مدیران خودروعصر اعتبار

عشایر به برق قابل حمل مجهز می‌شوند

عصر ساختمان- درحالی که دولت عزم خود را برای برق‌دار کردن همه خانوارهای روستایی جزم کرده، پرونده برق‌رسانی به ۲۵ هزار خانوار عشایر کوچ‌رو نیز در دست بررسی قرار دارد و قرار است طرح مذکور تا پایان دولت دوازدهم اجرایی شود.

عشایر به برق قابل حمل مجهز می‌شوند
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶:۰۰

  به گزارش  پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، به‌طور کلی 21 میلیون نفر از جمعیت ایران در روستاها زندگی می‌کنند که 26 درصد جمعیت ایران را به خود اختصاص داده‌اند. 50 درصد شبکه برق روستایی کشور قدمت بالای 25 سال دارد و فرسوده است. به همین دلیل بیش از 85 درصد اعتبارات داخلی و منابع حاصل از عوارض برق صرف به‌سازی، توسعه، نگهداری و رفع فرسودگی شبکه‌های موجود روستایی شده و کمتر از 15 درصد آن به بخش برق‌رسانی روستاها و عشایر اختصاص پیدا کرده است. وزارت نیرو هم اعلام کرده قصد دارد در سال جاری  به 400 روستای کشور برق‌رسانی کند.

  براساس آمار سازمان ملل، جمعیت روستایی برق‌دار در سطح دنیا حدود 76 درصد است ولی در کشور ما این رقم به 99.7 درصد رسیده است و تنها 0.3 درصد جمعیت روستایی فاقد برق هستند که تا پایان دولت دوازدهم برق مورد نیاز روستائیان باقی‌مانده نیز تامین خواهد شد.

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روزانه چهار روستای کشور برق‌دار شده است، تعداد روستاهای برق‌دار شده از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون 13 برابر شده و هم اکنون از مرز 57 هزار و 350 روستا گذشته است.
  طی شش سال اخیر جهت توسعه، نگهداری و به‌سازی شبکه برق روستایی و برق‌رسانی به روستاها و عشایر فاقد برق، 3500 میلیارد تومان هزینه شده است که 3.5 برابر شش سال قبل از دولت تدبیر و امید است.

  تاکنون 250 هزار کیلومتر شبکه به منظور تامین برق 21.5 میلیون نفر روستایی ایجاد شده است.  برای سال 1398 برق‌رسانی به 400 روستا و همچنین توسعه، به‌سازی و نگهداری شبکه‌های برق روستایی موجود با اعتباری بالغ بر 1500 میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفته است.
  بر اساس اطلاعات سایت آژانس بین‌المللی انرژی، این رقم در آمریکای مرکزی و جنوبی 86 درصد، قاره آسیا 85 درصد، خاورمیانه 78 درصد، آفریقا 36 درصد و به طور کلی در جهان جمعیت روستایی برق‌دار حدود 76 درصد است. از این رو کشور ما در زمینه برق‌رسانی روستایی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد.

  برق رسانی به روستاها درحالی روند خود را طی می‌کند که عملیات برق‌رسانی به 25 هزار خانوار عشایر کوچ‌رو از طریق مولد برق خورشیدی قابل حمل آغاز شده و این طرح تا پایان دولت دوازدهم اجرایی خواهد شد تا عشایر در زمان کوچ‌های متداول خود از نعمت برق برخوردار باشند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ ماه پیش
    آرشیو