مدیران خودروعصر اعتبار

نایب رییس کمیسیون عمران:

صندوق ملی مسکن از طریق خط اعتباری دولت تامین می‌شود

عصر ساختمان- نایب رییس کمیسیون عمران مجلس شورای، تشکیل صندوق ملی مسکن را یکی از مواد طرح دوفوریتی جهش تولید و تامین مسکن عنوان کرد و گفت: پس اندازهای مردم در مسکن یکم به صندوق ملی مسکن منتقل نخواهد شد و این صندوق از طریق خط اعتباری دولت تامین مالی خواهد شد.

صندوق ملی مسکن از طریق خط اعتباری دولت تامین می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، کمال علیپور خنکداری اسلامی  با اشاره به نشست امروز کمیسیون عمران مجلس گفت: طرح دوفوریتی جهش تولید و تامین مسکن در نشست امروز کمیسیون عمران با حضور نمایندگانی از بانک‌مسکن، وزارت جهاد سازندگی، بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن و تجارت بررسی شد.

  نماینده مردم قائمشهر به مشکل تامین زمین برای ساخت مسکن در محدود شهرها اشاره کرد و افزود: بخشی از راهکار برون رفت از مشکل مسکن به زمین مربوط می‌شود که بر اساس این طرح، جهاد کشاورزی موظف شد زمین‌هایی که در داخل محدوده و حریم روستاها و شهرها هستند و جزو محیط های چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست نیستند را در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت ساخت مسکن قرار دهد.

  علیپور خنکداری از رفع ایردات مواد 9، 10، 11 و 12 طرح جهش تولید و تامین مسکن و ملاحظات زیست محیطی آن خبر داد.

  وی، تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز برای تولید مسکن را دیگر موضوع مورد اشاره در طرح جهش و تولید و تامین مسکن عنوان کرد و گفت: یکی از مشکلات مسکن تهیه مصالح است و ماده 14 و 15 این طرح، موضوع تامین مصالح برای ساخت مسکن را مورد توجه قرار داده است.

  این نماینده مجلس یازهم گفت: هدف کمیسیون عمران از دعوت نماینده وزارت صمت، این بود که این وزراتخانه را موظف به تامین سیمان و فولاد مورد نیاز تولید مسکن کند.

  نایب رییس اول کمیسیون عمران گفت: بر اساس اصلاحات انجام شده در این طرح، قرار شد وزارت راه و شهرسازی نیازهای خود را در ارتباط با مصالح ساختمانی اعلام و این اقلام با سود متعارف در اختیار وزارت راه و شهرسازی، انبوه سازان و شخصی سازان قرار گیرد تا بتوان  ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال را محقق کرد.

  علیپور خنکداری، مشکلات مربوط به تامین مالی بخش مسکن را یادآور شد و خاطرنشان کرد: در رابطه با تامین مالی بحث‌های مفصلی شد؛ هم مرکز پژوهش‌های مجلس، هم نمایندگان و هم بانک مرکزی پیشنهادات و ایراداتی را مطرح کردند.

  وی تصریح کرد: بر اساس طرح جهش تولید و تامین مسکن، صندوق ملی مسکن تاسیس خواهد شد که قرار بود تمامی پس اندازها از جمله پولی که مردم در صندوق یکم گذاشته‌اند به صندوق ملی مسکن منتقل شود که این موضوع مورد ایراد قرار گرفت زیرا سرمایه خود مردم است، بنابراین در نهایت قرار شد که فقط خط اعتباری را که دولت برای وزارت راه، مسکن و شهرسازی ایجاد کرده به صندوق ملی مسکن منتقل شود.

  نماینده ادوار مجلس گفت: پیشنهاد دیگری که برای تامین مالی مسکن مطرح شد این بود که در مسکن مهر امهال 10 ساله داده شده بود که گفته بودیم به صندوق ملی مسکن بیاید اما ایراد داشت زیرا تکلیف بانک مسکن که 10 سال اهمال می شود آن وقت بانک مسکن دیگر نباید به بانک مرکزی بدهی داشته باشد و این بدهی در قالب خود صندوق ملی مسکن قرار خواهد گرفت که برای بانک مسکن مشکلی ایجاد نشود.

  علیپور خنکداری با بیان اینکه امیدواریم هرچه زودتر طرح جهش و تولید مسکن نهایی و در صحن علنی مجلس مطرح شود، تصریح کرد: وقتی طرحی به مجلس می آید ایرادات زیادی می توان از آن گرفت اما مهم این است که اگر ایراد می گیریم پیشنهاد هم بدهیم.

  وی خطاب به مخالفان طرح جهش و تولید مسکن گفت: مخالفان به جای ایرادگرفتن، پیشنهاد دهند و کمیسیون آماده پذیرش پیشنهادات مخالفان است اما متاسفانه شاهد یک پیشنهاد واضح از طرف نمایندگان منتقد طرح حتی از سوی کمیسیون تخصصی مرتبط مثل کمیسیون اقتصادی نبوده ایم.

  این نماینده مجلس یازدهم از ادامه بررسی طرح دوفوریتی جهش و تولید مسکن در جلسه آتی کمیسیون عمران با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت: امیدواریم این طرح خیلی زود نهایی و به صحن علنی مجلس ارائه شود.

  علیپور خنکداری درباره امکان افزایش وام مسکن بر اساس این طرح نیز گفت: وام مسکن براساس دستورالعمل‌های  شورای پول و اعتبار و دولت تعیین خواهد شد و مجلس به این جزئیات ورودی ندارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۷ ماه پیش
    آرشیو