مدیران خودروعصر اعتبار

قطار مسکن مهر به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شود

عصر ساختمان- با ساخت دو سوم مسکن مهر در دولت تدبیر و امید که معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است، اکنون فقط ۵۰ هزار واحد در مراحل پایانی ساخت قرار دارد که با تکمیل آنها در ماه‌های آتی، قطار مسکن مهر به ایستگاه پایانی می‌رسد.

قطار مسکن مهر به ایستگاه پایانی نزدیک می‌شود
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایرنا، مسکن مهر که با هدف خانه‌دار شدن جمعیت میلیونی ثبت نام کنندگان آغاز شد و سه دوره ریاست جمهوری را به خود دید، حالا دیگر قرار نیست به دولت بعدی انتقال داده شود و با تکمیل و تحویل بیش از دو سوم آن در دولت تدبیر و امید، پرونده آن برای همیشه بسته خواهد شد.

  «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی در هفته‌ای که گذشت در مراسم افتتاح بخشی از مسکن ملی و مهر، در گزارشی که به رییس جمهوری ارائه می داد،   اعلام کرد که «مسکن مهر به دولت سیزدهم انتقال پیدا نخواهد کرد» موضوعی که اشاره به تلاش هشت ساله دولت برای تکمیل این طرح داشت.

  حدود 13 سال پیش طرح مسکن مهر برای خانه‌دار شدن حدود 2 میلیون و 300 هزار نفر تصویب و ساخت واحدهای مسکونی آغاز شد، اما در نهایت با گذشت 4 سال از شروع پروژه فقط 770  هزار واحد آن در دولت دهم تحویل مردم داده شد.

  دولت یازدهم مجبور بود ضمن تکمیل وعده ساخت خانه‌های مهر برای واحدهای تحویل داده شده نیز شرایط سکونت را فراهم کند.  به گفته رییس جمهوری بر همین اساس دولت یازدهم «مسوولیت سنگینی را بر دوش داشت تا تسهیلات مسکن را  برای مردم فراهم کند.»

  حسن روحانی چند روز پیش اعلام کرد: «وقتی کار دولت دوازدهم را شروع کردیم، تعهدی که دولت قبل انجام داده بود را ناچار بودیم انجام دهیم که یک سوم آن تعهد انجام شده بود و دو سوم آن باقی ماند.»

  وی با اشاره به تعهد دولت برای ساخت 2 میلیون و سیصد هزار واحد مسکن مهر، اظهار کرد: «770 هزار واحد در دولت دهم تکمیل شد که در بخش خدمات ناقص بود. کار بسیار سختی بود که بتوانیم در محله‌های مسکونی این تعهد را تکمیل کنیم و خدمات آن که برق، گاز، جاده، مدرسه و سایر خدماتی که برای زندگی روزمره مردم نیاز است را به انجام برسانیم.»

  پیگیری خبرنگار اقتصادی ایرنا از جزییات پروژهای مسکن مهر در محلات هدف حاکی از این است که دولت تدبیر و امید یک میلیون و 400 هزار واحد مسکن مهر را در این دو سال تکمیل کرده و برای 770 هزار واحد مسکونی خدمات روبنایی و زیربنایی از قبیل برق، آب، مدرسه، مسجد کلانتری و ... ساخته است.

  آن‌طور که مشخص است اکنون 100 هزار واحد مسکن مهر از کل تعهد 2 میلیون و 300 هزار واحد باقی مانده است.

  با تحویل 770 هزار واحد در دولت دهم و یک میلیون و 400 هزار واحد در دولت تدبیر و امید، تعداد باقی مانده مسکن مهر که در مراحل پایانی کار است به حدود 100 هزار واحد می‌رسد و مدیریت پروژه به وزیر راه و شهرسازی قول داده است تا پایان شهریورماه واحدهای باقی مانده مسکن مهر تکمیل شود.

  از واحدهای باقی مانده حدود 50 هزار واحد، مشکل حقوقی- قضایی دارد یا به عنوان مسکن مهر بدون متقاضی شناخته می‌شود و 50 هزار واحد مسکن مهر در مراحل پایانی ساخت قرار دارد که تا پایان شهریور 1400 تکمیل و به متقاضیان تحویل داده می‌شود. این واحدها اکنون در مراحل ساخت نهایی و تمکیل خدمات روبنایی قرار دارند تا امکان سکونت در آنها فراهم شود.

  بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، مسکن مهر از دو محل تسهیلات بانکی و آورده مردم تأمین مالی شد که 57 هزار و 500 میلیارد تومان آن توسط بانک‌های عامل و همین رقم به عنوان آورده مردمی به پروژه‌ها تزریق شد و در مجموع 110 هزار میلیارد تومان هزینه مسکن مهر بود که این رقم بدون محاسبه اراضی دولتی است که به صورت رایگان برای ساخت خانه‌های مهر لحاظ شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی