مدیران خودروعصر اعتبار

غائله مسکن مهر امسال تمام می شود؟ شاید!

عصر ساختمان- شاید از ابتدا که کلنگ پروژه مسکن مهر به زمین زده شد کمتر کسی فکرش را می کرد که این طرح ۱۴ سال طول بکشد؛ اما اینگونه شد و با اینکه مسئولان گفته اند امسال پرونده این پروژه بسته می شود، آماده نبودن تعداد کمی از واحدها در پردیس، عمر این طرح را به ۱۴ سال می رساند.

غائله مسکن مهر امسال تمام می شود؟ شاید!
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، مسئولان وزارت راه و شهرسازی قول داده اند امسال تمامی واحدهای مسکن مهر، به جز حدود 12 هزار واحد شهر جدید پردیس که سال آینده تکمیل می شود را تحویل دهند. البته وعده قیچی شدن ربان مسکن مهر حداقل در چهار سال گذشته دائما تجدید شده اما با توجه به اینکه تتمه این پروژه باقی مانده است، احتمال دارد امسال قول بسته شدن پرونده آن رنگ واقعیت به خود بگیرد.

  محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ بارها اعلام کرده که طرح مسکن مهر امسال به اتمام می رسد. او چند روز قبل گفت که با افتخار باقیمانده مسکن مهر را تا پایان امسال و اوایل سال آینده تحویل می دهیم. اخیرا هم قائم مقام او در جریان بازدید از شهر جدید پرند گفته که پایان امسال آخرین مهلت پیمانکاران برای اتمام پروژه‌های مسکن مهر در کشور است. احمد اصغری مهرآبادی در حالی این قول را داده که اتمام دست کم 12 هزار واحد مسکن مهر پردیس به سال آینده موکول شده است.

  در سال 1386 که پروژه مسکن مهر کلنگ خورد این تصور از سوی مسئولان القا شد که واحدها 18 ماهه تحویل می شود. حدود 45 هزار میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد برای آن در نظر گرفته شد که در مجموع با زیرساختهای آن هزینه ای بیش از 100 هزار میلیارد تومان روی دست دو دولت روحانی گذاشت و البته همواره طی این سالها متقاضیان در بیم و امید خانه دار شدن قرار داشتند.

  به هر حال آمار و ارقام نشان می دهد پروژه مسکن مهر به روزهای تکمیل نزدیک شده است. طبق آماری که اواسط آذرماه امسال ارایه شد، از 2 میلیون و 200 هزار واحد مسکن مهر 2 میلیون و 45 هزار واحد معادل 93 درصد از کل پروژه به بهره برداری رسیده است. 120 هزار واحد از تعداد باقی مانده در مراحل نازک کاری، نصب انشعابات و 60 هزار واحد نیز در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی قرار دارند. 90 هزار مسکن مهر هم دارای مشکلات حقوقی بوده و پرونده آن در محاکم قضایی است.

  از کل پروژه مسکن مهر، سهم دولت احمدی نژاد از تحویل واحدها 690 هزار واحد معادل 31 درصد و تا کنون سهم دولت روحانی حدود 62 درصد بوده و مابقی در مرحله ساخت قرار دارد. عمده واحدهای تکمیل نشده در شهرهای اطراف تهران است که به نقل از روابط عمومی این شرکت، 12 هزار واحد در پردیس و مابقی قرار است تا قبل سال جاری به بهره برداری برسد. در پردیس 82 هزار واحد تعریف شده که تا کنون 60 هزار واحد به افتتاح رسیده و 10 هزار واحد قرار است اسفندماه تحویل شود.

  در شهر جدید پرند 90 هزار واحد مسکن مهر وجود دارد که حدود 10 هزار واحد آن باقی مانده است. در فازهای 8 و 9 پروژه کیسون حدود 7000 واحد نیمه کاره وجود دارد که مهرآبادی قول داده تا پایان بهمن ماه سال جاری به اتمام برسد. می ماند 3000 واحد که پیمانکاران متعهد شده اند تا پایان امسال این تعداد را تحویل دهند.

  در شهر جدید هشتگرد در استان البرز هم از ابتدا 50 هزار واحد مسکن مهر تعریف شده بود که 35 هزار دارای متقاضی موثر بود. از این تعداد تا کنون تاکنون 21 هزار واحد تحویل شده و طبق گفته مدیرعامل شرکت عمران هشتگرد 12 هزار و 291 مورد در قالب خودمالکی و طرح اقدام ملی مسکن قرار گرفته است. عملیات نازک کاری 1800 واحد باقی مانده به پایان نرسیده که با اتمام واحدهای فعال، پرونده مسکن مهر شهر جدید هشتگرد تا پایان سال بسته می شود. عمده این 1800 واحد دارای بیش از 75 درصد پیشرفت فیزیکی است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۱۱ ماه پیش
    آرشیو