مدیران خودروعصر اعتبار

افزایش ۴ درصدی اجاره بهای مسکن در زمستان ۹۸

عصر ساختمان- شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری در فصل زمستان ۹۸، به عدد ۱۶۹، ۳ رسید که نسبت به فصل قبل (۱۶۲.۸)، ۴.۰ درصد افزایش داشته است.

افزایش ۴ درصدی اجاره بهای مسکن در زمستان ۹۸
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مرکز آمار ایران، یکی از بخش‌های مهم در برآورد شاخص قیمت مصرف کننده، بخش مسکن است. این بخش شامل زیر بخش‌های "اجاره بهای واحدهای مسکونی" و "خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی" (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ‌کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و...) است.

  بر اساس این گزارش، در فصل زمستان 1398، شاخص قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی در مناطق شهری، به عدد 169، 3 رسید که نسبت به فصل قبل (162.8)، 4.0 درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان سمنان با 7.7 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 0.6 درصد افزایش است.

  درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل زمستان 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 22.9 درصد است که نسبت به فصل پاییز 1398 (21.6 درصد)، 1.3 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با 35.7 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 9.4 درصد افزایش است. به عبارتی خانوارهای استان لرستان به طور متوسط 12.8 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی 13.5 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.

  نرخ تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان 1398 نسبت به دوره مشابه سال قبل در بخش اجاره بها، برابر 23، 2 درصد است. اطلاع مذکور در استان لرستان (34.2 درصد) بیشترین عدد و در استان آذربایجان غربی (10.1 درصد) کمترین عدد را نشان می‌دهد.

  متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که تمدید قرارداد داشته اند، در فصل زمستان 1398 برابر با 31، 6 درصد است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی