مدیران خودروعصر اعتبار

استقبال پایین از مسکن ملی در شهرهای کوچک

عصر ساختمان- با وجود آنکه ۱۳۸ هزار واحد مسکن ملی قرار است در شهرهای تحت مسئولیت بنیاد مسکن ساخته شود تنها ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد به مرحله آماده سازی زمین و تعریف پروژه رسیده که ۵۸۰۰ واحد در مرحله آماده سازی زمین و ۶۰۰۰ واحد در مرحله اجرا قرار دارد.

استقبال پایین از مسکن ملی در شهرهای کوچک
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، سهم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از پروژه 400 هزار واحدی اقدام ملی مسکن 138 هزار واحد است که 100 هزار واحد در شهرهای دارای جمعیت کمتر از 100 هزار نفر و 38 هزار واحد آن در شهرهای بالای 100 هزار نفر اجرا خواهد شد اما به نظر می رسد پروژه در این بخش با سه مشکل کمبود تقاضای موثر، کمبود زمین و نبود سرعت قابل قبول مواجه است.

  بر اساس آماری که اخیرا معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ارایه کرده هم‌اکنون 5800 واحد در حال آماده‌سازی زمین و 6000 واحد در حال پروژه تعریف قرار دارد. همچنین طبق آمار اوایل آذرماه 6928 واحد در قالب انفرادی و گروهی توسط متقاضیان ساخته می شود. اگر این 6928 واحد همان تعداد در حال اجرا نباشد(!) نهایتا 18 هزار و 728 واحد در مرحله تامین زمین تا اجرا قرار دارد که هیچ تناسبی با ظرفیت پروژه نخواهد داشت و این در حالی است که بیش از یک 16 ماه از کلنگ زنی طرح اقدام ملی مسکن می گذرد.

  پس از پایان مراحل اول تا سوم ثبت نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن، 29 هزار و 934 متقاضی تحت مسئولیت بنیاد واریز وجه انجام داده‌اند. از این تعداد 14 هزار و 731 واحد به شکل مستقیم توسط بنیاد مسکن احداث و تکمیل و تحویل می‌شود که 13 هزار و 65 واحد در 77 پروژه از مرحله دریافت پروانه تا پیشرفت فیزیکی 30 درصدی، پروژه های احداث مسکن ملی آنها آغاز شده است. 6 هزار و 928 واحد نیز در قالب انفرادی و گروهی توسط متقاضیان ساخته می شود.

  از طرف دیگر و در شرایطی که به نظر می رسید در شهرهای کوچک مشکل کمبود زمین وجود نداشته باشد، برای 12 هزار نفر از پذیرفته‌شدگان واجد شرایط تامین زمین نشده است. در این خصوص جلسه ای بین مسئولان بنیاد مسکن و مهرآبادی ـ مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ـ که اخیرا به این سمت منصوب شده برگزار شده و گفته می شود تلاش برای تامین زمین این 12 هزار واحد در حال انجام است.

  با این حال وزارت راه و شهرسازی برای تامین اراضی طرح اقدام ملی مسکن با موانعی مواجه است. اواخر شهریورماه محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفته بود: برخلاف دستور رییس جمهور، دستگاه‌های مربوطه زمین‌های دولتی را برای ساخت مسکن ملی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار ندادند و این درحالی است که در قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به صراحت آمده است که دستگاه‌های دولتی اراضی مازاد بر نیاز خود را به وزارت راه منتقل کنند تا برای تولید انبوه مسکن از آن استفاده شود؛ با این حال نه فقط در تهران بلکه در هیچ استانی این بند مهم از قانون اجرا نشده است.

  نبود زمین برای مسکن ملی آن هم در شهرهای کوچک در حالی وجود دارد که محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ مدتی قبل به ایسنا اعلام کرده بود: طبق گفته وزیر راه و شهرسازی، برای همه کسانی که ثبت نام کرده اند استان مورد نظر مکلف به تامین زمین است. تعدادی که مشکل تامین زمین دارند حدود 8000 نفر هستند که عموما در شهرهای تحت نظر بنیاد مسکن نام نویسی شده اند. سازمان ملی زمین و مسکن کارهای تامین زمین تعدادی را انجام داده و برخی دیگر در حال انجام است. به طور کلی بیشتر از آنچه باید برای اقدام طرح ملی مسکن، زمین اختصاص یافته و مشکلی برای 400 هزار واحد نداریم.

  مسکن ملی در یک نگاه

  شهریوماه 1398 طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. برای این پروژه 400 هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی 1.6میلیون نفر از طریق سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که 460 هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. اولین واحدها به تعداد 11 هزار و 560 واحد در روز یکم آبان ماه 1399 به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و 100 میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود 18 درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود 40 میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان 1399 به متری 2.7 میلیون تومان می رسد که البته با توجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم، سوم و چهارم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله چهارم از 18 دی ماه 1399 آغاز شد و پنجشنبه (25 دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی