مدیران خودروعصر اعتبار

بورس مقصر گرانی مصالح ساختمانی؟

عصر ساختمان- کارشناسان معتقدند حباب ایجاد شده در بورس، افزایش نرخ ارز، احتکار فولاد و صادرات نهاده های ساختمانی از جمله عوامل افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر بوده است.

بورس مقصر گرانی مصالح ساختمانی؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، یک اثر مثبت و دو اثر منفی ناشی از حباب بورس در بازار مسکن شناسایی شد. شارژ مالی بازار ملک از طرف سهامداران بورس به عنوان عامل رونق بخش از جمله اثرات مثبت بورس بر حوزه مسکن ارزیابی می شود. بررسی ها نشان می دهد طی هفت ماه گذشته بخشی از سرمایه‌های بورس به بازار مسکن ورود کرده است.

  با این وجود افزایش مداوم شاخص بورس طی حدود یک سال اخیر به شکل رشد قیمت نهاده های ساختمانی که در بورس کالا عرضه می شوند خود را نشان داده که به چالشی برای بخش ساخت و ساز تبدیل شده است.

  روند صعودی قیمت نهاده های ساختمانی طی ماه‌های گذشته نیز گلایه سازندگان را در پی دارد. با توجه به اینکه مصالح ساختمانی تولید داخل به کشورهای همسایه صادر می شود، بعضی تولیدکنندگان انتظار دارند با توجه به رشد قیمت ارز، قیمت فروش خود در بازارهای داخلی را نیز با نرخ ارز همتراز کنند.

  از طرف دیگر بنابر ادعای سازندگان، میلگرد به عنوان یک کالای تاثیرگذار در قیمت نهایی مسکن به دلیل احتکار شرکت های بزرگ تولید کننده این محصول، با قیمت مناسبی عرضه نمی شود. این در حالی است که کشور ایران از نظر تولید فولاد در وضعیت مناسبی قرار دارد و صادرات فولاد نیز در سال گذشته 46 درصد کاهش یافته است.

  سازندگان: قیمت فولاد و سیمان پایین نیامده است

  پس از همفکری اخیر دولت و مجلس که به نرخ گذاری وزارت صمت منجر شد و اعلام کرد هر پاکت سیمان را بیش از 17 هزار و 500 تومان و هر کیلوگرم میلگرد را بالای 8500 تومان نخرید، رئیس کانون انبوه سازان گفت هر پاکت سیمان تا پیش از این نیز حدود همین قیمت ها فروخته می‌شد و تعیین قیمت توجیهی ندارد. اما روز 9 مرداد هر کیلوگرم میلگرد 11 هزار تومان فروخته می شد که نشان می دهد دستورالعمل جوابگو نیست.

  جمشید برزگر تصریح کرد: فروشندگان فولاد می‌گویند که به نرخ گذاری در حد خبر اهمیت بدهید؛ چون خودمان میلگرد را کیلویی 9500 تومان می‌خریم چطور کیلویی 8500 تومان بفروشیم؟

  برزگر با اشاره به سابقه حدود 40 ساله خود در صنعت ساختمان به ایسنا خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته بعضاً قیمت ها هر 3 ماه تا 6 ماه یکبار تغییر می کرد اما الان نرخ‌ها قبل از ظهر و بعد از ظهر شده است.

  وی گفت: در 6 ماه گذشته قیمت فولاد و سیمان سه چهار بار تغییر کرده و این در حالی است کشور به حمدالله از تولید آهن آلات و مصالح ساختمانی خودکفاست. قیمت میلگرد از حدود 4 هزار تومان در اواخر سال گذشته به بالای 12 هزار تومان در روزهای اخیر رسید. قرار بود صادرکنندگان مازاد مصرف داخلی را صادر کنند اما توجهی به این موضوع نشان می‌دهند. وقتی عمده نهاده های ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود نباید تا این حد شاهد نوسان باشیم.

  مجلس: صادرات مصالح ساختمانی باید کاهش یابد

  با توجه به شرایط فعلی، نمایندگان مجلس مدیریت بازار مصالح ساختمانی در طرح تولید انواع مسکن را در دستور کار قرار داده اند. در این خصوص کمیسیون عمران مجلس طرحی را تحت عنوان طرح تولید انبوه مسکن تدوین کرده که یکی از محورهای آن مدیریت بازار مصالح ساختمانی است. بر اساس مفاد این طرح، صادرات مصالح ساختمانی باید کاهش یابد.

  محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس ضمن اعلام این خبر گفته است: در شرایط کنونی صادرات و عرضه در بورس دو عامل اصلی در گرانی چشمگیر مصالح ساختمانی هستند. صادرات این محصول موجب شده که بازار داخلی برای تامین مصالح با مشکل مواجه شود و وقتی عرضه کاهش و تقاضا افزایش یابد قیمت ها بالا می رود.

  وی گفت: یکی دیگر از دلایل گرانی مصالح ساختمانی، عرضه این محصولات در بازار بورس است، در حال حاضر بازار بورس دچار حباب شده و عملا این مسئله بر قیمت مصالح ساختمانی نیز اثر منفی گذاشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی