مدیران خودروعصر اعتبار

تاییدیه ایمنی ساختمان چیست؟

عصر ساختمان- ملکی به معرفی تاییدیه ایمنی ساختمان سازمان اتش نشانی پرداخت.

تاییدیه ایمنی ساختمان چیست؟
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از میزان،‌ سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره "تاییدیه ایمنی" گفت: تاییدیه ایمنی به معنای مورد تایید بودن ساختمان، از نظر سازمان آتش نشانی، در جهت رعایت ضوابط ایمنی است.

  وی افزود: در حال حاضر، نوع کاربری ساختمان، متراژ و تعداد طبقات از جمله مسائلی است که در دریافت این تاییدیه موثر است.

  ملکی اظهار کرد: در گذشته فقط ساختمان‌های 6 طبقه به بالا با کاربری مسکونی و ساختمان‌های بیش از یک طبقه با کاربری غیرمسکونی مستلزم دریافت این تاییده بودند، اما در حال حاضر ساختمان‌های نوساز برای دریافت پایان کار، نیازمند دریافت این تاییدیه هستند که این مسئله در دستور کار است.

  وی درباره نحوه دریافت این تاییدیه گفت: کارشناسان از ساختمان بازدید کرده و دستوراعلمل خاصی برای رعایت ایمنی را به سازندگان ابلاغ می‌کنند. پس از رفع نواقص و ایجاد سازوکار‌های ایمنی، مجددا کارشناسان از محل بازدید کرده و تاییدیه را صادر می‌کنند.

  ملکی درباره مواردی که باید رعایت شوند، اظهار کرد: راه‌های خروج، سیستم تخلیه دود، سیستم اعلام اطفاء حریق، اندازه جانپناه ها، شراسط پارکینگ‌ها از جمله مواردی است که برای تاییدیه مدنظر آتش نشانی است.

  سخنگوی سازمان آتش نشانی افزود: مشکل خاصی در این باره با ساختمان‌های نوساز نداریم، اما متاسفانه بیش از 90 درصد ساختمان‌های شهر تهران، قدیمی هستند و اصول ایمنی در آن‌ها رعایت نشده است. همچنین مردم تمایلی به رفع این نواقص نشان نمی‌دهند.

  ملکی ادامه داد: از مسئولان مربوطه خواستیم با تصویب قوانین جدید، این افراد را مجاب به رعایت اصول ایمنی در ساختمان کرده تا احتمال وقوع خطرات را کاهش دهیم. این مسئله نیازمند همکاری برخی سازمان‌ها مانند بیمه و شهرداری است که امیدواریم به زودی تحقق یابد.

  این کارشناس ایمنی در پایان به شهروندان توصیه کرد: رعایت اصول ایمنی ممکن است هزینه بر باشد، اما قطعا این هزینه، در مقابل خسارات احتمالی حوادث بسیار ناچیز خواهد بود و رعایت این نکات، آرامش خاطر به همراه خواهد داشت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی