مدیران خودروعصر اعتبار

مرمت عمارت ۱۲۰ ساله قجری در حصار ناصری

عصر ساختمان- مرمت بنای ۱۲۰ساله گلستانه که مربوط به دوره قجری است و در منطقه حصار ناصری قرار دارد توسط شهرداری تهران آغاز شد.

مرمت عمارت ۱۲۰ ساله قجری در حصار ناصری
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از فارس، عمارت گلستانه توسط فردی به نام سید محمد علی بیگم گلستانه معماری و ساخته شده است و در سال 1358 به شکل موروثی به مالکیت فرزندش سید حسین بیگم گلستانه درآمد.

  فیض الله حسینی پیرمرد نقاش ساختمانی که مدعی است 50 سال پیش برای نقاشی ساختمانی به دعوت سید حسین گلستانه وارد عمارت شده است در تشریح معماری ساختمان می‌گوید: حدودا 50 سال پیش به این عمارت رفتم تا ساختمان ویژه مهمانان را رنگ و نقاشی کنم.

  وی بیان داشت: زمانی که وارد ملک شدم در بدو ورود به خانه، گچ بری‌های بسیار زیبای سقف با طرح های اساطیری و انبوه درختان کاج و حیاط سبز عمارت که به خوبی از پنجره های بلند و کشیده سالن پذیرایی مشخص بود؛ توجه مرا به خود جلب کرد و بی شک یکی از خاطره انگیز ترین خانه هایی بود که در طول مدت فعالیت کاریم دیدم.

  به گفته برخی سکنه قدیمی محله قلمستان سید محمد علی بیگم گلستانه مالک اولیه و سازنده اصلی ملک گلستانه، از جمله مردان بنام و مومن محله قلمستان بودکه مردم به او احترام ویژه ای می گذاشتند و معتقدند این ملک در زمان قاجار توسط معماران مشهورآن دوره با بهره گیری از طرح های گچبری اصیل ایرانی ساخته شده است و در سال 1387 که سید حسین گلستانه در سن 80 سالگی از دنیا می رود، عمارت  گلستانه بر حسب توافق قانونی بین وراث، به عبدالله و ملیحه گلستانه می رسد.

  از سرگذشت سکنه این ملک می توان به گفته های علی حسن پنجه بند که 82سال سن دارد و مالک مغازه خراطی مجاور ملک گلستانه است و بیش از 70 سال ساکن این محله است استناد کرد که می گوید: سید حسین گلستانه فرزند سیدمحمد علی بیگم گلستانه مردی بلند قامت بوده است که همچون پدر به صداقت و کردار شایسته در میان مردم محله شهرت داشته و اغلب میانجیگری مشکلات محله و مردم  می کرد و زمانی که اختلافی بین مردم پیش می آمده طرفین را به حل دعوی در خانه گلستانه دعوت می‌کرد.

  حسین علیمردان نیز از دیگر کسبه محله قلمستان در نزدیکی ملک گلستانه است که به شغل آهنگری مشغول است.

  علیمردان می‌گوید: سید حسین گلستانه در بازار تهران در زیر پله مسجدامام(ره)  که به بازار بین الحرمین معروف است، مشغول فروش کتاب و لوازم التحریر بوده که فرزند ارشد او نیز همراه پدر به این شغل اشتغال داشت و ما هر صبح او را می‌دیدیم که برای رفتن به محل کار از درب چوبی و قدیمی ملک گلستانه خارج می شد.

  حسین علیمردان که به آهنگر محله قلمستان معروف است در ادامه توضیحاتش از سرگذشت سکنه ملک گلستانه گفت : پس از مرگ دو فرزند سید حسین گلستانه به مدت چند شبانه روز در خانه گلستانه مراسم عزاداری برپا بود که به علت شهرت این خانواده همه مردم محل در مراسم حضور پیدا کردند و در حیاط قدیمی به عزاداری مشغول شدند.

  بر اساس این گزارش شهرداری منطقه11 در راستای صیانت از خانه های واجد ارزش معماری طی عقد قرارداد با مالک فعلی موفق به خریداری این ملک ارزشمند شده و در سال 1398 بخش شمالی عمارت گلستانه که در مالکیت شهرداری منطقه11 قراردارد در طرح مرمت و بازسازی اماکن تاریخی قرار گرفت و بر اساس جزئیات این طرح، مرمت و بازسازی ملک گلستانه در بافت تاریخی حصار ناصری طهران قدیم آغاز شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی