مدیران خودروعصر اعتبار

با وجود ۲.۶ میلیون واحد خالی

فقط ۲۰۰۰ نفر گفته‌اند بیش از یک خانه دارند!

عصر ساختمان- با وجود آن که تاکنون ۱۳ میلیون مالک، اطلاعات واحدهای مسکونی خود را در سامانه املاک و اسکان بارگذاری کرده‌اند فقط ۲۰۰۰ نفر به داشتن بیش از یک خانه اذعان داشته‌اند.

فقط ۲۰۰۰ نفر گفته‌اند بیش از یک خانه دارند!
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، سامانه املاک و اسکان به منظور درج اطلاعات واحدهای مسکونی اعم از خالی و دارای سکنه برای برنامه ریزی بهتر از بهمن ماه 1398 رونمایی و مرداد ماه امسال وارد فاز اجرایی شد.   در هفته های اخیر روزانه 100 هزار پیامک به مالکان  حدود 28 میلیون واحد مسکونی موجود در کشور ارسال شده که تاکنون 13 میلیون خود اظهاری صورت گرفته است. از این تعداد فقط 2000 نفر به داشتن بیش از یک خانه اذعان کرده‌اند که  هیچ تناسبی با حدود 2.6 میلیون واحد خالی از سکنه ندارد.

  این در حالی است که مسئولان وزارت راه و شهرسازی معتقدند از طریق خوداظهاری وضعیت سکونت واحدهای مسکونی اعم از خالی یا دارای سکنه بودن مشخص می‌شود.

  از طرف دیگر به نظر می رسد سامانه هنوز به طور کامل به 16 منبع اطلاعاتی متصل نشده است. به طور مثال برخی مخاطبان عنوان می‌کنند در حالی که واحد مسکونی خود را فروخته اند پیامکی حاوی این مضمون که شما مالک این واحد مسکونی هستید به آنها ارسال و درخواست شده در صورت فروش، اطلاعات خریدار از جمله شماره موبایل و کد ملی او را وارد کنند. حال آنکه لزوماً همه فروشندگان در حال حاضر به این اطلاعات دسترسی ندارند.

  در این پیامک نیز مشخص نشده که اگر فروشنده به اطلاعات سجلی خریدار دسترسی ندارد چه راهکار جایگزینی باید بیندیشد.

  به گزارش ایسنا، روز 28 مرداد 1399 سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کل کشور در آن ثبت خواهد شد به مرحله اجرا رسید. قرار است این اطلاعات با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط جمع آوری و برای وضع مالیات متعلقه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. طبق ماده 54 قانون مالیات های مستقیم واحدهای مسکونی خالی در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلقه خواهند شد که البته شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته است. وزارت راه و شهرسازی قول داده تا پایان تابستان اولین اطلاعات واحدهای مسکونی را در اختیار سازمان امور مالیاتی بگذارد. تا روز  28 مرداد 13 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی شناسایی و شناسنامه دار شده است که 40 تا 45 درصد از واحدهای مسکونی کشور را شامل می‌شود. پروانه اصلانی گفته که روزانه 100 هزار پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونی ارسال می شود و این افراد دو هفته زمان دارند تا وضعیت سکونت واحد های خود را اعلام کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی