مدیران خودروعصر اعتبار

افزایش ۷۰ درصدی عوارض ساخت و ساز در بودجه ۱۴۰۰

عصر ساختمان- برآوردها از سند دخل و خرج پایتخت در سال آینده نشان می‌دهد، مدیران شهری کسب درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی را از بخش عوارض ساخت و ساز پیش‌بینی کرده‌اند، رقمی که نسبت به بودجه مصوب امسال چیزی در حدود ۷۰ درصد رشد دارد.

افزایش ۷۰ درصدی عوارض ساخت و ساز در بودجه ۱۴۰۰
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، شهرداری تهران در لایحه پیشنهادی خود برای بودجه 1400، نگاه ویژه‌ای به درآمدهای حاصل از عوارض یا همان شارژ شهری کرده است. برآوردها از سند دخل و خرج پایتخت در سال آینده نشان می‌دهد، مدیران شهری کسب درآمد 20 هزار میلیارد تومانی را از بخش عوارض ساخت و ساز پیش‌بینی کرده‌اند، رقمی که نسبت به بودجه مصوب امسال چیزی در حدود 70 درصد رشد دارد. درواقع  شهرداری برای عوارض ساختمانی 2 هزار و 600 میلیارد تومان، تراکم 11 هزار میلیارد تومان و تغییر کاربری بهینه معادل 6 هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته‌ است.

  این در شرایطی است که بسیاری از ناظران شهری بر این باورند که مدیران شهری نگاه خوشبینانه‌ای نسبت به روند ساخت و ساز در تهران دارند و بر همین اساس این اعداد و ارقام را در بودجه گنجانده‌اند؛ چرا که به عقیده آنان  پروانه‌های صادر شده در سال 1398 به تعداد 9400، کاهش 15 درصدی نسبت به پروانه‌های ساختمانی سال 1397دارد.

  از طرف دیگر تعداد پروانه‌های صادر شده در 10 ماه سال 1399، پنج هزار و 500 بوده که آن‌هم نسبت به 9 هزار و 400 پروانه سال 1398 کاهش 30 درصدی داشته است. آنان پیش‌بینی کرده‌اند که برآورد پروانه‌های صادر شده در سال 1400 با توجه به روند گذشته، رکود ساخت‌ و ساز و سال انتخابات، در خوش‌بینانه‌ترین حالت همان عدد 6 هزار و 500 خواهد بود.

  با این حال اما؛ مدیران شهری شرایط خوبی را برای بخش مسکن متصور هستند، پیشترعبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از تحقق 70 درصدی درآمدهای حوزه شهرسازی باتوجه به شرایط کرونا خبر داده بود. اما تفاوت عمده و البته آن چیزی که بیش از همه مدیران شهری از آن درباره بودجه 1400 صحبت می‌کنند، دریافت عوارض از کسانی است که درآمد بیشتری از بخش ساخت و ساز دارند و با افزایش قیمت مسکن، سود زیادی نصیبشان می‌شود. آنطور که گلپایگانی هم گفته است «عدد عوارض در نقاط مختلف تهران عادلانه نیست، در تهران برای جایی که قیمت آپارتمان متری بیش از 100 میلیون تومان است، باید رقم بالاتری عوارض دریافت شود؛ در حالی که اکنون شهرداری در جای گران قیمت اگر عوارض را خیلی بالا بگیرد، متری 3 تا 4 میلیون تومان است که عادلانه نیست.»

  اما در بخش عوارض نوسازی، شهرداری تهران درآمد یک هزار میلیارد تومانی را پیش بینی کرده که نسبت به بودجه مصوب امسال چیزی در حدود 30 درصد رشد را نشان می‌دهد، همچنین در سال آینده و در صورت موافقت اعضای شورای شهر تهران قرار است از فروش ملک، 2 هزار و 223 میلیارد تومان درآمد کسب شود که این میزان نسبت به بودجه 1399، 32 درصد رشد دارد.

  به تازگی و در 11 بهمن امسال هم اعضای شورای شهر تهران، به افزایش 50 درصدی میانگین نرخ عوارض ساختمانی در سال آینده رای مثبت دادند. در واقع قرار است نحوه محاسبه و دریافت عوارض ساختمانی مبتنی بر تعیین ارزش املاک در شهر تهران با تاکید بر موقعیت مکانی و اصلاح مصوبات نحوه محاسبه و دریافت عواض صدور پروانه ساختمانی، نظارت فنی و عوارض استفاده موقت در شهر تهران انجام شود.

  روز یکشنبه 5 بهمن امسال، شهرداری تهران لایحه بودجه 1400 این نهاد را به شورای شهر ارایه کرد، بودجه‌ای که در دو سطح و با سقف 49 هزار و 961 میلیارد تومان تدوین شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو