مدیران خودروعصر اعتبار

وجود ۳۹ هزار مسکن مهر ناتمام در کشور

تکمیل واحد‌ها در ماه‌های آتی

عصر ساختمان- وزیر راه و شهرسازی در جریان سفر به استان گلستان با اشاره به ۳۹ هزار واحد مسکن مهر تکمیل نشده در کشور گفت: تمام این واحد‌ها ظرف ماه‌های آینده تکمیل خواهند شد.

وجود ۳۹ هزار مسکن مهر ناتمام در کشور
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از خبرگزاری میزان، طبق اعلام پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی، محمد اسلامی روز شنبه، نهم اسفندماه در ادامه سفر یک‌روزه خود به استان گلستان در خصوص آخرین وضعیت طرح مسکن مهر در کشور گفت: پروژه‌های مسکن مهر در کشور تقریبا رو به اتمام هستند.

  وی افزود: در مجموع 39 هزار واحد مسکن مهر تکمیل نشده در سطح کشور وجود دارد که عملیات اجرایی آن‌ها در دست اجرا و تکمیل است و به زودی پرونده این طرح در کشور بسته خواهد شد تا دیگر به اسم مسکن مهر، پروژه ناتمامی نداشته باشیم.

  وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مشکلات حقوقی برخی واحد‌های مسکن مهر در کشور و رسیدگی به آن‌ها در مراجع قضایی گفت: این واحدها، خارج از چارچوب تعهدات وزارت راه و شهرسازی و یا جزو مواردی است که عمدتا در چارچوب تعاونی‌ها بوده اند و گرفتاری‌هایی برای آن‌ها رخ داده است. آن دسته از واحد‌های مسکن مهر که در تعهد وزارت راه و شهرسازی بوده، تقریبا رو به اتمام است و در ماه‌های آینده تکمیل آن‌ها را اعلام خواهیم کرد.

  اسلامی در خصوص آخرین وضعیت پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن در کشور نیز گفت: این طرح نیز در سه وضعیت در حال تکمیل است و جمع پروژه‌های مسکونی طرح اقدام ملی که امروز در حال انجام است بالغ بر 504 هزار واحد می‌شود که در شهر‌های گوناگون قرار دارند. حدود 140 هزار واحد از این تعداد در قالب واگذاری زمین به مردم در حال ساخت است؛ عملیات اجرایی 230 هزار واحد در قالب مجتمع سازی در دست انجام است و نوع سوم نیز پروژه‌هایی است که به صورت مشارکتی زمین را به شرکت‌های سازنده واگذار کرده‌ایم؛ این دسته از پروژه‌ها معمولا دهک‌های بالاتر را پوشش می‌دهند و شامل تفاهم‌نامه‌هایی که با دستگاه‌های گوناگون امضا کرده ایم نیز می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی در کشور با مشکل تامین زمین مواجه بودیم و با تفاهمی که با وزارت جهاد کشاورزی انجام شد و نیز استفاده از ماده 10 قانون زمین شهری که به صراحت بر واگذاری اراضی واقع در محدوده و حریم شهر‌ها به وزارت راه و شهرسازی تاکید کرده، به تازگی این مشکل حل شده است و در حال تحویل گرفتن این اراضی هستیم.

  وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه توسعه مسکن از طریق تامین، آماده‌سازی و تثبیت و مالکیت اراضی دنبال می‌شود، ادامه داد: در برخی مناطق مانند شهر گرگان به دلیل کمبودی که وجود دارد، زمین را از مردم خریداری کرده‌ایم و اراضی خریداری‌شده جزو طرح‌های توسعه مسکن قرار گرفته اند. در سایر شهر‌هایی که با کمبود زمین مواجه باشیم نیز همین رویه را دنبال خواهیم کرد و در جریان تولید مسکن قرار خواهیم داد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی