مدیران خودروعصر اعتبار

معاون وزیر کشور:

دولت بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان برای قطار شهری تبریز هزینه کرد

عصر ساختمان- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: دولت تاکنون بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان برای توسعه متروی تبریز از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای پرداخت کرده است.

دولت بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان برای قطار شهری تبریز هزینه کرد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، مهدی جمالی نژاد روز پنجشنبه در آیین افتتاح فاز سوم خط اول قطار شهری تبریز افزود: برای تکمیل خطوط اول و دوم قطار شهری تبریز تاکنون یکهزار و 50 میلیارد تومان اوراق مشارکت با تضمین 50 درصدی دولت منتشر شده است.

  وی گفت: با افتتاح 7.2 کیلومتر دیگر از خط اول متروی تبریز، تمامی مسیر 17.2 کیلومتری این خط در حال ارائه خدمات به مردم این کلانشهر است.

  وی اضافه کرد: فاز سوم خط یک متروی تبریز در حد فاصل میدان ساعت تا لاله به طول 7.2 کیلومتر افتتاح شد و این خط به طول 17.2 کیلومتر با دارابودن 18 ایستگاه با تعریف سه فاز از منطقه ائل گلی آغاز شده و تا منطقه لاله ادامه دارد.

  رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه متروی شهر تبریز دارای چهار خط مصوب به طول 69 کیلومتر است، اظهار کرد: عملیات اجرایی خط دوم قطار شهری تبریز از محله قراملک در غرب تبریز شروع شده و این خط در نهایت به نمایشگاه بین المللی در شرق تبریز ختم می شود و طول این خط 22.4کیلومتر و شامل 20 ایستگاه است که دارای پیشرفت 15 درصدی می باشد.

  وی اضافه کرد: از محل  315 واگن (63 رام) قرارداد منعقده با کارخانه پوژن چین، 100 واگن تحویل گرفته ایم که از این تعداد 40 واگن ( 8رام قطار ) تحویل سازمان قطار شهری تبریز شده است.

  وی گفت: بقیه واگن ها نیز در کارخانه ایریکو بصورت ساخت داخل در دست انجام است که عملیات ساخت و رنگ بدنه 4 رام پایان یافته و در مرحله تست می باشد.

  جمالی نژاد افزود: از محل طرح تامین 2000 دستگاه واگن مترویی برای کلانشهرها هم 125 دستگاه واگن برای متروی تبریز در نظر گرفته شده است.

  با حضور رییس دفتر رییس‌جمهوری، فاز سوم خط اول متروی تبریز با 7.2 کیلومتر طول و هفت ایستگاه به بهره‌برداری رسید.

  خط اول مترو به طول 17٫2 کیلومتر، در سه فاز طراحی شده و شامل 18 ایستگاه و دو پایانه ابتدایی و انتهایی است.

  عملیات اجرایی قطار شهری تبریز در اوایل دهه 1380 شمسی همزمان با شهرهای مشهد، اصفهان و شیراز آغاز شد. تا به امروز تنها 12 کیلومتر از خط اول قطار شهری تبریز فعالیت می کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی