مدیران خودروعصر اعتبار

چراغ بیش از ۵۷ هزار روستا روشن‌ شد

عصر ساختمان- برق‌رسانی به روستاها پرونده‌ای است که تا پایان دولت دوازدهم به طور کامل بسته خواهد شد و تاکنون نیز براساس آخرین آمار تعداد روستاهای برق‌دار شده تا پایان آبان‌ماه ۱۳۹۸ معادل ۵۷ هزار و ۳۵۰ بوده است.

چراغ بیش از ۵۷ هزار روستا روشن‌ شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، درحالی که براساس آمار سازمان ملل، جمعیت روستایی برق‌دار در سطح دنیا حدود 76 درصد است ولی در ایران این رقم به 99.7 درصد رسیده است و تنها 0.3 درصد جمعیت روستایی بدون برق هستند که تا پایان دولت دوازدهم برق مورد نیاز روستائیان باقی‌مانده نیز تامین خواهد شد.

  به طور کلی 21 میلیون نفر از جمعیت ایران در روستاها زندگی می‌کنند که 26 درصد جمعیت ایران را به خود اختصاص داده‌اند. 50 درصد شبکه برق روستایی کشور قدمت بالای 25 سال دارد و فرسوده است. به همین دلیل بیش از 85 درصد اعتبارات داخلی و منابع حاصل از عوارض برق صرف به‌سازی، توسعه، نگهداری و رفع فرسودگی شبکه‌های موجود روستایی شده و کمتر از 15 درصد آن به بخش برق‌رسانی روستاها و عشایر اختصاص پیدا کرده است. وزارت نیرو هم اعلام کرده قصد دارد در سال جاری  به 400 روستای کشور برق‌رسانی کند.

  آمار برق‌رسانی به روستاها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی

  طبق آماری که در بهمن ماه سال 1397 منتشر شده بود، بیش از 99 درصد روستاهای کشور برق‌دار هستند. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی 4667 روستا در سطح کشور برق‌دار بوده که این رقم تا بهمن سال گذشته  به 57 هزار و 200 روستا با چهار و نیم میلیون خانوار رسید. به عبارت دیگر  بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا بهمن سال 1397 روزانه نزدیک به چهار روستا برق‌رسانی شد.

  چند خانوار روستایی برق دارند؟

  بنا بر اعلام وزارت نیرو، تا پایان سال 1397، معادل 57 هزار و 280 روستا برق‌دار شده بودند و از ابتدای سال 1398 تا آبان‌ماه نیز 70 روستای دیگر نیز به این لیست اضافه شده‌اند که براساس این آمار چهار میلیون و 500 هزار و 250 خانوار تا پایان سال 1397 و 45 میلیون و 13 هزار و 93 خانوار تا آبان‌ماه سال جاری برق‌دار شده‌اند که این اعداد بیانگر رشد سه درصدی خانوارهای روستایی از انرژی برق است.

  طول شبکه فشار روستایی (متوسط و ضعیف) تا پایان آبان‌ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل سه درصد افزایش داشته است. همچنین تعداد ترانسفورماتور روستایی تا پایان آبان‌ماه سال 1398 نسبت به سال قبل 42 درصد افزایش داشته و ظریف ترانسفورماتورهای روستایی از آبان‌ماه سال جاری تا سال گذشته دو درصد افزایش داشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی