مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت تمام شده مسکن به رکود ساخت و ساز منجر می‌شود؟

عصر ساختمان- سازندگان می گویند که بعضی مصالح ساختمانی از سال گذشته تا کنون رشد بیش از ۲۰۰ درصد داشته که تاثیر خود را بر قیمت تمام شده ساختمان و به تبع آن طرح اقدام ملی مسکن خواهد گذاشت.

قیمت تمام شده مسکن به رکود ساخت و ساز منجر می‌شود؟
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر اعتبار» به نقل از ایسنا، افزایش 15 درصدی نرخ سیمان که دو روز قبل اعلام شد اگرچه نمی تواند تاثیر چندانی بر قیمت تمام شده مسکن بگذارد اما یک بار دیگر جو روانی ناشی از تاثیرپذیری نهاده های ساختمانی از نرخ ارز را تشدید کرد. آنطور که فروشندگان مصالح ساختمانی می گویند با ابلاغیه انجمن سیمان از روز 17 مهرماه قیمت هر پاکت سیمان حدود 1000 تومان گرانتر به دست مصرف کننده می رسد. البته این رشد به دلیل افزایش قیمت کیسه های پروپیلن بوده و در واقع نرخ سیمان بالا نرفته است. با این حال زمزمه هایی مبنی بر افزایش کرایه حمل و نقل هم شنیده می شود.

  با این حساب سیمان که تا هفته گذشته 20 هزار تومان فروخته می شد و با هزینه های حمل و نقل حدود 22 هزار تومان به دست سازندگان می رسید حالا 21 هزار تومان فروخته می شود و تا به دست مصرف کننده برسد 23 تا 24 هزار تومان تمام خواهد شد.

  اما افزایش تدریجی قیمت مصالح ساختمانی، نگرانی سازندگان را از عمیق تر شدن رکود ساخت و ساز در پی داشته است. سازندگان مدعی هستند که بازار آهن آلات، رانتی و انحصاری شده و نرخها از کشورهای حوزه خلیج فارس هم بالاتر رفته است. مضافا اینکه این روزها تهیه آهن آلات و فولاد کار آسانی نیست و سازندگانی که دستشان زیر سنگ است مدعی هستند که فروشندگان دائما دبه می کنند.

  حالا دیگر محاسبه قیمت تمام شده هر متر مربع واحد مسکونی چندان آسان نیست. البته برخی سازندگان عنوان می کنند که قیمت تمام شده ساخت به بالای 5 میلیون تومان در هر متر مربع رسیده و مشخص نیست دولت چگونه می تواند مسکن ملی را با قیمت متری 2.5 تا 3.5 میلیون تومان به دست متقاضیان برساند.

  قیمت میلگرد از کیلویی 4200 تومان در اواخر سال گذشته به حدود 14 هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده است. تنها در یک ماه گذشته میلگرد کیلویی 2000 تومان افزایش یافته است. قیمت سیم و کابل هم با افزایش 20 تا 30 درصدی مواجه شده و موتور آسانسور رشد 40 درصدی را نشان داد. با نوسانات نرخ دلار، قیمت مصالح هم روز به روز در حال تغییر است.

  فعالان صنعت ساختمان می گویند که بهمن ماه سال گذشته تا پایان مرحله سفت کاری یک واحد مسکونی حدود یک میلیون و 200 هزار تومان تمام می شد اما الان فقط هزینه خرید و حمل میلگرد تا پای کارگاه یک میلیون و 200 هزار تومان آب می خورد.

  فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان  با اشاره به میانگین 13.5 میلیون تومانی قیمت مسکن شهر تهران در آذرماه سال گذشته می گوید: با نرخ امروز که قیمت خانه در تهران به متری 24 میلیون تومان رسیده شاهد افزایش 77 درصدی قیمتها بوده ایم. یعنی اگر سازنده ای آذرماه سال قبل خانه فروخته و حالا قصد اجرای یک پروژه جدید را دارد سرمایه اش 77 درصد کوچکتر شده، در حالی که که نرخ مصالح بین 150 تا 200 درصد رشد کرده است.

  با این شرایط احتمالا باید منتظر تغییر قیمت تمام شده ساخت مسکن باشیم؛ هرچند متقاضیان دیگر توانی برای خرید ندارند و کارشناسان بازار مسکن رکود آینده این بخش را قطعی می دانند و فقط در مورد زمان آن اختلاف نظر وجود دارد. گروهی از فعالان بازار مسکن معتقدند مادامی که سرمایه ها در بورس و طلا باشد قیمت مسکن جهش نخواهد کرد اما به روند رشد تدریجی خود ادامه می دهد. گروه دیگر می گویند که ظرفیتی برای افزایش قیمت مسکن وجود ندارد؛ هرچند نمی توان به کاهش نرخها نیز دل خوش کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی