذاری ارزیابی نمی‌شوند. در واقع این نگرانی در میان موجران وجود دارد که مبالغ ودیعه را در این بازارها سرمایه‌گذاری کنند، اما پس از مدتی با افت قیمت روبه‌رو شوند و سرمایه‌گذاری آنها به نتیجه مطلوب نرسد. در نتیجه ترجیح می‌دهند از ابتدا بخشی از مبلغ قرارداد را متناسب با توان مستاجران در حال جست‌وجو، به‌صورت اجاره ماهانه دریافت کنند.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی